Dobro jutro,

Epidemiolozi u Srbiji nemaju optimističan scenario u danima koji dolaze. Iz dana u dan beleži se sve veći broj novozaraženih.

Slično je svuda u svetu. Niko ne zna kako će usred korone izgledati meseci pred nama, a tek ne znaju oni koji žive u SAD. U foto-finišu predizborne kampanje, dvojica kandidata za budućeg predsednika, Bajden i Tramp, iznose dva gotovo različita pogleda na to kako bi se trebalo boriti sa koronavirusom.

Još nema konačnog rešenja za prekid pandemije, ali postoje načini da se zaustavi pomahnitali kovid, a to je – odgovorno ponašanje, dobro poznata pravila nošenja maski, držanja distance, održavanja higijene, izbegavanje velikih okupljanja.

KORONAVIRUS

Presek

Prema poslednjem izveštaju Ministarstva zdravlja, još pet pacijenata preminula su od COVID-19 u Srbiji, a koronavirus je registrovan kod još 1.545 osoba, što je najveći dnevni porast broja zaraženih od početka epidemije.

U zemlji je zbog zaraze koronavirusom, prema poslednjim podacima, 1.048 hospitalizovanih pacijenata, dok se 47 osoba nalazi na respiratorima.

Šta nas očekuje

Svakim novim danom je sve više nosilaca infekcije, ne samo laboratorijski potvrđenih slučajeva, već onih koji nose virus, a da ne znaju i zato je od ogromnog značaja poštovanje svih epidemioloških mera, upozorila je članica Kriznog štaba Darija Kisić Tepčević.

Ona je navela je da je prisutan trend porasta broja zaraženih u školama, ali su slučajevi većinom sporadični.

Načelnik vojne bolnice „Karaburma“ pukovnik Ivo Udovičić rekao da je situacija veoma teška i istakao da su najopasniji ljudi koji imaju blagu kliničku sliku, a to prenebregavaju, ne nose maske i tako prenose virus.

Izmenama Zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti, koje priprema radna grupa Vlade Srbije, biće propisano da komunalna milicija izdaje prekršajni nalog za nepoštovanje mera za sprečavanje širenja koronavirusa.

Ako se pitaju Tramp i Bajden

Predsednik SAD, republikanac Donald Tramp obećao je da će vratiti u normalu naciju iscrpljenu i uplašenu epidemijom koronavirusa, dok je kandidat demokrata Džozef Bajden upozorio na teške dane posle predstojećih izbora.

Predsednički izbori su u utorak, a dva kandidata su se danas fokusirala na četiri važne savezne države na Srednjem Zapadu.

Tramp (74) je danas bio u Mičigenu, Bajden (77) u Ajovi, a potom su obojica posetila Viskonsin i Minesotu. Juče su obojica bili na Floridi, koja bi još jednom mogla da bude odlučujuća za ishod izbora.

Pred kraj kampanje obeležene temom pandemije koronavirusa, koja je u SAD odnela više od 227.000 života i naštetila ekonomiji, oni su odabrali region najteže pogođen u najnovijem talasu epidemije.

Tramp, koji iznosi optimističan stav prema budućnosti epidemije, kritikovao je danas Bajdenovu izjavu o teškim danima koji predstoje, navodi Asošiejted pres.

“Rekao je duga mračna zima. Pa to je sjajno, to je divno. Jedino što našoj zemlji treba je duga mračna zima i lider koji priča o tome”, kazao je Tramp.

On je protiv zatvaranja ekonomije zbog koronavirusa, a na njegove skupove dolaze hiljade pristalica, među kojima masku imaju retki, a distance nema.

Predsednik SAD podržava uzvike pristalica o hapšenju lokalnih zvaničnika koji su uveli ograničenja.

S druge strane, Bajden obećava uvođenje mera za suzbijanje virusa ako pobedi na izborima.

On se danas osvrnuo na Trampovu izjavu da je virus “to što jeste”, rekavši pristalicama u Ajovi da je virus “to što jeste zbog toga što je on (Tramp) to što jeste”, navodi AP.

