Ako ste nedavno sreli mladu osobu koja već neko vreme traži posao, sigurno ste se zapitali koliko je njenoj situaciji doprineo raskorak između kvalifikacija koje poseduje i potreba na tržištu rada. Manjak informacija o trenutnom tržištu rada, konkretnim zahtevima poslodavca, ali i neophodnim veštinama, često se pojavljuje kao prepreka ka željenom poslu. Nezaposlenost među mladima naročito je izražena na istoku i jugu zemlje čemu svedoče i zvanični podaci. Tako, primera radi, podaci Zavoda za statistiku Evropske unije (Eurostat) za Srbiju za 2021. godinu pokazuju da je stopa nezaposlenosti mladih (osobe od 15 do 29 godina) bila najmanja u Vojvodini (16,4), kao i u Beogradu (16,5), dok Šumadija i Zapadna Srbija sa 23,5 odsto, kao i region Južne i Istočne Srbije sa 24,8, pokazuju znatno lošije rezultate. Zato je vrlo važno koncentrisati snagu upravo u onim regionima koji se značajnije suočavaju sa problemom nezaposlenosti, naročito u uslovima dinamičnih društvenih i ekonomskih promena.

Kako bi se unapredili uslovi za zapošljavanje mladih i prevazišao disbalans između ponude i potražnje za kvalifikovanim kadrom, 2016. godine pokrenut je projekat „Znanjem do posla – E2E“ osmišljen tako da kreira što bolje preduslove za brže zapošljavanje mladih.

„Partnerski projekat dve vlade – Švajcarske i Srbije trenutno se sprovodi u 13 regiona preko kvalifikovanih partnerskih organizacija, takozvanih brokera. Po ugledu na vrlo uspešan švajcarski model podrške mladima, oslanjajući se na mrežu lokalnih partnera, stvaramo što povoljnije uslove za brže zapošljavanje mladih, kroz sistem karijernog vođenja i savetovanja, ali i kroz praktične obuke na radnom mestu kod poznatog poslodavca“, objašnjava Oliver Streit, direktor projekta.

Cilj programa je da poveže svet obrazovanja, mlade i kompanije i da Job info centar u tom smislu ponudi vrlo konkretnu podršku u razvoju karijere po meri svakog polaznika, u skladu sa obrazovanjem, interesovanjima i talentima, istovremeno vodeći računa i o potrebama privatnog sektora i privrede.

„Kroz individualne i grupne sesije karijernog vođenja i savetovanja, naši partneri rade na razumevanju ličnih vrednosti, osobina i interesovanja mlade osobe, dok dalje obaveštavaju o različitim mogućnostima obrazovanja, mogućnostima zapošljavanja ili daljeg obučavanja. Job info centar dodatno u skladu sa interesovanjima organizuje realne susrete sa poslodavcima (tzv. „Job Shadowing“) i predstavnicima određenih zanimanja u cilju upoznavanja sa određenim profesijama“, ističe gospodin Streit, uz opasku da projekat kroz usluge karijernog vođenja ali i praktično radno iskustvo, povećava šansu mladim ljudima da započnu profesionalni život i zaključe njihov „Ugovor o zaposlenju“.

Usluge karijernog vođenja i savetovanja pružaju se u sedam osnovanih Job info centara u Nišu, Pirotu, Knjaževcu, Kruševcu, Požegi, Šapcu i Kragujevcu, kao i osnovnim i srednjim školama u regionima pokrivenim projektom. Podršku u karijernom razvoju pružaju karijerni praktičari kroz individualni ili grupni rad, a osim benefita za polaznike, podršku dobijaju i poslodavci prilikom organizovanja obuka na radnom mestu i u pronalaženju kompetentnih kadrova.

Od početka projekta, gotovo 27 000 mladih osnaženo je kroz usluge karijernog vođenja i savetovanja, preko 1600 polaznika programa završilo je obuku na radnom mestu, a čak 77% polaznika obuka se zaposlilo. U obukama je učestvovalo i 250 kompanija, kao i brojni partneri iz javnog i civilnog sektora, a sve veći broj obrazovnih ustanova prepoznaje značaj umrežavanja i uključivanja u projekat.

„Usluge karijernog vođenja i savetovanja, kao i benefiti projekta ’Znanjem do posla’ namenjeni su mladima od 15 do 30 godina, ali i osobama preko 30 ukoliko pripadaju teško zapošljivim kategorijama“, navodi direktor projekta ističući da je veoma ponosan na preko 3500 polaznika koji pripadaju kategoriji teško zapošljivih osoba iz osetljivih grupa, kao što su, na primer, mladi koji u ovom trenutku niti rade niti su u procesu obrazovanja (NEET), mladi iz ruralnih sredina, Romi, mladi bez roditeljskog staranja, samohrani roditelji, mladi sa invaliditetom, žrtve nasilja u porodici, itd.

„Projekat koji ulazi u osmu godinu realizacije krupnim koracima nastavlja da širi mrežu Job info centara, polaznika ali i saradnika sa ciljem podrške aktivnih partnera i njihovog zajedničkog rada na prevazilaženju problema nezaposlenosti mladih. Na osnovu trenutnih povratnih informacija, interesovanje koje mladi ljudi pokazuju je najveće ohrabrenje za nas da nastavimo misiju, jer, u skladu sa čuvenom izjavom državnika, filozofa i naučnika, Benjamina Franklina – investicija u znanje plaća najbolje kamate“, zaključuje gospodin Streit tumačeći motivaciju mladih u obrazovanju kao najbolju polaznu osnovu budućih održivih puteva u karijeri.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.