Dobro jutro,

Neretko se na ovom mestu, u ovo vreme, pre nego što se svi razmile na svoje dnevne i životne zadatke, prisetimo reči Duška Radovića jer to „dobro jutro“, niko nije govorio bolje od njega.

Povodom jednog davnog Dana žena, rekao je ovako:

„Danas je osmi mart, praznik sažaljenja, praznik laži ili praznik ljubavi i poštovanja – kako se već kojoj ženi zalomilo“.

Neka bude ljubavi i poštovanja, a pogledajte koje će vesti obeležiti današnji dan.

ŠTA NAS ČEKA SUTRA – RESTRIKCIJE ILI ODLAGANJE?

Tokom konferencije nakon sastanka Saveta za nacionalnu bezbednost predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je važnu, do sada neobjavljenu informaciju: “U Srbiji je oko 35 odsto trenutno zaraženih pokupilo britanski soj virusa i da se nismo vakcinisali koliko jesmo, imali bismo više od 10.000 novozaraženih svaki dan”.

Predsednik je podsetio i „koliko Srbiju košta jedan dan zatvaranja“.

„Čak 190 miliona dolara nas košta samo jedan dan“, poručio je Vučić.

Epidemiolog Branislav Tiodorović naveo je da će Medicinski deo Кriznog štaba i na narednoj sednici, zakazanoj za utorak tražiti najstrože mere.

On je za Radio Beograd objasnio da je neophodno tokom naredne sedmice i sledećeg vikenda svesti kontakte na minimum.

Strože mere bile su zatražene i na prethodnom sastanaku Kriznog štaba, za 6. i 7. mart, ali su epidemiolozi morali da se zadovolje “polu-zatvaranjem”.

Tako smo čuli i ono: “Bolje išta nego ništa”.

ŠTA SU TO ISPRIČALI MEGAN I HARI U „INTERVJUU DECENIJE“?

Intervju britanskog princa Harija i njegove supruge Megan Markl koji je vodila Opra Vinfri danima je najavljivan kao “televizijski događaj decenije”. Dvočasovni intervju je emitovan sinoć, u udarnom terminu američke televizije CBS, a Harija i Megan su zaista prvi put izneli nepozante detalje života u kraljevskoj porodici i razloga da napuste taj život.

Intervju je toliko pažnje izazavao da su ga mediji, posebno u Velikoj Britaniji, uživo pratili kao da je reč o utakmici, a ne o razgovoru. Kako je BBC, britanski javni servis, uz svaku objavu iz intervjua napomenuo da se radi o “jednoj strani priče”, valja i ovde napomenuti da je ovo njihovo viđenje i njihova verzija “istine”.

Ipak, mnogi su primetili sličnosti ovog intervjua sa “onim” intervjuom koji je sredinom devedesetih dala princeza Dajana, Harijeva majka, kada je njen brak sa princom Čarlsom već bio daleka istorija.

Mladi kraljevski par Opri je ispričao brojne do sada nepoznate činjenice, objašnjavajući pozadinu svoje odluke da odstupe sa pozicije viših članova kraljevske porodice.

Osim onih detalja koji spadaju u tračerske poslastice – poput pitanja ko je koga rasplakao pre venčanja (Megan kaže da je Kejt Midlton nju rasplakala) ili kako kad je upoznala kraljicu mislila da je poklanjanje “fora” za javnost, da oni to ne radi “istinski” – nekoliko je i ozbiljnih pitanja pokrenuto koja će svakako izazvati gorke reakcije u Bakingemskoj palati.

Svakako najšokantniji trenutak intervjua bilo je Meganino priznanje da se borila sa samoubilačkim mislima i da Bakingemska palata nije želela da joj pomogne kada ih je zamolila za stručnu pomoć.

U razgovoru su pravili razliku između porodice i “Firme”, odnosno svih onih koji okružuju kraljicu i njenje najbliže.

Drugo problematično pitanje koje će Palati napraviti probleme je tvrdnja da je visoki član porodice u razgovoru sa Harijem izrazio zabrinutos u vezi sa bojom kože njihovog deteta.

“Zašto mislite da kraljevska porodice nije želela Arčija proglasi za princa”, pitala je Opra, nakonj što je Megan Markl ispričala kako je laž da oni kao roditelji nsiu hteli da njihov sin ima titule.

“Zašto mislite da je to tako? Mislite li da je to zbog njegove rase?”, pitala je Opra konkretno.

“Mogu vam dati iskren odgovor”, kazala je Megan. “U onim mesecima kada sam bila trudna, otprilike u isto vreme kada vodimo razgovor o tome da Arči neće biti obezbeđen, da neće dobiti titulu, ističe se zabrinutost i vode se razgovori o tome koliko će njegova koža biti tamna kad se rodi.”