Bajden i Tramp imaju još svega četiri dana da utiču na ishod predsedničke trke.

ODLAZAK AMFILOHIJA

Mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije biće sahranjen u nedelju, 1. novembra. Kako je saopštila Mitropolija, mitropolit će po sopstvenoj želji biti sahranjen u kripti Sabornog hrama u Podgorici, u grobu koji je pripremljen za njegovog života.

Danas, na praznik Svetog Petra Cetinjskog u 9 časova biče služena Sveta zaupokojena liturgija, navodi Mitropolija.

U 13 časova biće svečani ispraćaj zemnih ostataka mitropolita Amfilohija iz Cetinjskog manastira za Podgoricu, gde će biti molitveno dočekan u 14 časova u Saborni hram Hristovog Vaskrsenja u Podgorici.

Kako se ističe, u nedelju, 1. novembra, u svim gradovima i manastirima gde je to moguće biće služena sveta zaupokojena liturgija sa početkom u 9 časova, nakon koje bi bio održan pomen mitropolitu, kako bi svi koji su u nemogućnosti da fizički prisustvuju i na ovaj način uzeli molitvenog učešća u opelu i sahrani mitropolita Amfilohija.

CRNA GORA ČEKA NOVU VLADU

Nova crnogorska vlada koju će činiti eksperti biće formirana do 8. novembra.

Dogovor o sastavljanju nove vlade deluje bliže nego prethodnih dana, posle sastanka lidera stranaka i lista koje će formirati vlast.

“Na sastanku lidera pobedničkih koalicija potvrđen je naš raniji dogovor o izboru ekspertske vlade koju će podržati tri koalicije koje su pobedile na parlamentarnim izborima”, saopštio je juče mandatar za sastav crnogorske Vlade Zdravko Krivokapić.

“Narednih dana upoznaću stranke sa mojim predlogom kandidata za ministre u ekspertskoj vladi”, napisao je on na Tviteru.

Dritan Abazović, lider pokreta URA, ranije je saopštio da je mandataru dato poverenje i da veruju da će on “izabrati najbolje ljude.”

“Na nama je da u parlamentu kontrolišemo tu vladu, unapređujemo je, dajemo sugestije i predloge. Mislim da je to koncept koji je nov, ali nadam se vrlo koristan”.

“Najvažnije je da smo se vratili na principe. Ja sam svima zahvalan koji se drže principa i date reči. Ako smo rekli da je on mandatar – on je mandatar. Ako smo rekli ekspertska vlada – ekspertska vlada. Mislim da je to najvažnija poruka i da imamo saglasnost”, poručio je lider URA.

“Na sastanku je potvrđen naš raniji dogovor o izboru nove Vlade, koju će podržati tri koalicije koje su pobedile na parlamentarnim izborima 2020. godine. Mandatar će narednih dana upoznati stranke sa vlastitim predlogom o kojem će se izjasniti stranke”, navodi se u zajedničkom saopštenju koje potpisuju Krivokapić i učesnici jučerašnjeg sastanka – lideri Nove srpske demokratije Andrija Mandić, Demokratske narodne partije Milan Knežević, Pokreta za promjene Nebojša Medojević, Socijalističke narodne partije Vladimir Joković, Demosa Miodrag Lekić, Građanskog pokreta URA Dritan Abazović, kao i potpredsjednik Demokrata Momo Koprivica.

SRBIJA POSLE IZBORA U SAD

Ambasador Sjedinjenih Američkih Država u Srbiji Entoni Godfri izjavio je da je siguran da će Srbija i region i dalje biti važni za Vašington, bez obzira ko pobedi na predsedničkim izborima u SAD.

On je za B92.net rekao da su predsednički izbori u SAD koji će biti održani 3. novembra uzbudljivi, ali je istakao da SAD imaju „skoro 250 godina iskustva kao nacija“.

