Delovalo je da se o Titu, Josipu Brozu, zaista nema više šta novo reći – osim ponekih predizbornih populističkih kapisli o preuređenju Kuće cveća – po fazama koje bi se zvale „iskopavanje“ i „preseljenje“, u Kumrovec ako može – koje su daleko od ove naše današnje priče. O Titu se i dalje mnogo priča i mnogo razmišlja, ali je teško bilo iskočiti iz začaranog kruga koji melje u mestu poslednjih decenija – Tito heroj, najveći sin, zločinac, podmetnuti strani agent, heroj, zločinac…

Autor knjige Boris Rašeta, poznati novinar, pisac i publicista, a od sada i titolog, u razgovoru za Nedeljnik prolazi kroz nepoznate faze života Josipa Broza Tita, pričajući o tome kako su događaji iz njegovog života o kojima smo možda ponešto i znali, ali ih nismo uzimali za ozbiljno, uticali na formiranje njegove ličnosti. A posledično, na neki način, i sudbine svih nas.

Nije baš kao da nam je u ovoj psihološkoj biografiji kroz koju prolazimo Tito došao na kauč, ali je dovoljno blizu.

***

Od svih alternativnih istorijskih scenarija, svakako je najinteresantniji onaj da je imao prilike da ode u Ameriku, ali da nije imao za kartu? Jednom je rekao da bi verovatno postao američki milioner, šta to govori o njegovom odnosu prema ideologiji?

To govori da mu je odnos prema ideologiji bio kao žvaka – mogao ga je poprilično rastegnuti. Uopće, elastičan, fleksibilan odnos prema ideologiji, garantira dulji opstanak u politici. Staljin je 1944. Đilasa uvjeravao da je socijalizam sad moguć i pod engleskim kraljem. Koju godinu prije, zbog takve biste rečenice završili u Sibiru ili pred zidom. Tito je 1944. i 1945. hapsio suradnike za koje se smatralo da su engleski špijuni, ali kad se posvađao s Rusima, „Galebom“ je otplovio u London, pri čemu su ga britanski bombarderi pratili od Gibraltara. Englezi, Ficroj Meklin i Čerčil, u njegovom planetarnom uspjehu bili su puno važniji od Rusa.

Kasnije je, kako bi rekao Zoran Milanović, „šarao“, uz pomoć Rusa čuvajući socijalizam a uz pomoć Amerikanaca nezavisnost zemlje. Snažno je muzao Amerikance, Mihajlo Mihajlov mi je kazao da je od Sjedinjenih Država dobio preko sto milijardi dolara nepovratne pomoći. Bio je genijalan plesač na žici, ali uz takva iskušenja i takve uloge, ne možete baš očekivati beatifikaciju. Kako je rekao autor optužnice Luju 16. Sen Žist, nema nevine vladavine. Samim tim što si kralj, radiš zločine.

CEO TEKST PROČITAJTE U NOVOM BROJU NEDELJNIKA, KOJI JE U PRODAJI OD ČETVRTKA, 08. AVGUSTA, NA SVIM KIOSCIMA I NA NSTORE.RS

Nedeljnik 656

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.