Visoki predstavnik Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost Žozep Borelj poručio je da, kada je reč o situaciji na severu Kosova, potrebno je jedinstvo, fokusiranje na deeskalaciju i pronalaženje izvodljivih rešenja. Specijalni izaslanik Sjedinjenih Država za Zapadni Balkan Gabrijel Eskobar poručuje da je evropski plan za rešavanje kosovskog pitanja dobar i da ne naginje ni na nijednu stranu, kako prenosi RTS.

U, kako kaže, otvorenom i ozbiljnom razgovoru, predsednik Aleksandar Vučić je francuskom kolegi Emanuelu Makornu predočio posledice opasnog razvoja situacije na Kosovu i Metohiji.

„Sada već neskriveno nasilje upereno protiv Srba na KiM, sve očiglednije udaljava svaku mogućnost civilizovanog razgovora i pristupa rešavanju otvorenih pitanja. Naglasio sam da Srbija ostaje privržena dijalogu i očuvanju mira, iako je srpska zajednica na KiM jedina etnička grupa u Evropi koja je izložena konstantnom nasilju. Zamolio sam predsednika Makrona da uloži dodatni napor kako bi se prištinska strana urazumila i što pre vratila u okvire konkretnih razgovora, kao i da prestane da obesmišljava sve napore usmerene na deeskalaciju situacije“, rekao je Aleksandar Vučić 

Posle višenedeljnih nemira na severu Kosmeta, za izlazak iz krize specijalni američki izaslanik za zapadni Balkan podseća na evropski plan u tri tačke. Za njega je to najbolje rešenje i apeluje i na Beograd i Prištinu da ga prihvate.

„Imamo pozitivne naznake da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić spreman da to prihvati, ali Aljbina Kurtija treba još malo nagovarati. Obe strane će izgubiti brojne prilike ako ne ispune zahteve međunarodne zajednice za smirivanje situacije. Za Prištinu to znači udaljavanje od bliskih međunarodnih i partnera u regionu, a za Beograd odmicanje od ulaska u Evropsku uniju“, kaže Gabrijel Eskobar, specijalni izaslanik SAD za Zapadni Balkan..

„Što se tiče plana za deeskalciju ja znam taj plan napamet, tačke koje se tiču bg i pr. od tri najvažnije tačke srbija učinula dve, a jednu nije jer se radi simultano sa pr. simultano povlačenje gradonačelnika i ljudi iz okoline opštna. srbija je ostalo ispunila“, rekoa je predsednik Aleksandar Vučić.

Odgovor na krizu sednica SB UN

Kao odgovor na krizu Vučić je nedavno najavio da će Srbija tražiti hitnu sednicu Saveta bezbednosti UN. Svaki korak ka rešenju situacije, kao i dijalog Beograda i Prištine, mora da se vodi u okviru međunarodnog prava na osnovu Rezolucije 1244 Saveta bezbednosti UN, navodi se na sajtu ruskog MSP-a.

„Inicijativa predsednika Srbije o održavanju sednice Saveta bezbednosti UN povodom zaoštravanja situacije na Kosovu i Metohiji je blagovremena i Moskva deli Vučićevu ocenu trenutne krizne situacije“, kaže Marija Zaharova, portparolka ruskog Ministarstva spoljnih poslova.

Po proceduri, jedna od 15 članica SB podnosi zahtev, nakon čega sledi glasanje kako bi se predlog uvrstio u dnevni red sednice. Sinoć je u Beogradu bio premijer Albanije, koja je nestalna članica i ima pravo glasa. O toj temi će, kaže Edi Rama, odlučiti nakon konsultacija sa saveznicima.

„Mi smo zemlja svesna svoje veliine, nismo supersila niti se tako ponašamo. Međutim, imamo dovoljno sreće da smo u savezu sa supersilama i sve što činimo na SB je rezultat konsultacija sa njima. Želim da se dodatno upoznam sa ovom idejom“, kaže Edi Rama, premijer Albanije.

Šef italijanske diplomatije tražio je od Srbije da učini sve da se održi stabilnost u regionu, prenosi predsednik detalje telefonsnkog razgovora sa Antoniom Tajanijem. Italija je, ističe, uvek spremna da da podršku miru.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.