Skup pijačnih prodavaca koji protestuju zbog uvođenja elektronske fiskalizacije na pijace, počeli su u 9.00 časova, a nezadovoljni prodavci su se uputili u protestnu šetnju od Tržnog centra „Ušće“, sa namerom da blokiraju centralne beogradske ulice.

Pedstavnici pijačnih prodavaca otišli su u Predsedništvo Srbije na razgovor sa predsednikom Aleksandrom Vučićem.

Kako su agenciji Beta rekli organizatori protesta, na razgovor su otišla trojica predstavnika prodavaca, nakon što su iz Predsedništva dobili poziv na sastanak.


Više stotina okupljenih demonstranata još uvek blokira kružni tok na Slaviji, a očekuje se da će protest trajati do 18 časova.

Organizatori protesta saopštili su pre 14 časova da su dobili poziv iz kabineta predsednika Srbije Aleksandra Vučića da tročlana delegacija dođe na sastanak, prenosi Nova.rs.

Učesnici protesta su prethodno zastali na 15 minuta ispred zgrade gde se nalazi Vučićev kabinet i ponovili zahtev za ukidanje zakona koji ih obavezuje da imaju fiskalne kase.

Oni su naveli da im je Vučić obećao da će ih primiti posle izbora.

Okupljeni demonstarnti su nakon zadržavanja ispred Predsedništva Srbije stigli do Slavije, gde su blokirali kružni tok.

Srđan Praštalo, jedan od organizatora protesta, rekao je ispred Predsedništva da je ovo treći put da su pijačni radnici ispred zdanja na Andrićevom vencu.

„Niko nas nije pogledao, nismo prišli dalje od ove pisarnice ovde. Da li ovaj narod ovo zaslužuje“, upitao je Praštalo.

On je naveo da svi pijačni prodavci bez obzira na tip pijace imaju zahtev da dobiju status pijačnih prodavaca i da rade kao paušalci. 

„Naš zahtev, jedan jedini koji se nije promenio, predat je ovde (Predsedništvu Srbije) pre mesec dana sa skoro 16.000 potpisa građana, ni dan danas nismo dobili odgovor na to. Do danas smo ostali verni onome što smo rekli na početku, a to je da ne podržavamo javno nijednu partiju i ne vršimo pritisak na rušenju države. Mi smo jedan od stubova na kojoj ova država stoji“, poručio je Praštalo.

„Da li je ovoj državi u interesu da se svi ovi ljudi gurnu u socijalu i da država ne dobija ništa od nas“, upitao je on.

On se izvinio i najavio blokadu Slavije.

„Ja se izvinjavam svim građanima Beograda, ali moramo da blokiramo Slaviju“, naveo je Praštalo.

Pijačni prodavci su svoju šetnju započeli prelazeći Brankov most, koji je bio blokiran oko sat i po vremena, a nakon toga su prekinuli saobraćaj na Zelenom vencu i Terazijskom tunelu. Prema planu koji su objavili, šetnja su nastavili kroz Makednosku ulicu do zgrade RTS-a, gde okupljeni su stali ispred samog ulaza zgrade, oko koje nije bilo uniformisane policije.

„Nećemo kase“, uzvikivali su okupljeni ispred zgrade RTS-a

Jedan od govornika kritikovao je rad Radio-televizije Srbije. 

„Javni servis je servis svih građana, a o nama ni reči. Pa šta smo mi ovde? Kad neko uvrne trepavicu ili nogu o tome pišu, a kad dođe ovoliki narod ni reči neće da kažu“, rekao je on.

„Nećemo odustati dok naši zahtevi ne budu ispunjeni“, poručio je on i dodao da je RTS „sve samo ne javni servis“, prenosi Nova.rs.

„Idemo prvo ispred RTS, gde ćemo se obratiti. Zatim idemo ispred Predsedništva, poslali smo naše zahteve, on je čovek koji je dobio dva miliona glasova, pa i nekih od nas. Ovaj narod ako je ugrožen, makar da postoji neki nivo dostojanstva, treba nam 15 minuta, spremni smo na svaki odgovor – ili da želi ili da želi ali da ne može, ili da ne želi da pomogne, želimo odgovor. Slavija će biti blokirana, izvinjavamo se građanima, jedna po jedna grupa građana gubi pravo na egzistenciju, trebaju da nas podrže, pozivamo sve da nam se pridruže, svi koji se osećaju obeshrabreno“, rekao je Srđan Praštalo iz Udruženja pijačnih prodavaca, a prenosi N1.

Jedan od okupljenih radnika iz Aleksinca rekao je da se sa ovim problemom radnici bore dugi niz godina.

„Niko nam nije uveo kase, Siniša Mali hoće“, izjavio je on za N1.

Kaže da je penzioner, sa penzijom od 14.000 dinara.

„Stavljaju nas u koš sa firmama, nemoguće je imati kasu na buvljaku, ne znam čemu ovo vodi. Čuli smo da je prihvaćeno da se odloži do oktobra. To bi bio moj kraj, ne bih imao da hranim unučad, ni za hleb, sin mi ne radi, žena mi ima 14.000 penziju, ali to nije povod da mrzimo nekoga. Došlo nas je tridesetak, radimo godinama na buvljaku“, rekao je on.

Drugi radnik iz Kikinde je rekao da bi uvođenje fiskalnih kasa značilo gašenje radnih mesta.

„Znaju oni naše uslove, na dva kvadratna metra i zimi i leti. Mi to nismo u stanju da ispunimo, ostali bi bez posla, da smo to mogli pre, ne bi bili tamo i zimi i leti već bi uzeli lokal za taj novac. To nije mali broj ljudi, trebalo bi da bude razumevanja, da se nađu kompromisi i rešenja – oni to mogu ako hoće“, rekao je radnik iz Kikinde.

Tagovi

Komentar(1)

  1. Bobby
    13. aprila 2022. 11:07

    Немогуће је у такси возилима и у адвокатским канцеларијама, а на пијацама, бувљацима,... итд., , ко поручено за њихову примену.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.