Rat u Ukrajini se neće zaustaviti do sledećeg leta, a najverovatnije ni do kraja 2024. godine. Lideri u Kijevu i Moskvi veruju da mogu da dobiju rat na bojnom polju a nemaju nameru da sednu ozbiljno za pregovarački sto jer ih čekaju predsednički izbori u martu sledeće godine. Takođe, i u Moskvi i u Kijevu iščekuju, sa različitim nadama, sledeće izbore za Evropski parlament u maju 2024. godine i predsedničke izbore u Americi par meseci kasnije. Partija koju igraju Vladimir Putin i Volodimir Zelenski nije samo geopolitička i vojna, već je i čisto politička na domaćem terenu gde žele da zadrže vlast.

Ruska invazija na Ukrajinu je počela sa ciljem da se u Kijevu promeni režim i postavi lider lojalan Moskvi, danas se rat vodi oko granica koje su crtali trojica komunističkih vođa (Lenjin, Staljin i Hruščov). Zvanični motiv Putinovog režima zbog kojeg je počela „specijalna vojna operacija“ bila je denacifikacija Ukrajine, danas u Moskvi šire propagandu da je posredi „otadžbinski rat“ protiv Zapada.

Posle godinu dana ratovanja može se zaključiti da su u Kremlju napravili seriju pogrešnih procena: od snage ukrajinske vojske, raspoloženja Ukrajinaca, preko (ne)jedinstva članica EU i snage ruske energetske ucene, do odlučnosti SAD da vojno pomognu Ukrajini. Na Zapadu su potcenili otpornost ruske privrede na sankcije, kapacitet Moskve da vodi dugi iscrpljujući rat i povezanost autokratsko-diktatorskih režima u svetu koji su osujetili u dobroj meri izolaciju Rusije.

Ako je tačno da je Sporazum iz Minska poslužio Ukrajini i njenim saveznicima da se naoruža i pripremi za odbranu, ispravno je konstatovati i da je Rusija iskoristila taj period da pripremi svoju ekonomiju za sankcije zapadnih zemalja i da se i ona godinama spremala za reakciju Zapada na njen napad na Ukrajinu. Privredni rast, rublja, inflacija, zaposlenost i drugi parametri su mnogo manje loši nego što se predviđalo pre godinu dana. Čak u 2023. godini je najavljen privredni rast od 0,3 odsto, u dobroj meri zahvaljujući dodatno razgranatim odnosima sa Kinom, ali i Indijom i Turskom koja nastavlja da sedi na dve stolice.

CEO TEKST ČITAJTE U NOVOM NEDELJNIKU KOJI JE NA KIOSCIMA OD ČETVRTKA 23. FEBRUARA, ILI U DIGITALNOM IZDANJU KOJE JE DOSTUPNO NA NSTORE.RS. VELIKI SPECIJAL POVODOM GODIŠNJICE POČETKA RATA U UKRAJINI.

SVI ČITAOCI DOBIJAJU SPECIJALNO IZDANJE MAGAZINA „MEDICINA DANAS“.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.