Opra je pitala ko je to rekao.

Megan nije odgovorila i posle nekoliko puta ponovljenog pitanja.

“Bilo je nekoliko razgovora o tome”, kaže Meghan. “Razgovarali su sa Harijem o tome koliko će beba biti ‘potencijalno biti tamna i što bi to značilo i kako izgledalo’”.

Ona je odbila da kaže o kome se radi.

“Mislim da bi im to jako naštetilo. To mi je preneo Hari. To su bili razgovori koje je porodica vodika s njim”.

Pregled čitavog intervjua koji će uzdrmati Bakingemsku palatu pogledajte OVDE.

SRPSKI SPORTSKI DŽOKERI

Jedan je oborio još jedan važan rekord, drugi je pravio šou na meču najvećih zvezda. Jedan je korak bliže tituli najboljeg svih vremena, drugi još korak bliže srcu ljubitelja košarke širom sveta.

Nedeljnik je Novaka Đokovića i Nikolu Jokića i u godišnjem pregledu ličnosti koje su obeležile 2020. stavio u isti tekst, a sudbina je htela da baš danas Jokić startuje u prvoj petorci Zapadne konferencije, a da Đoković obori Federerov rekord po broju nedelja na prvom mestu ATP liste.

Više o tome pročitajte u nastavku.

NA ŠTA BI TREBALO DA NAS PODSETI MEĐUNARODNI DAN ŽENA

Ovogodišnji praznik se kao i prošle godine obeležava u svetlu epidemije novog koronavirusa, tako da su mnoge zemlje preporučile građanima da se ne okupljaju na tradicionalnim manifestacijama. 

Taj praznik ustanovljen je u znak sećanja na demonstracije američkih radnica u Čikagu 1909. godine i njujorški marš više od 15.000 žena koje su tražile kraće radno vreme, bolje plate i pravo glasa. 

Inicijativu za taj praznik dala je nemačka feministkinja i članica socijalističke stranke Klara Cetkin, a prvi Dan žena proslavljen je 1911. u Austriji, Nemačkoj, Švajcarskoj i Danskoj. 

Generalna skupština UN je 1977. godine rezolucijom proglasila 8. mart Danom ženskih prava i međunarodnog mira. 

Prva proslava Dana žena u Srbiji održana je 1914. godine.

OSTALE VESTI

Tadić o „Vučićevoj konferenciji i političkoj patologiji“

Bivši predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je da konferencija za novinare predsednika države Aleksandra Vučića, na kojoj su prikazana masakrirana tela, predstavlja vrhunac “bizarnosti i političke patologije u koju je Srbija survana nakon 2012. godine”.

“Prikazivanje masakriranih tela, čime se povrđuju ljudska prava i samih žrtava i njihovih srodnika i to upkros izričitoj molbi članova porodica potencijalnih žrtava je nešto što nije moguće zamisliti u nijednoj normalnoj zemlji”, rekao je Tadić za list Danas.

Prema njegovim rečima, “Belivukova kriminalna grupa, koja je u stvari otrgnuta batinaška falanga Srpske napredne stranke, otvoreno je na društvenim mrežama kidnapovala i zlostavljala svoje kriminalne suparnike, a da predsednik države i njegovi najbliži saradnici (Bratislav) Gašić i (Nenad) Stefanović, kao i predsednica Vlade Ana Brnabić, prstom nisu mrdnuli, niti se oglasili tim povodom”.

“U svakoj normalnoj zemlji bi svi oni, kao čelni ljudi ove države, morali trenutno da podnesu ostavke, umesto da se hvale da su u jeku borbe protiv organizovanog kriminala, dok se zapravo samo radi o obračunu u sopstvenim redovima”, rekao je Tadić.

Kako je istakao, slike koje je Vučić pokazao “nisu samo slike zločina kriminalnih grupa, već i slike Srbije pod Vućićevom vlašću”.

„Na Zakon o slobodi veroispovesti stavljena tačka“

“Poslanički klub Crno na bijelo uputio je Ustavnom sudu Crne Gore inicijativu za ocenu ustavnosti člana 12 Zakona o slobodi veroispovesti, koji se odnosi na zaštitu kulturnih dobara, čime je stavljena tačka na tu priču”, poručio je danas lider Građanskog pokreta URA i potpredsednik Vlade Dritan Abazović.

Kako prenosi RTCG, prethodno je ministar pravde Vladimir Leposavić kazao da novi Zakon o slobodi veroispovesti sadrži i delove iz obrazloženja presuda Evropskog suda za ljudska prava, tako da je u potpunosti neoboriv.

