Kanadska letelica je otkrila podvodnu buku u oblasti potrage za nestalim podmornicom, saopštio je severoistočni okrug američke obalske straže, prenosi RTS.

Pretrage su dale negativne rezultate, ali će se nastaviti, prenosi Gardijan.

Kapetan američke obalske straže Džejmi Frederik rekao je novinarima da su američki i kanadski avioni pretražili više od 25.900 kvadratnih kilometara mora u potrazi za nestalom podmornicom „Titan“ u kojoj je bilo petoro ljudi kada je nestala tokom pokušaja da dođe do olupine Titanika u nedelju.

Ekipe za potragu čule su zvukove udaranja u intervalima od 30 minuta, prenose američki mediji. Si-En-En i Roling stoun su citirali interna vladina dokumenta u kojima se kaže da je otkriveno lupanje, i izvestili da su se buka i dalje čula nakon što su dodatni uređaji postavljeni četiri sata kasnije. U dopisima nije razjašnjeno kada se u utorak čulo lupanje, niti koliko dugo, navodi Gardijan.

Operacija potrage za turističkom podmornicom „Titan“ kompanije OceanGate’s, koja je u nedelju nestala na putu ka olupini Titanika, traje od nedelje.

Proširena potraga uključuje četiri dodatna plovila i pet vozila na daljinsko upravljanje koja imaju sposobnost da idu pod vodu. Procenjuje se da je putnicima u nestaloj podmornici ostalo „oko 40 sati vazduha za disanje“.

Kompanija OceanGate’s je u ponedeljak potvrdila da je izgubila kontakt sa podmornicom oko sat i 45 minuta nakon poniranja.

„Istražujemo i mobilišemo sve opcije da bezbedno vratimo posadu. Naš fokus je na članovima posade i njihovim porodicama. Radimo na bezbednom povratku članova posade“, saopštila je kompanija.

U potragu za plovilom i petoro članova posade uključeni su i vojni avioni, podmornice i sonarne bove. Pomažu vladine agencije i mornarice SAD i Kanade, ali i komercijalne kompanije.

Američka obalska straža saopštila je da je površinsku potragu za podmornicom izvršio i istraživački brod „Polarni princ“ koji se koristi za transport podmornica do mesta olupine Titanika.

Spasioci se utrkuju sa vremenom pošto „Titan“ u rezervi za hitne slučajeve ima kiseonika za 96 sati, a nije moguće da oni koji su u podmornici sami izađu jer je plovilo zapečaćeno vijcima sa spoljne strane.

Brod koji je nosio podmornicu krenuo je iz Sent Džonsa u Kanadi, stigao je blizu lokacije olupine Titanika u Atlantskom okeanu, odakle je podmornica sa petoro članova posade započela ekspediciju.

Porodica britanskog milijardera Hemiša Hardinga potvrdila je u ponedeljak da je on bio jedan od putnika.

Mediji prenose da je u podmornici bio i Stokton Raš, izvršni direktor i osnivač kompanije OceanGate’s koja organizuje turističke ture do olupine Titanika.

Ostali članovi posade bili su jedan francuski istraživač i dvojica bogatih Pakistanaca – otac i sin.

Olupina čuvenog broda Titanik nalazi se na dubini od 3.800 metara na dnu Atlantika, na oko 600 kilometara od obale kanadske pokrajine Njufaundlend.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.