NATO planira da otvori kancelariju za vezu u Japanu, svoju prvu u Aziji, kako bi olakšao konsultacije u regionu, izvestio je u sredu Nikkei Asia, pozivajući se na japanske i NATO zvaničnike. Ova kancelarija omogući će razgovore sa bezbednosnim partnerima NATO-a, kao što su Južna Koreja, Australija i Novi Zeland, imajući na umu geopolitičke izazove Kine i Rusije, preneo je medij, kako saopštava Rojters.

Portparolka NATO-a Oana Lungesku povodom ovoga rekla je da alijansa neće ulaziti u detalje tekućih razmatranja saveznika NATO-a. „NATO ima kancelarije i aranžmane za vezu sa brojnim međunarodnim organizacijama i partnerskim zemljama, a saveznici redovno procenjuju te aranžmane veze kako bi osigurali da najbolje služe potrebama i NATO-a i naših partnera“, rekla je ona.

Lungesku je takođe izjavila da NATO ima blisko partnerstvo sa Japanom koje nastavlja da raste.

„Praktična saradnja obuhvata širok spektar oblasti, uključujući sajber-odbranu, pomorsku bezbednost, humanitarnu pomoć i pomoć u katastrofama, neproliferaciju, nauku i tehnologiju i bezbednost ljudi“, rekla je.

Portparoli japanskog ministarstva spoljnih poslova nisu bili dostupni za komentar. Sreda je državni praznik u Japanu.

U izveštaju Nikkei Asia navodi se da bi predložena kancelarija trebalo da bude otvorena sledeće godine u Tokiju, ali detalji poput toga da li će Japan obezbediti prostor ili će ga finansirati NATO su u toku pregovora.

NATO ima slične kancelarije za vezu u Njujorku, Beču, Ukrajini i drugim mestima, navodi se u saopštenju.

Šef NATO-a Jens Stoltenberg posetio je Japan u januaru i obećao sa premijerom Fumiom Kišidom da će ojačati veze u suočavanju sa „istorijskim“ bezbednosnim izazovima, navodeći kao razlog rusku invaziju na Ukrajinu i rastuću vojnu moć Kine.

Japan i NATO nastoje da prodube saradnju u vezi sa sajber-pretnjama, disruptivnim tehnologijama i dezinformacijama, sa ciljem da potpišu individualno prilagođen program partnerstva pre samita u julu, izvestio je Nikkei Asia.

Analitičari u ne slažu se sa mogućnošću da njihova zemlja u budućnosti pristupi tom savezu, govoreći o posledicama koje bi takav potez imao po ekonomske odnose sa Kinom i jakoj želji građana Japana da se njihova zemlja formalno ne uključuje u bilo kakav savez čije bi članstvo donelo obavezu za učešće u vojnim intervencijama i operacijama širom sveta. To bi sa sobom donelo puno novih bezbednosnih rizika.

Međutim, Japan je već duboko u vojno-političkom zagrljaju Vašingtona, čije se trupe decenijama u njemu stacioniraju, i već je deo bloka Kvadrilateralni dijalog o bezbednosti, u okviru kojeg skupa sa SAD, Indijom i Australijom, koordiniše političko i vojno delovanje usmereno na ograničavanje kineskog uticaja u Indo-Pacifiku.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.