„Nastavljamo da radimo na tome da dostignemo svoje ideale, ali sam ubeđen u snagu naše republike“, kazao je Godfri i dodaje da će ambasada u Beogradu koju vodi nastaviti da radi na razvoju američko-srpskih odnosa, bez obzira na ishod izbora u SAD.

Na pitanje kako ocenjuje današnje odnose Srbije i SAD, Godfri je odgovorio da su „odlični, ali ne dovoljno dobri“, ali da se odnosi dve zemlje „vraćaju na stepen bliskosti“ koji su imali pre vlasti Slobodana Miloševića.

Na pitanje koji su problemi u odnosima dve zemlje, Godfri je kazao da ne vidi probleme, već puno energije koja je „fokusirana na rešavanje izazova“.

„To uključuje i nerešen status odnosa Srbije i Kosova. To je težak problem, ali ja verujem da svi možemo biti saglasni da su svima potrebni progres, prosperitet i dugoročna stabilnost“, naglasio je Godfri.

VESTI IZ SVETA

Populistički predsednik Tanzanije proglašen pobednikom spornih izbora

Populistički predsednik Tanzanije Džon Magufuli proglašen je ubedljivim pobednikom drugog kruga izbora, uprkos optužbama za masovnu izbornu prevaru.

Izborna komisija je navela da je Magufuli dobio 12,5 miliona glasova, odnosno 84 odsto, a vodeći opozicioni kandidat Tundu Lisu 1,9 miliona ili 13 odsto.

Na parlamentarnim izborima je vladajuća stranka Čama Ča Mapinduzi dobila dovoljno mandata za promenu ustava, ubedljivo osvojivši i opoziciona uporišta.

Na izbore je izašlo oko 50 odsto od 29 miliona birača.

Lisu je odbacio rezultate izbora, navodeći da je neregularnosti bilo širom zemlje, i pozvao na mirne proteste.

Predsednik Ukrajine traži raspuštanje Ustavnog suda

Ukrajina se suočila sa novom političkom krizom pošto je Ustavni sud poništio ključne delove antikorupcijskog zakona, a predsednik Volodimir Zelenski zatražio raspuštanje najvišeg nacionalne sudske instance zbog takve odluke.

Sud je proglasio neustavnom odluku o javnom pristupu prijavljenim prihodima zvaničnika, a takodje je ukinuo krivičnu odgovornost za davanje lažnih podataka o prihodima.

Sudije su odlučile i da Nacionalnoj agenciji za borbu protiv korupcije oduzmu većinu ključnih ovlašćenja.

Zelenski, bivši komičar bez prethodnog političkog iskustva, izabran je u aprilu 2019. godine obećavajući da će iskoreniti korupciju u zemlji. Oštro je kritikovao presudu suda, upozoravajući da bi to zemlju moglo da košta podrške Zapada.

„Nećemo imati novac, nećemo imati podršku. Imaćemo veliku rupu u državnom budžetu, i što je još važnije, ne znamo kakvo će nam iznenadjenje Ustavni sud prirediti sutra“, rekao je predsednik tokom sastanka sa zvaničnicima.

On je rekao da odluka Ustavnog suda nema valjanu pravnu osnovu i krši pravne norme.

Huligani u Varšavi napali petardama i bakljama protest Poljakinja

Poljski huligani napali su u Varšavi na početku velikog protesta pokrenutih zbog gotovo potpune zabrane abortusa petardama i bakljama demonstrante u Starom gradu, a i kasnije na jednom od trgova u centru morala je suzavcem da interveniše policija.

„Intervencija policije usledila je zbog agresivnog ponašanja grupa fudbalskih huligana koji su bacali petarde u masu i na policajce. Policajci su intervenisali šok bombama i silom. Uhapšeno je do sada nekoliko lica“, saopštila je o prvom izgredu policija u Varšavi.

Na poziv građanskog udruženja Opštepoljski štrajk žena na ulice Varšave iz tri pravca u tri pohoda izašlo je prema saopštenju organizatora predveče preko 100.000 ljudi u najvećem protestu za prava žena poslednjih osam dana, uz zahtev da one odlučuju da li su u stanju de iznesu trudnoću ili je prekinu ako preti da rode teško deformisano ili neizlečivo bolesno dete osuđeno na život u patnji.

