U novom broju Nedeljnika, koji je sutra 27. februara na kioscima i na NStore, čeka vas specijalni izveštaj Željka Pantelića o „Krahu Vučićeve diplomatije“.

Zašto bi ispunjavanje studentskih zahteva naljutilo Kineze; Ima li Amerika plan za Srbiju; Kako je Balkan postao moneta za potkusurivanje između SAD, Turske, Kine i Rusije; S kojim ciljem Turska naoružava Kosovo i Albaniju; Gde je „kineski“, a gde „turski“ trougao na Balkanu – Odgovori na sva ova pitanja čekaju vas upravo u novom georeportu Željka Pantelića u novom broju Nedeljnika.

„Potpisivanje sporazuma sa Rusijom o borbi protiv ‘obojenih revolucija’, kupovina ‘rafala’ od Francuza, nabavljanje dronova od Izraela, jačanje ekonomskih veza sa Turskom, davanje ključnih koncesija Kinezima, obećavanje rudarenja retkih metala i minerala Nemcima, otvaranje za američka ulaganja, na papiru izgledaju kao dalekovida i pragmatična spoljna politika. Međutim, to je samo još jedan tragični rimejk Andrićeve rečenice: ‘Da se nije trudio da se svima dopadne, možda bi se nekome i dopao…'“, piše Pantelić.

Vikedn za nama obeležili su izbori u Nemačkoj, sa iznenađujućim ili ne tako iznenađujućim ishodom. Zato je naš redovni saradnik, dopisnik iz Rima, pisao i o tome, i kako je Evropa dobila novog „šerifa“.

„Nemačka je u prethodne tri i po godine bila odsutna u EU i nedorasla u kontinentalnim i planetarnim odnosima. Novi kancelar Merc je najbolji mogući odgovor koji su Nemačka i EU mogle da ponude u ovom istorijskom momentu“, piše Pantelić.

U novom broju Nedeljnika čeka vas i politička anliza Zorana Panovića i tekts o tome „Kad je zaista počela „obojena revolucija“.

„To što bude i ako bude napisao Vučić sigurno će biti relevantan izvor, dokument vremena, bitan za analizu samopoimanja vladara. Možda će biti i bestseler, a moguće da će biti zanimljiviji od birokratski suvoparnih ‘Godina raspleta’ Slobodana Miloševića“, piše Panović.

Tradicionalno biznis izdanje

U novom broju Nedeljnika očekuje je vas, sada već, tradicionalno biznis izdanje i tekstovi najistaknutijih imena iz ove oblasti.

Tu je ekonomska analiza Miše Brkića o Srpskom finansijskom tržištu i u šta uložiti milion dolara.

„Dve i po decenije posle demokratskih promena Srbija i dalje nema finansijsko tržište primereno razvijenim zapadnim privredama. Ono što funkcioniše su tržište državnih obveznica i tržište nekretnina. Zla sudbina Beogradske berze. Zašto se kod nas slabo koristi seed investiranje? Šta ima Bil Gejts a nema Miroslav Mišković? Zašto u ovakvom fiskalnom okruženju nije moguća tehnološka investicija? Kad će Srbija dobiti prvog jednoroga? Srpski tajkun i mlada koju niko nije hteo. Jesu li Treesury i 5QV nade za procvat finansijskog tržišta?“, pitanja koja Brkić postavlja tekstu u našem novom broju.

Ivan Ostojić pisao je o „Deset načina na koje se menja korisničko iskustvo“ i primeni veštačke inteligencije.

„Ovu godinu će obeležiti značajni proboji u upotrebi veštačke inteligencije, naročito u oblasti razvoja i upotrebe AI agenata. Razumevanjem i prihvatanjem ovih trendova i tehnologija, verujem da kompanije mogu ponuditi svojim kupcima bogatije, interaktivnije i u krajnjoj liniji pozitivnije iskustvo“, piše Ostojić.

A šta vam sve o srpskom privrednom rastu nisu rekli čitajte u ekonomskoj analizi Ognjena Radonjića.

Dosije Nuklearke

„Francuska kompanija Ežis radiće na izradi preliminarne tehničke studije za razmatranje primene nuklearne energije u Srbiji. Ako vam ime kompanije zvuči poznato, to je zato što ste, od prvog novembra, njeno ime čuli više stotina puta“

Da li Srbija ulazi u nepoznati teren bez dovoljno opreza i kadrova, o kojim svi toliko pričaju, posebno nakon pada nadstrešnice u Novom Sadu i ko će da gradi srpske nuklearke, čitajte u tekstu Nikoline Ilić u novom broju Nedeljnika.

RUBRIKA NIKAD BOLJE

Miljenko Jergović i Svetislav Basara, dvojica verovatno najpopularnijih pisaca s ovih prostora, redovno se, na sajtu Velike priče i u Nedeljniku, dopisiju svake nedelje, u rubrici „Nikad bolje“.

Basara i Jergović nekoliko godina unatrag redovno su razmenjivali pisma i utiske o svemu što se događa u Srbiji, Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini, ali i u svetu…

„Metastaza jugoslavenstva upravo je u tome da se Teofila Pančića pokušava svesti na taj pojam, ili da se od te riječi, koja je već trideset i kusur godina ispražnjena od smislenog sadržaja, stvori psovka kojom će se likvidirati ljude“, piše Jergović

U novom broju Nedeljnika vas, kao i obično, čekaju vas redovne kolumne Hane Piščević, Branka Rosića, Srđana Valjarevića, Marka Prelevića i uvodnik Veljka Lalića.

NASLOVNA STRANA NOVOG  BROJA NEDELJNIKA, KOJI JE U PRODAJI OD ČETVRTKA, 27. FEBRUARA, NA SVIM KIOSCIMA I NA NSTORE.RS

Nedeljnik 685

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.