Pozitivni uticaj migracija, kretanje stanovništva koje prirodno kreira kulturnu sliku i nasleđe jednog podneblja, bogatstvo različitosti i uticaj na umetnost koja u tome crpe inspiraciju, teme su novog programskog luka „Seobe“ kojim Novi Sad nastavlja niz kulturnih događaja koji se očekuju tokom ove 2022. godine, u gradu koji je nosilac titule Evropske prestonice kulture.

Programski luk „Seobe“ počeće 1. februara, na Dan grada Novog Sada, čime se slavi datum kada je taj grad 1748. dobio status slobodnog kraljevskog grada. Istoriju Novog Sada i njegovu kulturu upravo su krojila kretanja stanovništva, pozicionirajući interkulturalnost kao jedan od glavnih epiteta grada, što se sada slavi upravo u okviru programskog luka „Seobe“.

Sve do 20. marta, do kada traju „Seobe“, predstaviće se više od 130 umetnika, na oko 15 izložbi najznačajnijih kulturnih institucija u Novom Sadu, ali i organizacija, gotovo 10 predstava, oko 30 koncerata najrazličitijih muzičkih žanrova i velikih imena, koji su i predstavnici različitih nacionalnih zajednica zastupljenih u Vojvodini, 40 radionica i brojnih drugih sadržaja.

Programski luk „Seobe“ biće otvoren uz dve velike izložbe koje prvi put na jedinstven način pričaju priču o istoriji Novog Sada – jedna u izvedbi Muzeja Grada Novog Sada i druga u Muzeju Vojvodine uz mnogobrojne kustose.

Evropska prestonica kulture tokom „Seoba“ biće i pozornica za neka od velikih, renomiranih, ali i mladih imena novosadske klasične muzike koja su ostvarila svetske karijere, a kada je reč o izvođačkoj umetnosti, Novi Sad koji se pozicionirao kao grad opere, već u februaru na sceni Srpskog narodnog pozorišta donosi praizvedbu opere „Vladimir i Kosara“, jednog od najpoznatijih srpskih kompozitora klasične muzike, Stevana Divjakovića, koji je predložen i za tradicionalnu Februarsku nagradu, koja se dodeljuje kao društveno priznanje za najznačajnija dela i dostignuća građana Novog Sada.

Seobe duša kroz nacionalni paviljon književnosti

„Seobe“ će kao poseban segment obuhvatiti multimedijalni paviljon književnosti – jedinstven u ovom delu Evrope pod nazivom „Seobe duša“– koji će bi postavljen na Novosadskom sajmu i kroz književnost, izvođačku i vizuelnu umetnost prikazati različite uticaje migracija na kulturu. Bogati prateći umetnički i kulturni programi tematizovaće fizičke odlaske i dolaske, lutanje, kao i manje opipljiva ali bitna pitanja egzistencijalnih i metafizičkih pomeranja. „Seobe duša“ sažeće istraživački, inovativni i konceptualni način da posetiocima pokažu istinski značaj knjige kao mesta bega i migriranja u najširem smislu, i to uz najaktuelnije i najveće savremene regionalne pisce, ali i brojne izložbe, perfomanse i druge sadržaje.

Karavanom kroz ukuse raznovrsnih gastro kultura

„Karavan“, segment je koji će simbolički predstaviti kulturna kretanja kroz raznovrsne ukuse gastro kulture, začinjene autentičnom umetnošću, i koji će predstavljati jedinstveno putovanje regionima istočne, zapadne, severne i južne Evrope. Projekat „Gastro seobe“ podrazumevaće četiri dana kulinarskih i muzičkih programa u kulturnim stanicama. Publika će uživati u internacionalnim specijalitetima koje će za njih pripremati kulinarske zvezde iz različitih evropskih regija, dok će u večernjim časovima slušati muzički program koji se odnosi na izvođače world music žanra, sa ciljem prikazivanja muzičke tradicije istočne, zapadne, severne i južne Evrope.

Programski luk „Seobe“ jedan je od osam programskih lukova koji čine programski koncept Evropske prestonice kulture i realizovaće se hronološki tokom 2022. godine. Posle „Seoba“, počeće programski luk „Budućnost Evrope“, zatim „Heroine“, „Tvrđava mira“, „Dunavsko more“, „Kaleidoskop kulture“ i na kraju „Druga Evropa“.

Tokom čitave 2022. godine Novi Sad će se kao Evropska prestonica kulture predstaviti kroz više od 1.500 kulturnih događaja, uz učešće oko 4.000 lokalnih, nacionalnih i internacionalnih umetnika, a detaljan program možete pronaći na zvaničnom sajtu novisad2022.rs.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.