Nova varijanta covida-19 – JN.1 koja zabrinjava stručnjake, prenosi portal Medscape. Ali u talasu – heh, talasu – novih loših vesti ima i onih koje ulivaju makar blagi optimizam.

“U Americi je talas nove podvarijante omikrona – JN.1 već krenuo, ali mogao bi se ublažiti buster vakcinom i ostalim merama koje su nam poznate od ranije”, rekao je dr. Erik Topol, lekar, profesor i glavni urednik Medscapea, WebMD-ove sestrinske internet stranice.

Ali problem je u tome što se dosad vakcinisalo veoma malo ljudi, na primer, u Sjedinjenim Državama manje od 16 posto odraslih.

Stoga infektolozi i epidemiolozi smatraju da je vreme da CDC uputi javni poziv na vakcinisanje ažuriranom vakcinom dok još nije kasno, odnosno dok antitela još mogu da „prorade“ pre početka prazničnih okupljanja.

“Ovde je već počeo talas podvarijante JN.1, ali mogao bi da se ublaži primenom buster doze vakcine i od ranije poznatim merama koje sprečavaju širenje virusa”, rekao je dr. Topol, profesor i glavni urednik Medscapea, WebMD-ove sestrinske internet stranice.

U međuvremenu broj zaraženih i obolelih raste. Po podacima CDC-a u Sjedinjenim Državama je u nedelji koja se završila 25. novembra zbog kovida hospitalizovano gotovo 10.000 pacijenata i ističe da je reč o povećanju od 10 posto u odnosu na prethodnu nedelju.

JN.1, podvarijanta omikrona, prvi je put otkrivena u SAD-u u septembru. Tada ju je Svetska zdravstvena organizacija nazvala “potomkom” podvarijante omikrona BA.2.86.

Kad je varijanta BA.2.86, poznata i kao Pirola, prvi put identifikovana u avgustuu, činilo se da se znatno razlikuje u odnosu na druge varijante, tada je objavio CDC, što je izazvalo zabrinutost da bi ova podvarijanta mogla biti zaraznija od prethodnih, čak i za osobe koje su stekle imunitet vakcinisanjem ili ranijim infekcijama.

Pirola je zabrinula stručnjake jer ima 34 mutacije više od varijante BA.2.

Dr. Rajendram Rajnarajanan, pomoćnik dekana za istraživanja i vanredni profesor na New York Institute of Technology Državnog univerziteta Arkansas, koji ažurira bazu podataka o varijantama i podvarijantama kovida-19 slikovito je kazao da je “JN.1 zapravo Pirolin podmladak” te je dodao da varijanta BA.2.86 i njeni potomci zabrinjavaju naučnike zbog mutacija.

Po podacima CDC-a od 27. novembra predviđa se da će BA.2.86 sadržati pet posto do 15 posto cirkulirajućih varijanti u Sjedinjenim Državama.

“Očekivani rizik ove varijante, uključujući i njen izdanak JN.1 za javno je zdravlje nizak”, objavila je agencija.

Dr. Rajnarajanan je kazao da se trenutno JN.1 češće prijavljuje u Evropi, ali treba uzeti u obzir i to da neke države bolje ažuriraju podatke od ostalih.

On smatra da se ova podvarijanta dosad “verovatno proširila na sve zemlje čije zdravstvene vlasti prate širenje kovida”, zbog mutacija u proteinu šiljka koje mu olakšavaju i vezivanje i zarazu, rekao je dr. Topol.

Nova monovalentna vakcina XBB.1.5 štiti od podvarijante omikrona – XBB.1.5 (poznate i po nadimku ‘kraken’), ali i od podvarijante JN.1 i ostalih virusa koji se postupno javljaju, izvestio je tim istraživača 26. novembra u studiji objavljenoj na stranici bioRxiv, koja još nije recenzirana.

Naučnici kažu da je ažurirana vakcina, kojom su vakcinisane neinficirane osobe pojačala antitela za oko 27 puta protiv XBB.1.5 i za oko 13 do 27 puta protiv JN.1 i ostalih novih virusa.

“Premda će čak i primarne doze vakcine protiv kovida verovatno doprineti da budete zaštićeni od zaraze novom podvarijantom JN.1, primite li i booster XBB.1.5, on će vas još efikasnije zaštititi od nove podvarijante”, rekao je dr. Rajnarajanan.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.