U utorak uveče u baru “Logan Arcade”, u Čikagu, Ijan, 57-godišnji pomoćnik menadžera, zagledao se u Rik i Morti fliper. „Ovo je frustrirajuća mašina“, rekao je on. Došao je red njega. Ijan kreće da udara dugme kako bi pokušao da usmeri loptu do kuće sa letećim tanjirom na vrhu ove mašine. Na ekranu iznad, beleže se svi postignuti rezultati i emituju se klipovi iz nekih crtaća. Kad ubodete prave mete, crtani se nastavlja. Ijanova lopta je ispala iz ležišta i upala u oluk sa strane, on je uzdahnuo, pomerio se i pustio sledećeg igrača.

„Upoznao sam tipa koji je dizajnirao ovu mašinu“, kaže on. „Potrebno je puno učenja i vremena za ove mašine.”

Pre dvadeset godina izgledalo je kao da će ”pinball” mašine potpuno “izumreti”. Tokom 80-ih i 90-ih video igre su ukrale tržište, a kasnije i kućne konzole za video igre. Do 2000. godine, proizvođač flipera marke “Balli” i “Villiams” sa sedištem u Čikagu, tada najveći proizvođači, zatvorili su svoje odeljenje za flipere, sa gubitkom, da bi se fokusirali na prodaju slot mašina. Ipak, danas fliper ponovo napreduje, kako na mestima kao što je “Logan Arcade”, tako i u domovima ljudi, piše The Economist.

Prodaja novih mašina je rasla za 15-20% svake godine od 2008., kaže Zek Šarp iz “Stern Pinball-a”, koji je nakon zatvaranja VMS-a postao poslednji preostali veliki proizvođač. Sledeće godine firma se seli u novu fabriku, duplo veću, u severozapadnom predgrađu Čikaga. Prodaja polovnih mašina je još uvek “živahnija” —neki od favorita, kao što je igra Game of Thrones, mogu da dovedu do dobitaka u vidu petocifrenih brojeva. Džoš Šarp, Zakov brat i predsednik Međunarodne fliper asocijacije, kaže da je prošle godine IFPA odobrila 8.300 „zvaničnih“ turnira, što je četvorostruko više u odnosu na 2014.

Šta pokreće ovaj “bum”? Veliki udeo ovde ima nostalgija. Generacija odrasla na fliperu i arkadama, 1980-ih i 1990-ih, sada je u godinama u kojima imaju novac i klince sa kojima žele da igraju igrice koje su igrali kao deca. Marti Fridman, koji vodi arkadu u Mančesteru, turističkom gradu u južnom Vermontu, kaže da su on i njegova supruga pokrenuli biznis nakon što je shvatio da će mu to omogućiti da od svog hobija i zaradi. „Sastavio sam listu igara za koje sam smatrao da su od suštinskog značaja za kolekciju koju biste smatrali vrednom muzeja“, rekao je i krenuo “u lov”. Ali dobar marketing takođe uvlači svežu krv. Novije Stern mašine su sada povezane na internet, tako da se igrači mogu prijaviti i njihovi rezultati biti učitani na onlajn profile. Oba Šarpsa sugerišu da mehanička priroda igara privlači ljude kojima je dosadilo igranje isključivo na ekranu, kod kuće.

Pre nekoliko generacija, mnoge države su zabranile fliper, smatrajući da mašine podstiču kockanje. U nekim gradovima mafija je imala monopol na njihovo servisiranje. U Njujorku je, 1940-ih, Fiorello La Guardia, gradonačelnik, išao okolo i razbijao ih maljem. Tokom 1970-ih Rodžer Šarp, otac Džoša i Zaka, pomogao je da se poništi zabrana u “Velikoj jabuci” dokazujući da je igra bila veština, a ne čista sreća. Čak i sada, u Južnoj Karolini, navijači i dalje lobiraju od države da ukine, decenijama staru, zabranu igranja osobama mlađim od 18 godina. Nekadašnji tinejdžerski porok danas postaje zdrava porodična zabava, kažu ljubitelji ove igre.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.