Vlada u Berlinu, kako javljaju nemački mediji, ima ozbiljne rezerve po pitanju pojedinih kineskih komponenti za 5G-mrežu u Nemačkoj. Moguće je da će vladajuća koalicija zabraniti njihovu ugradnju.

Nemačka vlada će, kako javljaju NDR i WDR, u izgradnji 5G-mreže očigledno zabraniti upotrebu određenih komponenti kineskih proizvođača. Nemački javni servisi se pritom pozivaju na informacije koje su dobili od izvora u bezbednosnim krugovima. Savezno ministarstvo unutrašnjih poslova, kako se navodi, na osnovu saznanja iz aktuelnih bezbednosnih provera, procenjuje da će tokom leta zabrane biti i objavljene. Koalicioni partneri, SPD, Zeleni i FDP, su, kako se tvrdi, oko tog poteza jedinstveni.

Kao glavna opasnost zbog ugradnje kineskih komponenti, kako pišu NDR i WDR, ne smatra se moguće „curenje“ informacija, već su to pre svega moguće posledice aktuelne ekstremne tržišne dominacije kineskih ponuđača. U Nemačkoj su prepreke za izricanje takve zabrane prilično visoke. Konkretno, to znači da bi javni red i bezbednost Nemačke trebalo da se smatraju ugroženim zbog korišćenja određenih komponenti.

Šest zahteva za korišćenje komponenti u izgradnji 5G-mreže od 2021. je odobreno, i to bez ikakvih problema. Radilo se očigledno o oko sto pojedinačnih komponenti, tvrde NDR i WDR. Dva zahteva se još proveravaju – i to detaljnije, kako se navodi. Nemački mediji pišu da je, prilikom bezbednosne provere tih komponenti, uočeno recimo da ponuđači tih sastavnih delova starije 4G-komponente uz pomoć apdejta žele „modernizuju“ i iskoriste za ugradnju u 5G-mrežu. Pritom za 5G-mrežu važe drugačija, odnosno stroža (bezbednosna) pravila.

Reforma procesa provere

NDR i WDR pišu da to verovatno neće biti jedina odluka vlade u Berlinu. Sudeći po objavljenim informacijama, Nemačka namerava da kompletno reformiše proces provere – vlasnici mreža mobilne telefonije, poput Telekoma, Vodafona ili Telefonike, ubuduće bi morali da se okrenu i drugim snabdevačima komponenti za njihove 5G-mreže, recimo Eriksonu ili Nokiji, a ne samo ZTE ili Huaveju. Promena snabdevača je komplikovan proces, a osim toga i skup.

Šta je razlog za takav stav nemačke vlade? Očigledno se radi o bezbednosnim pitanjima, ali je još uvek nejasno o kakvim se konkretno strahovima radi? Mediji tvrde da postoje neka saznanja o tome da su te komponente, oko kojih postoje određene rezerve, već ugrađene u neka relevantna područja. A prema važećem zakonu, određene komponente mogu i da se reklamiraju i onda kada su one već u „pogonu“, odnosno nakon što su ugrađene u mrežne sisteme. Huavej je u prošlosti uvek odbacivao sve bezbednosne skepse, a na novinarski upit iz te firme su odgovorili neodređeno: „Ograničenja jednog kontinuirano pouzdanog proizvođača s vrlo dobrim bezbednosnim bilansom neće dovesti do toga da se infrastruktura učini bezbednijom.“ Iz Huaveja nisu hteli da komentarišu spekulacije oko moguće zabrane određenih komponenti u Nemačkoj.

Pod pojmom 5G podrazumeva se nov, veoma brz standard mobilne telefonije. S obzirom na to da je sve više područja života umreženo, od komunikacije, snabdevanja energijom ili logistike, 5G mnogi smatraju budućom najvažnijom infrastrukturom Nemačke. Zato vlada želi posebno da obezbedi 5G-infrastrukturu, pa i od moguće špijunaže ili sabotaže.

Strah od zavisnosti

Ruska agresija na Ukrajinu i njene posledice ostavile su traga i na nemačkoj vladi. Naglo smanjenje količine gasa koji je stizao do Nemačke pokazao je i nemačkim vlastima koliko je zemlja bila zavisna od Rusije. Velike posledice mogao bi da ima i iznenadni „Kill-Switch“, odnosno istovremeni „pad“ odgovarajućih 5G-komponenti. U tom slučaju privremeno bi mogli da budu pogođeni brojni kompleksni sistemi koji zavise od 5G-mreže, na primer svakodnevna komunikacija ili snabdevanje energijom. Sudeći po rezultatima analize telekomunikacijske konsultantske kuće „Strand Consult“, Huavej je u ovom trenutku odgovoran za 59 odsto 5G-mreže. Kod nešto starije i sporije 4G-mreže situacije je slična.

U 2021. u Nemačkoj su zakonski redefinisana pravila koja se tiču IT-bezbednosti. Od tada Ministarstvo unutrašnjih poslova može i da zabrani, odnosno da ograniči korišćenje određenih komponenti u takozvanoj kritičnoj ili ranjivoj infrastrukturi. Za sada to pravilo važi samo za 5G-mreže. Već godinama se i u Nemačkoj diskutuje o mogućem generalnom isključivanju firmi poput Huaveja s tržišta. Kao moguće opasnosti spominjale su se špijunaže ili sabotaže. Velika Britanija i SAD tu kinesku kompaniju su zato već ranije isključile iz trke za izgradnju 5G-mreže.

Nemački put

Bivša nemačka vlade odlučila se za kompromis: odustalo se od generalnog „izbacivanja“ Huaveja, pa i zbog toga da se ne razljuti Kina, a istovremeno se uveo postupak provere, u okviru kojeg tržišni konkurenti mogu da budu i isključeni iz konkurencije za dobijanje nekog posla, i to ne samo zbog tehničkih razloga.

Nedavni upit iz poslaničke grupe opozicionih demohrišćana (CDU/CSU) u Bundestagu pokazao je da nemačka vlada nema kompletan pregled nad situacijom po pitanju komponenti za 5G-mrežu. I to vlada sada očigledno želi da koriguje. U idućim mesecima, kako tvrde NDR i WDR, trebalo bi precizno da se definiše gde su, odnosno u kojim područjima možda već ugrađene problematične komponente.

A zašto je svet to tako važno, pokazuje i jedna vest iz prošle godine koja je stigla iz SAD. Tamo su kineske komponente upadljivo često bile ugrađivane u blizini vojnih baza. U izveštajima medija tvrdilo se da je zbog toga bilo moguće prisluškivanje i ometanje tajne vojne komunikacije.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.