Dobro jutro,

Prošlo je mesec i po dana rata u Ukrajini, a potencijalni dogovor Kijeva i Moskve o okončanju ruske invazije i dalje nije izgledan.

Na današnji dan, pre 23 godine, napadom OVK i regularne vojske Albanije – uz podršku NATO avijacije – počela je bitka na Košarama.

Investitori Rio Tinta glasali su protiv finansijskih izveštaja kompanije na godišnjoj generalnoj skupštini u Londonu jer nije otkriven ključni materijal o tome kako će se preći na nultu emisiju ugljenika.

UKRAJINA – MESEC I PO DANA RATA

Mesec i po dana rata u Ukrajini – ruske trupe su se povukle sa severa Ukrajine i fokus vojnih operacija prebacile na istočni front i region Donbasa. Moskva i Kijev razmenjuju optužbe za napad na železničku stanicu u Kramatorsku, u kome je stradalo najmanje 50 ljudi. Evropska unija je uvela peti paket sankcija Rusiji, dok predsednik Ukrajine Vladimir Zelenski smatra da ni te sankcije nisu dovoljne.

BBC piše da je Rusija “reorganizovala svoje vojno rukovodstvo u Ukrajini”, a da je general Aleksandar Dvornikov glavnokomandujući. Zapadni zvaničnici kažu da je Dvornikov stekao veliko iskustvo tokom ruskih operacija u Siriji. U napadu raketom “Točka-U” na železničku stanicu u Kramatorsku stradalo je najmanje 50 osoba, prema tvrdnjama Kijeva. Dok Ukrajina za napad krivi Rusiju, Moskva tvrdi da je reč o provokaciji i da znaju sa koje lokacije su Ukrajinci izveli napad.

U Kijevu i Buči juče su bili predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen i šef evropske diplomatije Đuzep Borelj, koji je ponovio da će EU podržati istragu i prikupljanje dokaza o ratnim zločinima Rusije kako u Buči tako i širom Ukrajine. Predsednik Ukrajine Vladimir Zelenski je na konferenciji sa liderima EU rekao da je zahvalan na sankcijama, ali da one moraju da budu pooštrene.

Britanija je najavila da će isporučiti Ukrajini PVO i antitenkovske sisteme, dok je Slovačka poslala bateriju S-300. Amerikanci su najavili da će u Slovačkoj rasporediti sistem “patriot”. 

Ruske snage pojačavaju ofanzivu u regionu Donbas na istoku Ukrajine nakon povlačenja sa severa. Tamošnji gradovi su “žestoko bombardovani”, što je izazvalo egzodus civila koji traže sigurnost na zapadu zemlje.

BITKA NA KOŠARAMA

Pre 23 godina snage OVK, albanska vojska i NATO-a napale su rejon karaule Košare na jugoslovensko-albanskoj granici. Napad je bio silovit, iznenadio je Vojsku Jugoslavije, OVK je zauzela karaulu, ali nije uspela dublje da prodre na Kosovo i Metohiju, što je bio osnovni cilj napada. Vojska Jugoslavije imala je 108 poginulih, a OVK više od 200.

Među poginulim vojnicima bilo je 50 mladića na odsluženju vojnog roka, od kojih su neki poslati na karaulu Košare nakon svega dva meseca obuke i položene vojničke zakletve. Najveći broj srpskih snaga na Košarama činili su vojnici na redovnom odsluženju vojnog roka, prosečne starosti između 19 i 20 godina.

Bitka na Košarama počela je 9. aprila i trajala sve do bombardovanja, 10. juna, odnosno potpisivanja takozvanog Kumanovskog sporazuma i povlačenja jugoslovenske vojske sa Kosova i Metohije, ali su sukobi nastavljeni sve do 14. juna.

Napad labanske vojske i OVK, potpomognut NATO-avijacijom, počeo je oko graničnog prelaza Raša Košares, na granici Јugoslavije i Albanije, a cilj je bio da se presecanjem komunikacije između jedinica Vojske Јugoslavije u Đakovici i Prizrenu, omogući kopnena invazija i ovladavanje prostorom Kosova i Metohije.

