Travnjak Džejsona Marpla uredno je pokošen, ali na pola puta od njegovih zadnjih vrata do susednog dvorišta prava je džungla. 

Razlog je jednostavan: taj deo dvorišta ne pripada Marplu, već kralju Čarlsu III, pa Marpl zato ni ne nanmerava da ga kosi. 

Marplova vikendica u Fličamu jedna je od retkih kuća u toj oblasti koja nije u vlasništvu kraljevske porodice. „Gde god vidite svetloplava vrata, to pripada kralju“, objasnio je jedan od Marplovih komšija. I to nije slučaj samo sa Fličamom; svetloplava vrata – boju je izabrala „kraljica majka“ – mogu se videti u još 12 obližnjih sela, a više od 300 stambenih objekata u toj oblasti, sveukupno vrednih oko 75 miliona funti, nalaze se u vlasništvu kralja, otkrila je istraga Gardijana.

Čarls takođe poseduje još najmanje 37 komercijalnih nekretnina u oblasti Sandringema, uključujući prodavnice, poštu, pabove, ali i crkvu, osnovnu školu i obdanište. 

U neposrednoj blizini nalazi se i takozvana kuća Sandringem, koju je kraljica Viktorija kupila još davne 1862. godine kao poklon tadašnjem princu od Velsa, a kasnije i kralju Edvardu VII. Lusteri nalik onima koje su Del Boj i Rodni Troter u jednoj od svojih epizoda uspeli da oprave i dalje vise u plesnoj sali te kuće, a tu je i trofej koji je Edvard 1900. godine osvojio na Grand National-u. Pored ulaznih vrata nalaze se vage za džokeje, koje su navodno u prošlosti korišćene za vaganje gostiju koji su dolazili i odlazili, pokazujući koliko su domaćini bili velikodušni s hranom. Džonatan Hendford, generalni direktor specijalizovane agencije za nekretnine Fine & Country, procenio je da bi sa svojim kraljevskim nasleđem kuća Sandringem mogla da se proda za više od 100 miliona funti.

Kada je kraljica Elizabeta nasledila Sandringem od svog oca Džordža VI, bio je to krvav novac, tvrdi istoričar Dejvid Meklur. Princ Filip bio je taj koji je smanjio broj članova osoblja, srušio delove zgrade i 1977. godine otvorio delove kuće za javnost. Karta za posetu košta 23 funte. 

Poslednjih godina, članovi kraljevske porodice počeli su da otkupljuju imovinu Sandringema, i mnoge kuće koje se nalaze u vlasništvu kralja izdaju se stanarima, pa je tako na primer mesečna renta trosobne kuće u Fličamu 950 funti.

Između mnogih sela nalaze se hektari valovitih njiva, i veliki deo njih takođe je u sklopu imanja Sandringem. Sastav farmi je pod princom Filipom konsolidovan u velike parcele koje se daju u zakup, a koje daju mnogo bolje prinose. Ovih dana osam farmera zakupljuje 4.000 hektara (9.800 ari). Postoji još 2.400 hektara kojima direktno upravlja Sandringham Farms. 

Konstantna ponuda poljoprivrednih i ekoloških subvencija pomogla je da se zemljište učini obradivim i donelo je stalni dodatni prihod. Prema zvaničnim podacima, imanje Sandringem je od 2000. godine dobilo 15,4 miliona funti subvencija.

Osim obradivog zemljišta i kuća, Čarls poseduje još najmanje 37 komercijalnih nekretnina, a neke od njih, kao što je na primer socijalni klub u Fličamu, daju se u najam za stotinak funti godišnje, dok neke, s druge strane, kralju donose značajnije profite koji se mere u desetinama hiljada funti. Uzimajući u obzir mnoge nekretnine za iznajmljivanje, poljoprivredna zemljišta, komercijalne zakupe i velike vile, Čarls je nasledio ogromno imanje u vrednosti između 250 miliona i 390 miliona funti, tvrde stručnjaci.

Gardijan nije uspeo da pronađe kompaniju koja upravlja prihodima od imanja Sandringem, a stanari tvrde da je ime koje se nalazilo na njihovim ugovorima o zakupu bilo kraljevo ime, dok njihove mesečne kirije jednostavno ležu na račun imanja.

„Javno je poznato da je kraljevska porodica jedan od najvećih vlasnika zemljišta u Norfolku, ali ne možemo tačno znati koliko imanja kralj poseduje, kako se njima upravlja niti bilo šta drugo povezano s vlasništvom”, kaže Tom Šeils, osnivač bloga Who Owns Norfolk.

Iza plavih vrata kuće u Dersingemu, Gven Liri živi zadovoljnim životom već 23 godine. Kao i većina njenih komšija, i ona je rojalista i uživa u činjenici da je monarh lično njen privatni stanodavac. „Nadam se da će kralj ceniti sav novac koji sam uložila u imanje“, kaže ona. Mnogi su kralja okarakterisali kao dobrog stanodavca koji naplaćuje relativno niske kirije, ali i stanodavca koji ne iznajmljuje svakome-

„Sandringemova stambena politika je da se nekretnine primarno daju onima koju žive i rade lokalno“, navodi se na zvaničnom sajtu. Ipak, nisu  baš svi potpuno srećni. Plava vrata farbaju se svakih par godina, ali su druge, manje vidljive stvari, poptuno zaboravljene. „Nemamo nikakvu izolaciju potkrovlja, još uvek imamo metalne prozore, nemamo zaštitni zid [u potkrovlju]. Mnogo je stvari koje nemamo, a trebalo bi da imamo. Bilo koji drugi stanodavac dao bi sve od sebe da nam što više ugodi, ali ne i kralj. Kralja ne možete izvesti pred sud “, kaže lokalni žitelj Mik Daj.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.