Rezultat poređenja pozicija dveju strana jasno pokazuje da nema izlaza iz rata jer nema osnova za pregovore u ovom trenutku. Političke i ekonomske realnosti jednom će nametnuti rešenje, ali zasada ono nije na vidiku. Rat će se nastaviti 2023. i male su šanse da se neće produžiti i na 2024. godinu. Kraj će jednom doći, ali zasada ne znamo kada. Ako želite precizniji stav, obratite se teoretičarima zavere koji će uvek da ponude rešenja. Pogled na dosadašnji tok rata govori o potpunoj propasti svih procena i planova, i to svih zainteresovanih strana. Obaveštajne procene raznih službi iz članica NATO-a kada je rat počeo cenile su da ukrajinska vojska može samo da stvori probleme Rusima, da omete prodor, ali ne da zaustavi lavinu tenkova. Zato su u prvim pošiljkama vojne pomoći bila sredstva koja se mogu lako preneti u rukama, protivoklopne rakete i laki prenosni raketni sistemi protivvazdušne odbrane (PVO).

Podela po fazama dosadašnjeg toka rata može da se alternativno izvede po sadržaju pomoći NATO-a – prvo samo tehnika pogodna za potencijalna gerilska dejstva kada Rusi sve uzmu, zatim od proletos prešlo se na haubice kalibra 155 mm, pa od letos na višecevne lansere raketa sa dalekometnim vođenim projektilima, od jeseni sredstva za integralni sistem PVO po dubini i svim visinama. Prvih dana 2023. najavljeno je da će ukrajinska vojska dobiti savremena borbena vozila pešadije kakva su u naoružanju jedinica prve linije članica NATO-a, a ne kao do sada sredstva iz skladišta strategijskih rezervi ili stokova za prodaju viškova. Priča se da će poslati i tenkove po NATO merama.

Sledeći korak je razvoj ofanzivnih potencijala ukrajinske vojske. Do sada na tu temu oklevalo se jer su se pratile reakcije zvanične Moskve. Kada su od tamo otresito rekli da se neće preći preko slanja raketa ATACMS dometa 300 km, u Vašingtonu su ocenili da ne treba preći tu crvenu liniju i mudro su ocenili da će ukrajinska vojska ako dođe do raketa velikog dometa tući po dubini Rusije i to ne može da se podrži – (zasada) samo odbrana dolazi u obzir. Politički korektan stav, ali licemeran. Možemo očekivati da će određeni limiti koji su postavljeni za ukrajinsku vojsku stalno prolaziti kroz evaluacije. Volja Amerikanaca i ostatka NATO-a (osim Mađarske) da pošalje Ukrajincima neka moćna sredstva ratne tehnike zavisiće primarno od procene kako se drži ruska vojska na frontu i da li se Moskva čvrsto drži pretnji da ima čime da uzvrati na izazov. Ako Rusi nastave sa višemesečnim borbama za svaku kuću (doduše već srušenu) u Bahmutu i Soledaru (ili nekoj narednoj liniji, ali ne previše daleko odatle) i ukrajinski bataljoni nastave sa odlučnom odbranom i postepenim povlačenjem sa jednog pojasa uređenih položaja na sledeći – NATO će poslati nova sredstva velikog dometa i moći.

IZ ANALIZE ALEKSANDRA RADIĆA U NOVOM NEDELJNIKU

CEO TEKST ČITAJTE U NOVOM NEDELJNIKU KOJI JE NA KIOSCIMA OD ČETVRTKA 12. JANUARA. DIGITALNO IZDANJE DOSTUPNO JE NA NSTORE.RS

https://www.nstore.rs/product/dvogodisnja-pretplata-na-nedeljnik-sa-neverovatnim-popustom/
https://www.nstore.rs/product/digitalno-godisnja-akcija-1plus1/

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.