„Filantropija u izvornom smislu podrazumeva čovekoljublje, odnosno pružanje podrške zajednici i delovanje za opšte dobro. Danas, ona ne podrazumeva samo humanitarnu pomoć, već može predstavljati podršku razvoju nauke, kulturi i umetnosti, zaštiti životne sredine, kao i rodnoj ravnopravnosti, ljudskim pravima, civilnom društvu i razvoju demokratije. Kroz filantropiju se ukazuje na probleme u društvu, čime se doprinosi njihovom sistemskom rešavanju“, izjavila je Marija Mitrović, direktorka za filantropiju i partnerstva Trag fondacije, koja ove godine 17. put dodeljuje VIRTUS nagradu za filantropiju.

Kako pojedinci doživljavaju filantropiju, a kako je percipiraju kompanije?

Filantropske inicijative pojedinaca su duboko motivisane emocijama i željom da nekome pomognu, tako da su najčešće usmerene na pomoć deci, osobama sa zdravstvenim problemima i ekonomski ugroženim građanima. Kompanije svoje filantropske aktivnosti u većoj meri usmeravaju u pravcu razvoja zajednice, davanja su dugoročnija, namenjena većem broju korisnika i često su povezana sa njihovom osnovnom delatnošću. Treba istaći i da su građani uglavnom orijentisani na davanja u novcu, dok kompanije doniraju i robu i usluge, kao i volontersko vreme i znanje svojih zaposlenih. Trag fondacija želi da podstakne što više pojedinaca i kompanija da se angažuju na polju filantropije, kroz dugoročna rešenja, od kojih će korist imati veći broj ljudi, na duži rok.

Od ove godine dodeljivaće se VIRTUS nagrada za korporativnu i individualnu podršku osnaživanju žena i devojčica. Šta je bio glavni motiv za uvođenje ove nagrade?

Trag fondacija od 2015. godine podržava ženske organizacije u regionu, koje se bave temom porodičnog i partnerskog nasilja i rodne ravnopravnosti. Ipak, borba za ženska prava i bolji položaj žena i devojčica u društvu je dugotrajan proces. Iako je, prema podacima Fondacije Catalyst Balkans, korporativna filantropija u oblasti osnaživanja žena iz godine u godinu sve izraženija, smatramo da je važno udruženim delovanjem građana i poslovnog sektora podržati inicijative za osnaživanje žena i njihovu ravnopravniju ulogu u društvu, kako bismo zajedničkim snagama izgradili solidarnije, bezbednije i pravednije društvo za sve nas.

Šta je do sada najviše doprinelo razvoju filantropije u Srbiji?

Na razvoj filantropije u Srbiji uticalo je više faktora, a među njima na prvom mestu je dolazak velikog broja stranih kompanija, koje su sa sobom donele primere dobre prakse u vidu društveno odgovornog poslovanja, a koje su prihvatile i unapredile i mnoge domaće kompanije. Zatim, tu je i osnivanje većeg broja fondacija, koje su tokom godina pokretale veliki broj filantropskih inicijativa. Takođe, značajnu ulogu odigrali su i mediji, koji su svojim izveštavanjem o pozitivnim primerima uticali na povećanje transparentnosti filantropskih akcija i informisali širu javnost o svim relevantnim aspektima dobrotvornih aktivnosti.

Za dalji razvoj filantropije neophodno je da donosioci odluka rade na unapređivanju povoljnijeg okruženja za davanja, posebno kroz ukidanje poreza na donacije hrane pred istekom roka trajanja i pružanje fiskalnih podsticaja za davanja fizičkih lica.

Cilj VIRTUS nagrade je da istakne kompanije, preduzeća i građane i građanke koji su podsticali pozitivne promene u društvu kroz različite filantropske inicijative tokom 2023. godine. Konkurs je otvoren do 9. februara 2024. godine, a više informacija o propozicijama konkursa, načinima prijavljivanja, kriterijumima za izbor dobitnika i sastavu nagradnog žirija možete naći na sajtu Trag fondacije i VIRTUS nagrade: www.tragfondacija.org/virtus-nagrada.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.