U borbama su učestvovali delovi 125. i 549. motorizovane brigade Vojske Јugoslavije, elementi 63. i 72. Specijalne brigade, kao i grupa stranih dobrovoljaca među kojima je najviše bilo Rusa. Borci na Košarama, kao i učesnici bitke na Paštriku koja je usledila krajem maja, uspeli su da spreče prodor neprijateljskih trupa dublje na teritoriju KiM.

RIO TINTO

Investitori Rio Tinto glasali su protiv finansijskih izveštaja kompanije na godišnjoj generalnoj skupštini rudarskog giganta u Londonu zbog nedostatka jasnoće o potencijalnim rizicima po klimatske promene, prenosi Gardijan.

Uoči glasanja, kompanija za upravljanje investicijama „Sarasin & Partners“ saopštila je da namerava da glasa protiv finansijskih izveštaja kompanije, kao i protiv zadržavanja računovodstvene firme „KPMG“ kao revizora kompanije , i dovela u pitanje učinak Komiteta za reviziju unutar Rio Tinta.

Predsednica uprave kompanije Nataša Landel-Mils navodi da Rio Tinto nije otkrio ključni materijal o tome kako će preći na nultu emisiju ugljenika. Kako piše Gardijan, revizori su od suštinskog značaja za donošenje investicionih odluka i svaki propust se identifikuje, o njemu se diskutuje, i napolsetku zaključuje da li je kompanija u stanju da ispuni svoje obaveze prema klimatskim sporazumima.

Najveći izvor emisija ugljenika kompanije Rio Tinto su emisije takozvanog „obima 3“ – koji se odnosi na emisije iz aktivnosti duž kompletnog lanca proizvodnje. Odnosi se na sve emisije od sirove ekstrakcije materijala do upotrebe krajnjeg proizvoda.

Kako topionice odgovorne za pretvaranje rude gvožđa u čelik deluju u Kini, Japanu i Južnoj Koreji, i nisu u vlasništvu kompanije, rudarski gigant se do sada opirao postavljanju cilja na emisije „obima 3“. Međutim, investitori sve više vrše pritisak na kompaniju da reaguje.

Procena Australazijskog centra za korporativnu odgovornost (ACCR) o o klimtskoj politici kompanije Rio Tinto pokazala je da uprkos napretku na drugim mestima, kompanija nije radila dovoljno u ovom segmentu. Takođe je utvrđeno da je Rio Tinto zadržao članstvo u industrijskim udruženjima koja su lobirala protiv klimatskih akcija.

I DRUGE VESTI

Đilas: “Sa Vučićem razgovaram da bih zaštitio volju Beograđana”

Predsednik Stranke slobode i pravde (SSP) Dragan Đilas izjavio je da ga neki kritikuju što je rekao da bi razgovarao sa predsednikom države Aleksandrom Vučićem kao da je u pitanju privatni sastanak na kome se nešto dogovara van institucija.

“Ako je iko napadan od strane Vučića i Srpske napredne stranke (SNS) – to sam ja. Ako je iko kritikovao vladavinu SNS – to smo moja stranka i ja. Kome ja treba da dokazujem svoj opozicioni legitimitet”, rekao je Đilas za list Nova dodajući da je Vučić rekao da je spreman da razgovara sa njim, ali i sa ostalim predstavnicima opozicije.

Gotovo 49 miliona Francuza sutra bira novog predsednika

Gotovo 49 miliona Francuza sutra izlazi na prvi krug predsedničkih izbora, a prema procenama anketa javnog mnjenja očekuje se pobeda duela kao i na prethodnim izborima 2017 – odlazećeg predsednika, centriste Emanuela Makrona (Emmanuel Macron) i kandidatkinje ekstremne desnice Marin Le Pen (Marine). Mesecima favorit u anketama, Makron koji je u predizbornu kampanju ušao najkasnije, poslednjih nedelja se suočava sa smanjenjem jaza u odnosu na Marin Le Pen, čija pobeda više nije nezamisliva, a takva pobeda bi predstavljala presedan u Francuskoj Pete republike.

