Približava se kraj Olimpijskih igara u Tokiju. Ostala su dva takmičarska dana. Kada je reč o srpskim predstavnicima, sedmog avgusta su nastupile samo košarkašice, a nastup poslednjeg dana Igara očekuje odbojkašice i vaterpoliste.

Izabranice Marine Maljković igrale protiv selekcije Francuske u borbi za bronzu. Košarkašice su imale priliku da donesu devetu medalju na takmičenju, računajući i osigurano barem srebro od strane vaterpolista, što bi bio rekordni broj odličja za Srbiju. Međutim, Francuskinje su bile jače i pobedile rezultatom 91:76.

Do sada su najuspešnije bile Igre u Rio de Žaneiru 2016. sa osam medalja, koliko ih srpski tim trenutno ima u Tokiju, računajući medalju koju su obezbedili vaterpolisti.

Odbojkašice imaju novu priliku da Srbiji donesu rekordan broj medalja na jednim OI. Izabranice Zorana Terzića igraju za bronzu protiv Južne Koreje u nedelju od 2 časa posle ponoći.

Istog dana, od 9:30 časova, vatepolisti brane zlato u duelu sa Grčkom. Vaterpolisti Srbije su Igre počeli porazom protiv španije, a na putu do finala savladali su Kazahstan, Australiju, Crnu Goru – u grupi, kao i Italiju, te Španiju u četvrtfinalu i polufinalu. Izabranici Dejana Savića su doživeli u grupi, od selekcije Hrvatske.

Tesan i neizvesan meč su odigrali srpski vaterpolisti protiv Španije u polufinalu. Utakmica je završena velikim preokretom „Delfina“ i pored spornih sudijskih odluka – a jedna od njih je i dosuđen gol Špancima nakon pregleda video snimka, iako nije delovalo da je lopta prešla zamišljenu liniju golmana Branislava Mitrovića.

Posle trijumfa, srpski vaterpolisti su u emotivnim izjavama istakli da se „ne treba igrati sa srpskim inatom“ (Filip Filipović), da su igrali „protiv sudija i svih ostalih, te su i zbog toga najbolji i najjači“ (Dušan Mandić), kao i da im se „čini kako će se, nakon ovakve pobede, više pitati za zlato u finalu“ (Andrija Prlainović).

Prethodne dve nedelje, nakon uspeha srpskih sportista, i onih koji se tako osećaju (vidi pod: „Srbija je moja kuća„), u pojedinačnim sportovima koji nisu među „najpopularnijim“, internetom je kružila šaljiva i dugo rabljena floskula, obično tokom OI: „ispisuje dete sa fudbala ili košarke i upisuje na streljaštvo, tekvondo, rvanje, karate…“

Međutim, vaterpolisti sa „ispisnicama“ nemaju problema. Branioci zlata iz Rija su prethodnih deceniju i više dominirali evropskim i svetskim vaterpolom. Pojedini igrači su nakon Tokija najavili kraj reprezentativne karijere. Zlatno odličje kao nagrada za njihov „poslednji ples“ je sasvim zaslužen scenario. Pa neka se na neki prigodan jubilej 2031, 2041, prema tom scenariju predstavi i film o zlatnoj generaciji „Delfina“.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.