(Beta) – Lider Pokreta Evropa sad (PES) Milojko Spajić održaće danas konsultacije o formiranju nove vlade sa koalicijom Za budućnost Crne Gore (ZBCG) koju čine bivši članovi Demokratskog fronta, koji su bliski srpskom predsedniku Aleksandru Vučiću.

To predstavlja zaokret u pregovorima o budućoj vladi jer su do sada pregovori vođeni samo sa Demokratskom Crnom Gorom Alekse Bečića i manjinskim strankama.

Sastanku sa Spajićem prisustvovaće lideri te koalicije Milan Knežević i Andrija Mandić.

Vijesti su jutros prenele da koaliciji Za budućnost Crne Gore nije sporan predlog principa Pokreta Evropa za formiranje nove vlade, ali u ZBCG-u smatraju da kod drugih političkih aktera nema volje da taj savez uključe u buduću izvršnu vlast.

Taj list navodi, pozivajući se na neimenovani izvor, da njihovoj koaliciji načela za konstituisanje vlade nisu problematična, budući da su predlagali uvođenje moratorijuma na pitanja koja dijele javnost.

Međutim, sagovornik tvrdi da je sporno to što njihov savez nije bio uključen u neformalne pregovore o uspostavljanju vlasti, koji su se vodili mesec dana, i što kod partija i koalicija koje su učestvovale u tome navodno nije bilo želje da ZBCG bude u vladi.

Pobjeda jutros prenosi da je uključivanje bivših konstinuenata DF-a pokazuje da je da je Milojko Spajić pod jakim pritiskom i unutar svoje stranke, zvaničnog Beograda, ali i teškoj poziciji da zadovolji i zapadne partnere koji očekuju „stabilnu i jasno proevropsku vladu“.

Taj list navodi da većina lidera stranaka manje brojnih naroda da naprasno uvođenje bivših konstituenata Demokratskog fronta u pregovore, kao i potencijalni dogovor o njihovom ulasku u vladu, u velikoj mjeri remeti već načelno dogovorenu raspodjelu resora, ali i „balans snaga“ unutar izvršne vlasti.

Odluka da PES i Spajić na pregovore pozove koalicija Za budućnost Crne Gore dolazi samo nekoliko dana posle oštre kritike Aleksandra Vučića i ocene da u novoj vladi koju dogovara Spajić „nema Srba“.

Sjedinjene Američke Države saopštile su da stranke bivšeg Demokratskog fronta za njih nisu partneri. I evropske diplomate su poručile da Vlada mora biti „kredibilno proevropska“.

PES je do sada pregovarao s Demokratskom Crnom Gorom Alekse Bečića, Socijalističkom narodnom partijom i manjinskim strankama koje zajedno imaju većinu za formiranje Vlade.

Sada je, međutim, u pregovore uključena i koalicija Za budućnost Crne Gore. PES na pregovore nije pozvao Demokratsku partiju socijalista (DPS) i GP URA odlazećeg premijera Dritana Abazovića.

Predsedništvo Pokreta Evropa sad koji bi trebalo da čini okosnicu buduće crnogorske vlade usvojilo je 10 principa za njeno formranje i oni će biti upućeni potencijalnim partnerima.

U tom dokumentu se navodi da je Crna Gora nezavisna i suverena država, da se zalažu za kredibilno članstvo Crne Goreu NATO, za punu posvećenost EU integracijama i ubrzanom procesu pristupanja EU.

U dokumentu se ističe važnost programa „Evropa sad 2“ o povećanju zarada, a treba ga sprovesti tako da se ne ugroze javne finansije.

Ekonomisti su oštro kritikovali to predizborno obećanje Pokreta Evropa sad, navodeći da vodi ugrožavanju penzionog fonda.

Od ukupno 81 poslaničkog mesta u crnogorskom parlamentu, Pokret Evropa sad osvojio je 24, a koalicija „Zajedno“, koju predvodi Demokratska partija socijalista, 21 mandat.

Koalicija stranaka koje su nekada činile Demokratski front „Za budućnost“ Crne Gore ima 13 mandata, Koalicija Demokratske Crne Gore i Građanskog pokreta URA ima 11, (Demokrate sedam koje pregovaraju bez URA o formiranju Vlade), Bošnjačka stranka šest mandata, Socijalistička narodna partija dva, a albanske nacionalne stranke i Hrvatska građanska inicijativa osvojile su ukupno četiri mandata.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.