Policija je bila prinuđena da interveniše u Varšavi još nekoliko puta, recimo suzavcem na Trgu de Gola u centru pošto su i tu huligani napali demonstrante a po ulicama se kretalo i nekoliko stotina huligana i radikala iz poljske ekstremne desnice, koji su se odazvali pozivu vicepremijera Jaroslava Kačinjskog simpatizerima da izađu i zaštite crkve.

O ČEMU PIŠE DNEVNA ŠTAMPA

(Beta) – Beogradski listovi na naslovnim stranama izdanja za subotu, 31. oktobar 2020. godine, pišu o smrti mitropolita crnogorsko-primorskog Amfilohija, epidemiološkoj situaciji u Srbiji i drugim temama.

BLIC – „Preminuo mitropolit Amfilohije“, o smrti mitropolita crnogorsko-primorskog. „Korona ne odustaje: Još 1.545 zaraženih“, o poslednjem preseku stanja epidemije koronavirusa u Srbiji.

VEČERNJE NOVOSTI – „Usnuo čuvar krsta u kršu“, o smrti mitropolita crnogorsko-primorskog Amfilohija. „Na mestu smećarnika sad posao za 5.000 ljudi“, o otvaranju tržnog centra u Beogradu na vodi.

DANAS – „Odlazak najuticajnijeg vladike u srpskoj crkvi“, o smrti mitropolita crnogorsko-primorskog Amfilohija. „Nemam ambiciju da budem lider opozicije“, kaže za list poslanik Skupštine Srbije Šaip Kamberi nakon svog govora u parlamentu.

POLITIKA – „Odlazak neustrašivog srpskog pastira“, o mitropolitu crnogorsko-primorskom Amfilohiju. „U meni se nakupio pozitivan bes“, intervju sa rediteljem Lordanom Zafranovićem.

PREPORUKA ZA ČITANJE

Osim aktuelnog broja Nedeljnika koji je prodaji na svim kioscima, ali u elektronskom PDF izdanju na NSTORE, mogli biste da pročitate i knjigu o nepoznatim detaljima iz života jednog od velikana srpskog i  jugoslovenskog glumišta Zorana Radmilovića.

DOGODILO SE NA DANAŠNJI DAN

1851 – U Cetinju je preminuo crnogorski vladika, filozof i državnik Petar II Petrović Njegoš, veliki epski pesnik, autor slavnog dramsko-epskog dela „Gorski vijenac“. Kao državnik postavio je temelje moderne crnogorske države, ustanovio izvršnu vlast i senat, organizovao sudove, uveo poreze. Za njegove vladavine osnovana je prva štamparija u Cetinju 1834 i podignuta prva škola. U književnoj baštini ostavio je i ep „Luča mikrokozma“, dramu „Lažni car Šćepan Mali“, pesme.

KAKVO NAS VREME OČEKUJE

U Srbiji će danas biti oblačno, mestimično sa slabom kišom, a više padavina očekuje se na jugu Banata, u donjem Podunavlju i Braničevskom okrugu, saopštio je Republički hidrometeorološki zavod.

Krajem dana i tokom noći se očekuje postepeni prestanak padavina.

Duvaće slab i umeren severozapadni vetar, sredinom dana u Vojvodini i na istoku zemlje povremeno jak. Jutarnja temperatura kretaće se od šest do 12 stepeni Celzijusa, najviša dnevna od 14 do 18 stepeni.

U Beogradu će danas biti oblačno, povremeno sa slabom kišom a krajem dana se očekuje prestanak padavina. Duvaće slab i umeren severozapadni vetar, sredinom dana povremeno jak. Jutarnja temperatura će biti oko 11 stepeni Celzijusa, a najviša dnevna oko 15 stepeni.

*U ovom pregledu korišćeni su izveštaji agencije Beta

Tagovi

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.