Abazović je naveo da inicijativa ima za cilj da stavi pečat na celu priču da će kulturna dobra Crne Gore završiti negde drugde, „što bi oni rekli – u Čačak“.

„To je i teoretski nemoguće, ali je dobro da i Ustavni sud, ovakav kakav je, da potvrdu toga. Naši poslanici su dva puta glasali za Zakon i smatramo da je liberalan, dobar i pravedan pa samim tim i rešenje za naš pravni sistem“, istakao je Abazović, a prenosi N1.

On je naglasio da je na Zakon o slobodi veroispovesti stavljena tačka i da su sve verske zajednice dovedene u ravnopravan položaj.

„DPS kao politički davljenik, potpomognut i nekim drugim subjektima kojima smeta jaka URA kao istinska građanska opcija, pokušava jeftinim spinovima da napravi problem gde ga nema“, ukazao je Abazović.

Prema njegovim rečima, vreme je da se Crna Gora okrene budućnosti i borbi protiv korupcije.

„Idemo dalje, do pobede u Nikšiću, a onda i u svim ostalim opštinama. Snažno i odlučno kao i na parlamentarnim izborima u avgustu prošle godine“, rekao je Abazović.

Dončić za Nedeljnik: “Tri najbolja igrača na ‘ić’? Jokić, Marjanović i Dragić…”

Košarkaš Dalas Maveriksa Luka Dončić odgovarao je na pitanja novinara pred All star meč, a priliku da postavi nekoliko pitanja imao je i Nedeljnik.

Razgovarali smo o tome kakav je uticaj igrača sa prostora bivše Jugoslavije na NBA ligu danas.

“Mnogo je važno to što imamo veliki broj dobrih igrača na velikoj sceni. Oduvek smo imali odlične igrače i važno je da se to nastavi”, rekao je Dončić, a zatim je usledila zanimljiva konverzacija o tome ko su najbolja tri igrača na “ić” u ovom trenutku.

“Rekao bih da je to Jokić. Hm, ko je još na ić?”

“Ti?”

“Haha, nisam ja još uvek tu. Pored Jokića tu su i Marjanović i Dragić”.

ŠTA PIŠU NOVINE

Beogradski dnevni listovi na naslovnim stranama izdanja za ponedeljak, 8. mart 2021. godine pišu o ulasku tenisera Novaka Djokovića u istoriju svetskog tenisa, o prisluškivanju predsednika Srbije Aleksandra Vučića, smrti glumca Borisa Komnenića i kompozitora Aleksandra Sanje Ilića i o drugim društvenim i političkim temama.

BLIC – List piše da je „Britanski soj (korona virusa) ispraznio škole“. O ulasku srpskog tenisera Novaka Djokovića u istoriju svetskog tenisa pod naslovom „Djoković je broj 1“

VEČERNJE NOVOSTI – Intervju sa gradonačelnikom Novog Sada Milošem Vučevićem „U zaveri protiv Vučića i neki ministri iz SNS“. O smrti glumca Borisa Komnenića i kompozitora Sanje Ilića pod naslovima „Otišao još jedan tumač našeg ‘Boljeg života'“ i „Poslednja nota Sanje Balkanike“.

DANAS – Univerzitetski profesor Ognjen Radonjić za taj list „Ubistvom Zorana Djindjića počeo povratak starih struktura na vlast“. „Jovo Bakić otišao iz Partije radikalne levice“, prenosi list.

POLITIKA – O prisluškivanju predsednika Srbije, list prenosi izjavu ministra unutrašnjih poslova Aleksandra Vulina „Dokazana zloupotreba sistema“. O trećem zakonu Ministarstva za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog „I seksualno uznemiravanje biće oblik diskriminacije“.

NA DANAŠNJI DAN

1908. – U Njujorku 15.000 žena marširalo kroz grad tražeći kraće radno vreme, bolju platu i uslove za rad.

1910. – U Kopenhagenu održana Druga konferencija žena – socijalista, na inicijativu njemačke revolucionarke Klare Cetkin. Na toj konferenciji ustanovljen praznik, Dan žena, u znak sjećanja na demonstracije žena u Čikagu 8.3.1909.

1942. – Preminuo Hose Raul Kapablanka (šp. José Raúl Capablanca), kubanski šahista i svetski prvak u šahu od 1921-1927.

1953. – Predstavljena Cockta, jugoslovenska verzija Koka kole

PREPORUKA ZA ČITANJE

Aktuelni broj Nedeljnika je i dalje na kioscima, a glavna tema – Naprednjački plenum – postaje sve aktuelnija iz dana u dan.

Tagovi

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.