„Žena je oduvek bila zavisna od muškarca, ako ne i njegova robinja; dva pola nisu nikad delila svet po jednakosti (shared the world in equality)“, napisala je Simon de Bovoar u „Drugom polu“ objavljenom 1949: „I danas je žena teško hendikepirana, iako njena situacija počinje da se menja.“

Ova poslednja rečenica mogla je da bude izgovorena i danas, iako promena poslednjih godina ne ide u pravcu za koji su se te divne žene borile. Mnogo sloboda je osvojeno i možda su nove generacije olako verovale da im neće pretiti opasnost od reverzibilnosti.

Međutim, ako pitate neke (muškarce) ekonomiste i teoretičare društva, citirane u ogromnom – kako drugačije – tekstu za Njujorker, skoro tri četvrt veka kasnije od „Drugog pola“, ta promena u korist žena se nastavlja. Prema različitim pokazateljima, kako u Njujorkeru argumentuje novinar Idris Kalun (Idrees Kahloon), šef vašingtonskog odseka magazina Ekonomist, muškarci sve više zaostaju za toliko potcenjivanim „drugim polom“. Da li „drugi pol“ postaje ona bolja polovina? Iako bi tome imalo šta da se prigovori, pogotovo što se ne uzimaju u obzir noviji problemi s rušenjem osvojenih sloboda žena čak i u zapadnim društvima – a definitivno treba da se prigovori, brojni naučnici konstatuju da su savremeni muškarci zaglibili u malaksalosti, posustajući za ženama, čak i ako se ne slažu uvek oko uzroka te pojave.

CEO TEKST ČITAJTE U SRETENJSKOM DVOBROJU NEDELJNIKA, KOJI JE U PRODAJI OD 9. FEBRUARA. DIGITALNO IZDANJE POTRAŽITE NA NSTORE.RS

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.