Danas je Svetski dan muzike. Da li je moguće uživati u glasnoj muzici, pevati iz sveg glasa i istovremeno biti dobar komšija? Slušanje muzike i pevanje mogu biti prava terapija za dušu. Međutim, istovremeno mogu narušiti mir u stambenoj zajednici. Istražili smo šta kažu sa jedne strane psiholozi a šta sa druge tvrde profesionalni upravnici.

Lekovitost slušanja muzike

Muzika ima izuzetan uticaj na naše raspoloženje i emocije. Kada nas iznervira kolega ili čujemo lošu vest dovoljno je da pojačamo omiljenu pesmu i oteramo crne misli. Pevanje je besplatan i delotvoran način da se oslobodimo stresa.

Istraživanje spovedeno na Institutu Džon Hopkins pokazuje da slušanje muzike umanjuje anksioznost, utiče na smanjenje krvnog pritiska, fizičkog i psihičkog bola. Takođe utiče na poboljšanje kvaliteta sna, raspoloženje i pamćenje.

Zakoni su jasni

Glasno slušanje muzike i buka mogu biti izvor frustracije i nerazumevanja među komšijama. Zakonom o stanovanju iz 2016. i Zakonom o zaštiti od buke u životnoj sredini iz 2021. napravljeni su preduslovi za kvalitetan i komforan život u urbanim sredinama u Srbiji, ističe za portal 4zida, profesionalni upravnik Vladimir Milović.

Ovi zakoni, između ostalog, tvrdi Milović, omogućavaju da komunalni milicioneri izmere nivo buke meračima buke, takozvanim “fonometrima” na licu mesta i da naplate kazne ili zatvore objekat za koji se ustanovi da je izvor nedozvoljneog nivoa buke.

6 akustičnih zona u Beogradu

U Beogradu je odlukom Skupštine Grada iz 2022. godine određeno 6 akustični zona. Stambena područja, gde je dozvoljeni nivo buke tokom dana 55 decibela, a noću 45 spadaju u 3. kategoriju. Poslovno-stambene i trgovačko-stambene oblasti, kao i dečja igrališta predstavljaju 4. kategoriju gde je dozvoljeni nivo buke tokom dana i uveče 60 decibela, a noću 50.

„Ako živite u stambenoj zgradi ili kući sa slabijom zvučnom izolacijom, a poželeli ste da u popodnevnim časovima odvrnete muziku „do daske“ ili uključite veš mašinu u toku noću, razmislite još jednom“, savetuje profesionalni upravnik Milović. Ukoliko narušite vreme odmora ili prekoračite dozvoljeni nivo buke na vrata vam može zakucati komunalna milicija.

Upravnik zgrade prva adresa

Odlukom o opštim pravilima kućnog reda u stambenim i stambeno-poslovnim zgradama na teritoriji Beograda iz 2019-te godine, nalaže se da je vreme za odmor radnim danima od 16h do 18h, kao i od 22h do 7h narednog dana. U tom periodu je strogo zabranjeno vikom, trčanjem, skakanjem praviti buku i narušavati mir u zgradi. Nije dozvoljeno ni korišćenje kućnih aparata, ventilacionih sistema i drugih uređaja, mašina i aparata u zgradi koji bi ometali kućni red.

Ipak, ako spadate u red onih kojima komšije „skaču nad glavom“, možete se požaliti upravniku zgrade, koji je dužan da prijavu prosledi komunalnoj inspekciji nadležne opštine ili grada, u zavisnosti od vrste problema. Ukoliko dobijete prijavu za kršenje pravila kućnog reda, možete ostati „kratki“ u iznosu od 5.000 do 50.000 dinara, zavisi u koju kategoriju stanara spadate.

Slušalice najbolji prijatelj

Volite glasno da slušate muziku? Najbolje rešenje su slušalice. Na taj način možete da uživate ​​u svom stanu a da ne uznemiravate druge stanare. Takođe, kada birate nekretniinu i dvoumite se između stana i kuće, ako ste pravi ljubitelj muzike, za vas nema dileme. Kuća je pravo rešenje.

Uživanje i obzirnost – prava mera

Dok je važno da uživamo u muzici takođe je ključno biti osetljiv na potrebe drugih ljudi u našoj neposrednoj okolini. Prava mera i rešenje su uživanje i obzirnost.

Zato Malo pojačaj radio i svi će biti srećni!

Tagovi

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.