Prema istoričaru Dejvidu Goldfidu sa Univerziteta Severna Karolina, američka radnička klasa istorijski je glasala za demokrate, ali od 1980. godine, spada u takozvane „Reganove demokrate“. Zanimljivo je da je bilo dosta onih koji su i registrovani kao demokrate, ali su glasali za republikance, i tako manje-više nepromenjeno glasaju od 1980. godine.

Dodatno je zanimljivo što se u ovoj promeni uloga, kada republikanci sa Reganom postaju tribuni radničke klase, a demokrate zastupaju višu srednju klasu, mogu tražiti uzroci kako su američki Srbi u većoj meri postali glasači republikanaca. Prema Goldfidu, imigranti iz istočne Evrope, među njima i oni iz balkanskih država, svakako u najvećoj meri pripadaju tim „Reganovim demokratama“. Uz sve ograde da u SAD, a posebno među slovenskim imigrantima, ipak nije prisutno blokovsko glasanje u značajnijoj meri.

„Belci koji pripadaju radničkoj klasi, bez visokog obrazovanja, uglavnom u uzrastu između 30 i 60 godina, istorijski gledano, ne izlaze na predsedničke izbore u broju koji odgovara njihovom udelu u stanovništvu“, rekao nam je Goldfid jednom prilikom i usput razvejao mit da američki Srbi imaju značajniju ulogu u odluci ko će sedeti u Beloj kući.

***

CEO TEKST PROČITAJTE U NOVOM BROJU MAGAZINA ISTORIJA KOJI SE DOBIJA NA POKLON UZ NEDELJNIK OD ČETVRTKA 17. NOVEMBRA. DIGITALNO IZDANJE DOSTUPNO JE NA NSTORE.RS

OVE NEDELJE ČITAOCI NA POKLON DOBIJAJU ČAK 3 MAGAZINA

IZDVAJAMO: NEDELJNIK JE DEO GARDIJANOVE EKSPERTSKE MREŽE ZA SVETSKO PRVENSTVO. UZ NOVI NEDELJNIK SE DOBIJA SPECIJALNI VODIČ O MUNDIJALU SA TEKSTOVIMA NAJBOLJIH NOVINARA I POZNAVALACA FUDBALA IZ 32 ZEMLJE UČESNICE

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.