Kada su ukrajinski piloti prošle godine došli pred prvu prepreku – test poznavanja engleskog jezika – pokazalo se da većina ne može da prati nastavu. Kako da objasne šta se od njih traži kada neće razumeti. Neki su poslani na brzi kurs jezika, neki su vraćeni kući, ali odbačeni su ljudi koji poseduju talenat za pilotski poziv. Oni koji su ostali sada su na ubrzanoj preobuci i to se krije koliko pilota i šta sve može da se savlada za vreme višemesečnog kursa. Naravno, puno lakše bi bilo uvesti u stroj neke bivše pilote koji žele sada da lete motivisani platom ili avanturizmom, ali to ne bi bila pozitivna slika za javnost ni ukrajinsku ni u državama koje su dale avione.

Možda se zato ide na mešoviti sastav – neko domaći, neko sa strane. Kako bi se objasnilo brzo uvođenje u stroj sofisticiranih raketnih sistema PVO kao što su „patriot“ i IRIS-T SLM i SLSD osim pretpostavimo prisustvom stranog kadra. Neki ruski autori su primetili da tu nešto nije u skladu sa zvaničnim pričama jer nije realistično da su ukrajinski oficiri preskočili svu stručnu lektiru za mesec-dva, a Rumuni su prvu bateriju raketnog sistema „patriota“ primili 2020. godine, a prvo gađanje imali novembra 2023. godine.

Nameće se potreba za radom stručnog i obučenog kadra na složenim borbenim sistemima, ali samo u okviru ukrajinske vojske sa učešćem njihovog kadra i naravno postepenom preobukom. Čini se da to predstavlja razuman izbor – ako su u NATO-u odlučili da podrže saveznika na istoku, onda se osim tehnike mora poslati i nešto ljudi. Šolcu se možda omaklo, možda nije i proračunao je da treba nešto otkriti zarad viših interesa. On nije pristalica naoružavanja ukrajinske avijacije „taurusima“. Generali i pukovnici čiji je razgovor objavljen bavili su se vojnotehničkom i taktičkom stranom priče. Za njih su Rusi „crvena“ strana i oko te teme nema dileme. Rat se vodi i njihovo je da smisle kako da učine što više štete protivniku, zato „taurus“ vide samo kao sredstvo izvan političkog konteksta. Na Šolcu je da proceni šta bi za Nemačku značio ulazak u duboku krizu odnosa sa Rusima u pretpostavljenoj situaciji u kojoj bi rakete nemačkog porekla (lako dokazivo jer uvek neki komad ostane) razorile stubove nosače Krimskog mosta uz pomoć nemačkog kadra (malo teže dokazivo, ako bi Šolc o tome ćutao).

CEO TEKST PROČITAJTE U NOVOM BROJU NEDELJNIKA, KOJI JE U PRODAJI OD ČETVRTKA, 07. MARTA, NA SVIM KIOSCIMA I NA NSTORE.RS

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.