U srcu Nemačke, zemlje poznate po svojoj tradicionalnosti i konzervativnosti, rasprava o abortusu postaje sve glasnija.

Nedavno formirana komisija, imenovana od strane vlade, preporučila je legalizaciju abortusa u prvih 12 nedelja trudnoće. Ovaj predlog otvara vrata promenama u dosadašnjem pristupu, ali nailazi i na  duboko moralne i političke kritike koje oblikuju nemačko društvo.

Iako je abortus u Nemačkoj retko kažnjavan, on je još uvek ilegalan, osim u izuzetnim okolnostima kao što su opasnost po život žene ili slučajevi silovanja. Međutim,  novi predlog ukazuje na promenu paradigme – ideju da bi pravo na izbor trebalo da bude osnova za žensko zdravlje i autonomiju.

Komisija sastavljena od stručnjakinja za „reproduktivnu samoopredeljenost i medicinu“, jasno ističe da postojeći zakon nije samo zastareo, već i štetan po žene. Komisija je formirana je od strane trostranačke vlade kancelara Olafa Šolca nakon što su pojedinci izrazili želju za promenom zakona staog 153 godine, piše Gardijan. 

Opozicija se, sa druge strane, bori za očuvanje postojećeg zakona, tvrdeći da on pruža neophodnu zaštitu nerođenoj deci.

U objavljenom izveštaju, naglašeno je da trenutni zakon nije u skladu sa međunarodnim standardima i zahteva modernizaciju. „Procureli“ delovi izveštaja koji su dospeli u  nemačke medije prošle nedelje, istakli su neodrživost trenutnog zakona, koji praktično stavlja svaku ženu koja odluči da prekine trudnoću u položaj zločinca.

Novi predlog ukazuje na promenu paradigme – ideju da bi pravo na izbor trebalo da bude osnova za žensko zdravlje i autonomiju.

Stručnjaci ističu da bi prekidi trudnoće nakon faze u kojoj fetus može da preživi van materice trebalo da budu zabranjeni, a vremenski okviri bi trebalo da se odrede u skladu sa postojećim medicinskim i etičkim smernicama.

Vlada nije obavezna da prihvati preporuke komisije, što je uzrokovalo zabrinutost među zagovornicima promena zakona. Sa rastom popularnosti stranaka poput AFD-a, koji se zalažu za pooštravanje postojećeg zakona, postoji veći rizik da će se abortus dodatno politizovati u narednom periodu.

„Procureli“ delovi izveštaja koji su dospeli u  nemačke medije prošle nedelje, istakli su neodrživost trenutnog zakona, koji praktično stavlja svaku ženu koja odluči da prekine trudnoću u položaj zločinca.

Prikazani su primeri iz drugih zemalja, poput SAD-a i Poljske, gde su prava na abortus postala predmet oštrog političkog i društvenog sukoba. U petak je Centar za reproduktivna prava u Evropi pozdravio vesti iz Poljske o koracima ka relaksiranju stroge regulative abortusa, dok su zakonodavci u Nemačkoj podržali inicijativu francuskog predsednika Emanuela Makrona za garantovanje prava na abortus u okviru osnovnih prava EU i za svrstavanje abortusa u ustavna prava Francuske.

Ova rasprava je deo šireg globalnog pokreta za prava žena i reproduktivnu slobodu.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.