Stotine vozila kreće se iz Nagorno Karabaha ka Jermeniji, gotovo nedelju dana nakon munjevite invazije Azerbejdžana na ovu kavkasku enklavu pretežno naseljenu Jermenima, prenosi novinar agencije Frans pres.

Neprekidna reka vozila sa porodicama i natovarena sa njihovim stvarima na krovovima kreće se ka poslednjem azerbejdžanskom kontrolnom punktu pre ulaska na jermensku teritoriju preko Lačinskog koridora.

Azerbejdžanska vojska je prošle nedelje porazila jermenske snage u jednodnevnom napadu, primoravši separatističke vlasti da polože oružje i započnu razgovore o „reintegraciji“ Nagorno Karabaha u Azerbejdžan nakon tri decenije separatističke politike.

Iako se Azerbejdžan obavezao da će poštovati prava etničkih Jermena u regionu i obnoviti snabdevanje Nagorno Karabaha posle 10-mesečne blokade, mnogi stanovnici u strahu od odmazde sele se u Jermeniju.

Jermenska vlada je saopštila danas da je do sada više od 13.000 stanovnika  Nagorno Karabaha pobeglo u Jermeniju.

Pored uznemirenja koje vlada među 120.000 stanovnika te planinske oblasti, humanitarna situacija tamo je i dalje vrlo teška.

Sinoć je u jeku egzodusa skladište nafte eksplodiralo u Nagorno Karabahu, kada je poginulo najmanje 20 ljudi, a 280 je povređeno, javile su danas separatističke vlasti koje su zatražole hitnu pomoć spolja. Eksplozija se dogodila dok su mnogi koji su bežali ka Jermeniji čekali gorivo za svoja vozila.

Separatističke vlasti javile su da je desetine pacijenata u bolnici u Nagorno Karabahu i dalje u kritičnom stanju i da su zadobili opekotine različite jačine.

Za danas zakazan sastanak predstavnika dve strane u  Briselu

Predsednik Azerbejdžana Ilham Aliev je u ponedeljak razgovarao sa svojim turskim kolegom Redžepom Tajipom Erdoganom, ključnim igračem u regiji, samo nekoliko dana nakon munjevite pobede azerbejdžanskih vojnika protiv snaga samoproglašene „republike“ Nagorno Karabaha, regije naseljene uglavnom Jermenima koju je u Azerbejdžan 1921. pridružila sovjetska vlast.

Evropska unija trebalo bi u utorak u Briselu da primi visoke predstavnike Jermenije i Azerbejdžana. Dve bivše sovjetske republike vojno su se sukobile od 1988. do 1994. (30.000 mrtvih) i u jesen 2020. (6.500 mrtvih).

Sastankom u Briselu predsedavaće Simon Mordu, glavni diplomatski savetnik predsednika Evropskog saveta Šarla Mišela. Azerbejdžan i Jermeniju, kao i Francusku i Nemačku, predstavljaće njihovi savetnici za nacionalnu bezbednost. Učestvovaće i posebni predstavnik EU za Južni Kavkaz, estonski diplomata Toivo Klar.

Jermenski premijer Nikol Pašinjan i azerbejdžanski predsednik sastaće se 5. oktobra u Granadi, u Španiji, uz učešće francuskog predsednika Emanuela Makrona, nemačkog kancelara Olafa Šolca i predsednika Evropskog saveta Šarla Mišela, sastanak koji je dugo planiran i nije otkazan.

 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.