Ukupno 12 kandidata nadmeće se u prvom krugu, dok analitičari procenjuju da će odziv birača biti manji nego obično, jer je predizborna kampanja bila bleda i održana u velikoj senci rata u Ukrajini. Ove godine prvi put neće biti izborne noći na francuskoj privatnoj televiziji TF1, koja je po tradiciji do sada bila jedina televizija koja posle zatvaranja birališta prati rezultate i dovodi analitičare u studio. Ovog puta je ta izborna noć skraćena do 21.30, posle čega će biti prikazana poznata francuska komedija „Posetioci“.

Rakić: Ne možemo da se dogovaramo sa Vučićem, on je neprijatelj demokratije

Potpredsednica Demokratske stranke (DS) Dragana Rakić izjavila je da „čisto sumnja“ da će razgovor predsednika države Aleksandra Vučića i predsednika Stranke slobode i pravde (SSP) Dragana Đilasa dati neki konkretni rezultat, ukoliko do njega ipak dođe.

„Mi smo stranka dijaloga i demokratije, ali ne možemo da se dogovaramo sa neprijateljem demokratije kakav je Vučić“, rekla je Rakić za list Danas.

Vilu Smitu zabranjeno da prisustvuje dodeli Oskara narednih 10 godina

Američka Akademija filmskih umetnosti i nauka saopštila je da je glumcu Vilu Smitu da u narednih 10 godina prisustvuje svim događajima Akademije, uključujući i dodelu Oskara. Akademija je odluku donela zbog toga što je Smit ošamario komičara Krisa Roka na poslednjoj ceremoniji, prenosi Glas Amerike (VOA).

„Trebalo je da 94. dodela Oskara bude proslava mnogih pojedinaca u našoj zajednici koji su obavili izvanredan posao protekle godine. Međutim, te momente zasenilo je neprihvatljivo i štetno ponašanje gospodina Smita na bini“, saopštili su sinoć predsednik i direktorka akademije, Dejvid Ruben i Don Hadson.

Vojna vežba Vatreni štit večeras na Pasuljanskim livadama

Združena taktička vežba Vojske Srbije (VS) sa noćnim bojevim gađanjem „Vatreni štit 2022“ biće održana večeras na poligonu Pasuljanske livade kod Ćuprije. Kako je najavilo Ministarstvo odbrane, u vežbi će učestvovati više od 1.000 pripadnika Kopnene vojske, Ratnog vazduhoplovstva i protivvazduhoplovne odbrane, zatim 72. brigade za specijalne operacije i 63. padobranske brigade.

Vežbi će prisustvovati predsednik Srbije Aleksandar Vučić, ministar odbrane Nebojša Stefanović i načelnik Generalštaba VS general Milan Mojsilović. Početak vežbe zakazan je za 19 časova.

VESTI IZ SPORTA

Bogdanović u dobroj formi pred plej-in

Tim Atlante je poražen od Majamija rezultatom 109:113 na gostovanju uprkos odličnoj igri srpskog reprezentativca Bogdana Bogdanovića i Tre Janga koji su bili najefikasniji igrači meča. Jang i Bogdanović su bili najefikasniji igrači utakmice sa 35 i 25 postignutih poena. U pobedničkom timu najefikasniji je bio Bam Adebajo sa 24 postignuta poena, a imao je odličnu podršku tima u kome su još četvoriva igrača imala dvocifren učinak a još trojica su postigla po osam poena.

Za Majami će poslednji izazov u aktuelnoj fazi predstavljati gostovanje Orlandu u noći između nedelje i ponedeljka, dok će iste večeri Atlanta gostovati Hjustonu. Poslednji dan odrediće parove plej-ina na istoku, a ukoliko ostane aktuelni poredak Atlantu očekuje duel sa Šarlotom.

Đoković saznao imena rivala u Monte Karlu

Najbolji teniser sveta Novak Đoković, kao prvi nosilac, biće slobodan na startu Mastersa u Monte Karlu, odlučeno je žrebom. Novakov protivnik u drugom kolu biće bolji iz duela između Aleksandra Fokine i Marka Girona, dok ga zatim potencijalno čeka meč sa Robertom Bautista-Agutom.

