Kovid-19 može da zahvati i pankreas u teškim slučajevima tako da virus zarazi beta ćelije koje proizvode insulin, pokazala je nemačka studija.

Pankreas ili gušterača ima dva zadatka, da proizvodi enzime važne za probavu i da proizvodi i otpušta hormon insulin i glukagon koji reguliše nivo šećera u krvi.

Naučnici univerzitetske bolnice nemačkog grada Ulma kažu da bi njihovo otkriće moglo da objasni simptome slične dijabetesu otkrivene kod nekih pacijenata koji su teško pogođeni bolešću izazvanom novim koronavirusom.

Takođe bi moglo da objasni pogoršanje metabolizma šećera kod osoba koje boluju od dijabetesa i koje su zaražene virusom.

Novi podaci „identifikuju ljudski pankreas kao metu zaraze virusom SARS-CoV-2 i ukazuju na to da bi zaraza beta ćelija mogla da doprinese i metaboličkom poremećaju uočenom kod obolelih od kovida-19“, navode autodi istraživanja.

Rezultati studije objavljeni su u u časopisu „Nature Metabolism“.

Naučnici univerziteta Kiel ranije su pisali u časopisu o slučaju devetnaestogodišnjeg muškarca koji je počeo da pati od dijabetesa nakon što je zaražen virusom.

Jedan od autora studije u Ulmu, Martin Vagner rekao je da je bilo više slučajeva poremećenog nivoa šećera u krvi kod obolelih od kovida-19.

Naučnici su izložili tkivo pankreasa virusu kako bi utvrdili može li da bude zaraženo.

Analizirana su i tela preminulih od bolesti i utvrđeno je da su proteini virusa bili u pankreasu kad ih više nije bilo u plućima.

Istraživanje je pokazalo da novi koronavirus zarazi ćelije pankreasa, menja njihov oblik, ometa njihove gene i njihovu funkciju.

To pokazuje da su infekcije virusom češće i traju duže nego što se ranije pretpostavljalo, kaže Vagner.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.