Danas je u Beogradu održan panel pod nazivom „Emocionalni izazovi prvih dana roditeljstva o kojima se malo priča“. Govornici su bili psihijatar Instituta za mentalno zdravlje dr Oliver Vidojević, pedijatar Doma zdravlja Stari Grad, Olivera Damnjanović dr Mirjana Mićović, patronažna sestra Doma zdravlja Stari Grad, kao i Bojana Barović, javna ličnost i majka troje dece, i njen suprug, Nikola Rokvić. Panelu je prisustvovao veliki broj patronažnih sestara, a prisutnima se obratila i dr Snežana Pantić Aksentijević, rukovodilac Grupe za javno zdravlje u ime Ministarstva zdravlja Republike Srbije kao i Marina Trajković, brend menadžerka Rosa vode.

Panel je otvoren pričom o razlici između baby blues-a i post porođajne depresije.

Razlika između baby blues-a, tj. post partalnog tugovanja i post porođajne depresije leži pre svega u periodu kada se pojavljuju i koliko traju. Prvo stanje karakteristično je za prve dve nedelje nakon porođaja. Počinje između trećeg i petog dana nakon porođaja i predstavlja uobičajeni rezultat hormonalnog disbalansa. Post porođajna depresija je mnogo ozbiljnije stanje koje može nastati od treće nedelje nakon porođaja i kasnije i zahteva stručnu intervenciju. „Podaci govore da do 80% žena prolazi kroz „baby blues“, dok čak i do 10% očeva prolazi kroz određenu reakciju, od kojih neka može biti depresivna i to češće kod onih čije partnerke prolaze kroz post porođajnu depresiju“, izneo je dr Oliver Vidojević, psihijatar Instituta za mentalno zdravlje na panelu „Emocionalni izazovi prvih dana roditeljstva o kojima se malo priča“.

„Postoji mišljenje da se majke rađaju, međutim nauka govori da se majčinstvo razvija vremenom i to je važno reći mamama. Osim toga, vrlo često fokus nakon porođaja je na bebu, i većina zaboravi da pita mamu kako je,“ rekla je dr Mirjana Mićović, pedijatar Doma zdravlja Stari Grad i dodala da „roditelji treba da budu otvoreni za savete koji dolaze iz okoline, ali da ih filtriraju u skladu sa svojim uverenjima i izgrade svoj stil roditeljstva koji odgovora njima i njihovom detetu.

Šest nedelja nakon porođaja, ili babinje, je period u okviru koga se telo žene polako stabilizuje. „Veoma je važno da majke u tom periodu ne budu prestroge prema sebi i daju, i sebi i svom telu, dovoljno vremena da se oporavi. U tom periodu oslonac u partneru igra veliku ulogu. Sve bude mnogo lakše kada su mama i tata tim. Patronažne sestru su tu da saslušaju, podrže i ujedine porodicu“, navela Olivera Damnjanović, patronažna sestra Doma zdravlja Stari Grad.

„Iskustvo posle rođenja svakog deteta je bilo potpuno drugačije i izazov za sebe. Nakon rođenja trećeg deteta imala sam najveći emocionalni izazov, ali sam istovremeno bila i smirenija, jer sam imala prethodno iskustvo i bila sam mnogo informisanija o tome šta mi se dešava.“, rekla je Bojana Barović, javna ličnost i majka troje dece.  „Za očeve je najvažnije da u prvim danima ne traže logiku u ponašanju svoje partnerke i da kada pomisle da je njima teško, budu sigurni da je njihovoj partnerki mnogo teže. Biće situacija u kojima bilo šta što uradite nije dovoljno dobro, ali to sve brzo prođe“, rekao je Nikola Rokvić, pevač i otac troje dece.

Panel je otvorila dr Snežana Pantić Aksentijević, rukovodilac Grupe za javno zdravlje u ime Ministarstva zdravlja Republike Srbije pod čijim pokroviteljstvom Rosa voda više od jedne decenije sprovodi različite nacionalne programe za stvaranje boljeg okruženja kako za mame i bebe, tako i celu porodicu – od osnivanja banke humanog mleka, preko pokretanja 20 školi roditeljstva širom Srbije, do opremanja i uspostavljanja soba za dojenje

„Neka ovaj panel bude samo početak razgovora na ovu temu. U saradnji sa dr Oliverom Vidojevićem iz Instituta za mentalno zdravlje, trenutno radimo na kreiranju brošure u kojoj želimo da pružimo konkretne savete i podršku novim majkama i njihovim partnerima, kao i da pokažemo da nisu same. Takođe, radimo i na kreiranju sadržaja za Rosa onlajn škole roditeljstva sa stručnim odgovorima na mnoga pitanja koja treba da pruže podršku u prevazilaženju različitih emocionalnih izazova u prvim danima roditeljstva.“ istakla je Marina Trajković, brend menadžerka Rosa vode.

Tokom 2023. godine Rosa je nastavila da prikuplja 1 dinar od svake 0,5l i 1,5l boce za podršku patronažne službe i unapređenja rada Škola roditeljstva širom Srbije.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.