Zanimljivo je da je Đokoviću „projektovani rival“ u četvrtfinalu šampion Majamija mladi Španac Karlos Alkaras. Za najboljeg tenisera sveta biće to tek drugi turnir ove sezone, prethodno je nastupao samo u Dubaiju. Novak je u Kneževini prvi nosilac, dok na turniru zbog povreda neće učestvovati Danil Medvedev i Rafael Nadal. 

DNEVNA ŠTAMPA

BLIC- „Srbiji ukinute sankcije u vezi sa uvozom nafte“, o odluci Brisela o izuzeću Srbije iz obaveze primena sankcija koje se odnose na Rusiju. O odnosima opozicionih stranaka „Borba za novog lidera opozicije“. O ratu u Ukrajini „Nova faza rata, front se seli na istok“.

VEČERNJE NOVOSTI – O usvajanju rezolucije za isključivanje Rusije iz Saveta UN za ljudska prava „Četiri pretnje Beogradu pre glasanja u UN“. O povećanju referentne kamatne stope „Skuplje rate u sledećih posla godine. O opozicije „Rasipa im se većina koju nisu imali“. List piše i o odluci lidera radikala Vojislava Šešelja posle izbornog neuspeha te stranke „Šešelj odlazi sa čela SRS“.

DANAS – Analiza rezultata nedeljnih izbora za Beograd i Skupštinu Srbije „Vlast bez većine, opozicija bez vlasti“. O budućem delovanju glavnog protivkandidata Aleksandra Vučića na predsedničkim izborima „Politička budućnost Zdravka Ponoša i dalje enigma“. List piše o optužbama na račun Ministarstva odbrane „Starešine vojnicima traže lozinke od ličnih mejl naloga“.

NOVA – Intervju sa liderom Stranke slobode i pravde Draganom Đilasom „Sa Vučićem razgovaram da bih zaštitio volju Beograđana“. O sudbini Naftne industrije Srbije posle uvođenja sankcija Rusiji koja je većinski vlasnik te kompanije „Nacionalizacija, prodaja strancima ili dogovor sa EU“.

POLITIKA – Centralna tema naslovne strane međunarodni odnosi „Beograd između mogućih sankcija Srbiji i Rusiji“. O ekonomskim temama „Moguć blagi rast kamata“. Povodom godišnjice odbrane granice tokom NATO agresije „Kako je počela bitka za Košare“.

PREPORUKA ZA ČITANJE

NA DANAŠNJI DAN

2014. – Preminula je poznata književnica i članica Srpske akademije nauka i umetnosti (SANU) Svetlana Velmar Janković, dobitnica brojnih nagrada za književnost (Knjiga za Marka, Lagum, Bezdno, Vračar).

VREMENSKA PROGNOZA

U Srbiji se danas očekuje jače naoblačenje sa padom temperature, kišom i pljuskovima sa grmljavinom mestimično, saopštio je Republički hidrometeorološki zavod. U južnim i istočnim krajevima tokom većeg dela dana biće suvo i toplo, a u toku noći naoblačenje i u tim delovima zemlje. Jutarnja temperatura od sedam do 15 stepeni, na jugu i istoku oko četiri stepena, a najviša dnevna od 18 do 24 stepena. Vetar povremeno jak južni i jugozapadni, na planinama sa olujnim udarima, tokom dana u skretanju na umeren i jak severozapadni, kratkotrajno olujni.

U Beogradu će veći deo dana biti toplo, a pre podne očekuje se jače naoblačenje povremeno sa kišom ili lokalnim pljuskovima sa grmljavinom i padom temperature. U Beogradu jutarnja temperatura oko 15, a najviša oko 22 stepena. Biometeorološke prilike biće nepovoljne za astmatičare i reumatičare. Izvesna opreznost je neophodna i kod srčanih bolesnika. Meteoropatske reakcije mogu biti izražene u vidu razdražljivosti i glavobolje.

Korišćeni su izveštaji agencije Beta

Tagovi

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.