Ibrahim sortira marame od kašmirske vune i torbe od kamilje kože. Police u njegovoj prodavnici u starom gradu u Vitlejemu su pune. Jedini problem je to što kupci ne dolaze.

Rat je pogodio i Palestince u zaposednutoj Zapadnoj obali Jordana. Onaj ko s njima želi da razgovara o uzrocima ovoga rata, brzo se suoči sa kontrapitanjem.

„Gledaj, ja nisam pristalica Hamasa ili tako nečeg. Ne volim politiku. Ja sam običan čovek“, kaže Ibrahim. „Ali, ako neko tebi dođe u kuću i ubije tvog brata ili tvoju majku pred tvojim očima, da li ćeš ti onda da ostaneš miran i ništa nećeš da uradiš? Ne, pući će ti film i borićeš se.“

Samo ne Abas

Ibrahim kaže da borbe moraju da prestanu. Da mora da se razgovara o miru. Ali, on ne zna ko bi trebalo da govori u ime Palestinaca. Samo zna da to ne bi trebalo da bude palestinski predsednik Mahmud Abas. „On mnogo priča, a ništa ne radi“, kaže Ibrahim. Ljudima bi sada bio potreban nekog ko zna dobro da pregovara. Vlade sveta bi morale da stanu iza Palestinaca, kaže. „Ali, svi podržavaju Izrael.“

Palestinska samouprava s 88-godišnjim Abasom na čelu za mnoge ovde je suviše slaba, previše sklona Izraelu i previše korumpirana. Poslednji izbori u Zapadnoj obali održani su pre gotovo 18 godina.

„Mi smo jedan front“

Mladi Palestinci čeznu za boljom perspektivom. I za političarima koji će moći da im je pruže. Abas sa svojom strankom Fatah nije jedan od njih, kaže Ibrahim. On spominje Marvana Bargutija i Ahmada Sadata. I jedan i drugi su u izraelskim zatvorima, jer su navodno učestvovali u napadima na Izrael. Slično kao i u starom gradu u Vitlejemu, ni u izbegličkom logoru Dajšeh ne može se čuti da se neko distancira od Hamasa. „Hamas ima važnu vojnu ulogu u otporu, Marvan ima i političku i vojnu ulogu. A i Ahmad Sadat. Naša sloga je naša snaga“, kaže Ibrahim.

„Moramo da budemo složni. I u Gazi. Mi smo jedan front. Mi smo povezani, mi u Zapadnoj obali i oni u Gazi“, kaže mladić. Naravno, dodaje, ima mnogo političkih problema, naročito sa strankama, ali Palestinci žele slobodu – i jednu državu, bez problema i bez političkog nasleđa.

Nema poverenja u palestinsku samoupravu

U razgovorima s Palestincima brzo postaje jasno da oni više ne očekuju mnogo od političara. Pogotovo ne od palestinske samouprave – iako se ona na međunarodnom nivou smatra jedinim legitimnim sagovornikom, ljudi koji tamo žive gotovo uopšte je ne podržavaju. To nisu dobri preduslovi za razgovore o vremenu nakon rata u Pojasu Gaze.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.