Dilemu da li kupiti novu mašinu, u porodičnoj firmi iz Valjeva, najstarija kćerka i direktorka rešila je s dva klika.

Nevena Jovanović, direktorka MPK Trade, kompanije iz grada na Kolubari, uz pomoć softvera iznela je precizan izveštaj porodičnom i poslovnom kolegijumu u kome su otac Jovan, majka Olivera i mlađe sestre Aleksandra i Kristina.

Kapacitet postojećih linija, kratkoročni i dugoročni planovi, prevagnuli su da kupovina, za sada, nije potrebna.

-Ranije smo, kada stignemo na posao, čekali dva sata da se u magacinu nešto prebroji. Sada mi na stolu, svako jutro stoji izveštaj. Tačno se zna koliko je koja mašina radila, šta je proizvedeno, spakovano, koliko je škarta, kaže Nevena Jovanović, CEO porodične kompanije koja se bavi izradom, reparacijom alata za brizganje plastike kao i samom tehnologijom brizganja. Takođe, u portfoliju imaju štampu, montažu i mlevenje plastike.

MPK Trade je jedna od prvih kompanija koja se uključila u SME HUB čiji je cilj jačanje kapaciteta srpskih MSP kako bi postali dobavljači vellikih, multinacionalnih kompanija.

Nevena Jovanović, CEO komapnije MPK Trade Valjevo, foto: lična arhiva

 

Na pitanje zašto su aplicirali Nevena Jovanović je precizna. – Iz više razloga i jer nema rizika. Sve je unapred dogovoreno i možete samo da profitirate. Dobijanjem podrške lakše ćemo otvoriti vrata za pokretanje nečeg novog i unaprediti kompaniju.”

Projekat SME HUB sprovodi se u Srbiji od prošlog leta. Nudi inovativan pristup podrške malim i srednjim preduzećima na putu njihove tranformacije i lakšeg uspostavljanja partnerstva sa multinacionalnim kompanijama. Projekat spaja podršku kroz ekspertize, bespovratna finansijska sredstva i proaktivne saradnje različitih industrija. Ukupna vrednost projekta je visa od sedam miliona franaka, a rok implementacije pet godina.

Proizvodi MPK Trade danas se ugrađuju u automobile Mercedes, Jaguar, dok je pre 30 godina bila mala radionica. Nevena pamti igranje s alatima, familijarni odnos roditelja s nekolicinom majstora, ali i radne navike koje je stekla u svetu mašina za plastiku.

-Radionica je bila pored kuće. Podrazumevalo se, kad treba pomoć-uskačemo. Oduvek je privlačio duh preduzetništva kojim je otac “zarazio”.

Dok je studirala razmišljala je o bankarstvu, ali se, ipak, s diplomom Više ekonomske škole 2008. zaposlila u porodičnoj komapniji. Prošla je sve pozicije i od pre nekoliko godina je direktor.

Trenutno MPK Trade ima 165 zaposlenih. Sa širokim portfolim,nude zaokružen proces od ideje do serijske proizvodnje brizganih plastičnih proizvoda/alata neophodnih drugim industrijama, pre svega elektro i auto-industriji.

U procesu su sertifikacije za standard IATF 16949 sistem menadžmenta kvaliteta globalne automobilske industrije, a koji poseduje nekoliko firmi u Srbiji.

„Učešćem u nekom projektu obogaćujete iskustvo, unapređujete lične sposobnosti, širite mrežu kontakata, potencijalnih klijenata i saradnika. U savremenom svetu kada se stvari ubrzno dešavaju potreban je sveobuhvatan pristup da biste proširili kako lične kapacitete tako i firme u kojoj ste vlasnik ili menadžer”, Nevena Jovanović, CEO kompanije MPK Trade, Valjevo

Kroz projekat SME HUB, malim i srednjim preduzećima, takođe, pruža se mogućnost, uz bespovratna sredstva, da se povežu u različite industrije od automobilske, građevinske, robe široke potrošnje.

U procesu digitalizacije MPK Trade je već neko vreme, a za poslednjih pet godina porasli su četiri puta. Rade po porudžbini, među klijentima sum velika imena poput Gorenja, austrijskog Zumtobela… Skoro 70 odsto radnika su žene, dok su zarade najveće među kompanijama u valjevskoj Industrijskoj zoni. Planiraju do kraja godine povećanje broja zaposlenih za 20 procenata.

Nevena razvoj kompanije objašnjava zaokruživanjem celokupnog procesa i odlukom da se reorganizuju.

Za sada su “podstanari” u Industrijskoj zoni, dok je plan da na kupljenom zemljištu izgrade sopstveni objekat.

Na putu uspešne transfromacije ona ukazuje na važnost samog iskustava apliciranja i učešća u projektima. -Učešćem u nekom projektu obogaćujete iskustvo, unapređujete lične sposobnosti, širite mrežu kontakata, potencijalnih klijenata i saradnika. U savremenom svetu kada se stvari ubrzno dešavaju potreban je sveobuhvatan pristup da biste proširili kako lične kapacitete tako i firme u kojoj ste vlasnik ili menadžer.”

Ističe da projekti poput SME HUB i neki prethodni u kojima su bili deo, pružaju mogućnost saradnje s institucijama, istraživačkim organizacijama, subjektima iz javnog sektora.

-Sve je u cilju širenja mreže kontakata, uspostavljanje novih relacija i otvaranja mogućnosti za buduće saradnje. Ne razumem kad neko kaže da nema vremena da prati konkurse. Ako nemate – delegirajte posao nekome. Vremenom ćete steći mrežu kontakata i informacije će same stizati do vas.”

Od SME HUB-a očekuje, za dve godine koliko traje, dovršetak transformacije porodične kompanije. – Tim iz projekta koji nas prati, iz naših priča je prepoznao gde bi trebalo još raditi. Ovim promenama postajemo konkuretniji i velike kompanije poput Zumtobela vide u nama partnera spremnog da uči i da se razvija”.

O projektu

SME HUB je projekat javno-privatnog partnerstva Švajcarske agencije za razvoj i saradnju SDC i ICT HUB-a iz Srbije. Pokrenut je s ciljem da se osnaže srpska mala i srednja preduzeća kroz podizanje poslovnih kapaciteta i osposobe za saradnju s velikim, domaćim i multinacionalnim kompanijima.

Traje pet godina i doprinosi transformaciji MSP iz Srbije kako bi postali izvoznici i dobavljači globalnih giganata.

Do sada su raspisana IV ciklusa za dobijanje bespovratnih sredstva u vrednosti do 100.000 evra, a mogućnost za prijavu za učešće u projektu se nastavlja i u narednom periodu. Grantovi se koriste za unapređenje performansi/transformaciju poslovanja do ostvarenja standarda a koji su potrebni za svetsko tržiše i multinacionalne kompanije.

 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.