U izveštaju koji su sastavili eksperti UN-a za ISIS i Al Кaidu i koji pokriva poslednjih šest meseci 2021. godine pišu detaljne analize o trenutnom stanju ovih terorističkih grupa. Istraživanje je završeno pre smrti vođe Islamske države Abu Ibrahima el Hašimija el Кurejšija.

Prema ekspertima UN-a, čak i pre njegove smrti, ISIS je izgubio nekoliko važnih članova iz viših ešalona.

Pa ipak, ISIS ostaje stalna pretnja. Nestabilnost u Iraku i Siriji „ukazuje da se ne može isključiti eventualni ponovni razvoj ISIL-a u centralnom regionu“, zaključuje se u izveštaju.

U opsežnom dokumentu, posmatrači UN-a kažu da nema dokaza da talibani pokušavaju da ograniče aktivnosti stranih terorista u Avganistanu.

„Naprotiv, terorističke grupe tamo uživaju veću slobodu nego u bilo kom trenutku u novijoj istoriji“, dodaju istraživači.

Između 6.000 i 10.000 boraca

U proceni situacije u Iraku i Siriji, izveštaj kaže da se procenjuje da ISIS „ima između 6.000 i 10.000 boraca u obe zemlje, gde formira ćelije i obučava operativce za pokretanje napada“, često koristeći pustinjska skrovišta.

U izveštaju se navodi da je Isis izdržao „kontinuirani kontrateroristički pritisak“ snaga u Iraku i Siriji, koje uključuju američke snage raspoređene u severnoj Siriji, kao i kurdske Sirijske demokratske snage.

Analiza UN-a navodi da je Isis u Iraku u drugoj polovini 2021. nastavio da izvodi napade po stalnoj stopi, uključujući operacije tipa „napadni i beži, zasede i bombe pored puta“, posebno na delu teritorije severno od Bagdada.

„Ćelije u Iraku se takođe fokusiraju na ekonomski rat, ciljajući na infrastrukturu, posebno na dalekovode“, dodaje se u izveštaju.

Posmatrači UN-a procenjuju da se ISIS obnavlja i na krajnjem zapadu Iraka, uključujući uporišta i tunele sa mnogo „uspavanih“ ćelija i stotinama boraca u pustinji Anbar.

„Ratni kovčeg“ sa 50 miliona dolara

Izveštaj UN-a navodi da je „ratni kovčeg“ ISIS-a znatno manji nego kada je njegov samoproglašeni kalifat vladao velikim delovima Sirije i Iraka. Međutim, daleko je od toga da manjka.

„Sredstva za koja se procenjuje da su dostupna ISIL-u u jezgru zone sukoba stabilna su i kreću se između 25 miliona i 50 miliona dolara, pri čemu se procenjuje da će veći deo ostati u Iraku“, navodi se u izveštaju. Međutim, vlade veruju da grupa sada troši više nego što prima.

Deo tog novca se usmerava u Avganistan, gde stručnjaci UN-a veruju da filijala ISIS-a, Islamska država Кorasana (ISIS-К) regrutuje borce i da se širi. Poslednjih meseci grupa je objavljivala redovne video snimke napada na talibanske zvaničnike i borce, kako u istočnom Avganistanu tako i u glavnom gradu.

ISIS-К je izvršio razorni samoubilački napad na aerodromu u Кabulu u avgustu, u kojem je ubijeno više od 170 ljudi, i nekoliko kasnijih napada.

U izveštaju se navodi da je ISIS-К „pokazao stalnu sposobnost da izvede sofisticirane napade, čime se dodatno usložnjava bezbednosna situacija u Avganistanu“.

Države članice UN-a procenjuju da je snaga ISIS-К sada naraska sa ranijih procena od 2.200 na blizu 4.000 boraca, nakon oslobađanja nekoliko hiljada zatvorenika. Jedna država članica ocenila je da skoro polovinu članova ISIS-К čine teroristi iz drugih zemalja.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.