Prvoj konstitutivnoj sednici Saveta za socijalno preduzetništvo prisustvovali su Ana Brnabić, premijerka Vlade Republike Srbije, Darija Kisić, ministarka za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Gordana Čomić ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog, Nj.E. Tomas Šib, ambasador Savezne Republike Nemačke kao i predstavnici nevladinog i privatnog sektora. Vlada Republike Srbije je formirala Savet za socijalno preduzetništvo koji se zasniva na partnerstvu privatnog i javnog sektora, a istoimeni zakon predstavlja rezultat saradnje svih relevantnih činilaca.


Na sednici je istaknuto da je aktivno uključivanje svih zainteresovanih strana od suštinskog značaja za razvoj socijalnog preduzetništva koji podržava najugroženije građane i zajednice u srpskom društvu. Takođe, socio-ekonomsko uključivanje i osnaživanje najugroženijih grupa su od velikog značaja za Srbiju na njenom putu ka inkluzivnom i prosperitetnom društvu.

Danas sam ovde da podržim konstituisanje Saveta i da napomenem da Srbija, kao i zemlje širom sveta, želi da za svoje građane izgradi potpuno inkluzivno društvo, u kojem svi imaju jednake šanse, i koje je u skladu sa principima odgovornog društva. Zakon o socijalnom preduzetništvu predstavlja najbolji i najmoderniji zakon koji je donet. Najviše pažnje smo posvetili najranjivijim kategorijama i verujem da ćemo uspešno prevazići sve izazove sa kojima se možemo susresti tokom njegove implementacije – objasnila je premijerka Brnabić.

Ministarka Kisić je dodala da je donošenjem ovog zakona u Srbiji, po prvi put, uspostavljen pravni okvir, a da inovativni pristup otvara prostor za pronalaženje rešenja za pružanje različitih usluga koje poboljšavaju kvalitet života pojedinaca i zajednice.

Na inicijativu Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Vlada Republike Srbije je formirala Savet za socijalno preduzetništvo koji se zasniva na partnerstvu privatnog i javnog sektora, a ovaj zakon predstavlja rezultat saradnje svih relevantnih činilaca. Uloga Saveta je davanje ključnih smernica za unapređenje ovog sektora, uključujući i kreiranje programa razvoja socijalnog preduzetništva – objasnila je ministarka Kisić.


Ministarka Čomić je istakla da Zakon o socijalnom preduzetništvu predstavlja zakon o ljudskim pravima i da će kategorije na koje se ovaj zakon odnosi vrlo brzo osetiti poboljšanje u smislu uslova i kvaliteta života.


Nemačko-srpska inicijativa za održivi rast i zapošljavanje kroz podršku Koaliciji za razvoj solidarne ekonomije podržala je izradu Zakona o socijalnom preduzetništvu, koji je usvojen u februaru ove godine posle skoro 10 godina. Nemačko-srpska inicijativa će u narednom periodu podržati izradu Programa razvoja socijalnog preduzetništva, koji će olakšati primenu Zakona.

U prethodnom periodu smo podržali razvoj 21 socijalnog preduzeća. U okviru Programa „Inkluzija Roma i drugih marginalizovanih grupa u Srbiji“ je u toku program podrške za razvoj tri socijalne zadruge, koje će pored angažovanja, odnosno zapošljavanja Roma i Romkinja, deo prihoda uložiti i u podršku obrazovanju mladih, infrastrukturi i drugim društvenim ciljevima u lokalnoj zajednici. Nemačka razvojna saradnja u Srbiji posvećena je unapređenju ekonomskog razvoja i zapošljavanja i aktivno podržava partnere u oblikovanju i sprovođenju mera usmerenih na osnaživanje i uključivanje ranjivih grupa – izjavio je Nj.E. Tomas Šib i dodao da socijalna preduzeća predstavljaju dinamičan element evropskog ekonomskog pejzaža u kojem danas radi 13,6 miliona Evropljana.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.