Vlada Velike Britanije suočava se sa sve većim pritiscima javnosti, nakon što su procurili dokumenti koji ukazuju na kontroverzni predlog da se proširi definicija ekstremizma za one koji „podržavaju“ zemlju, što podstiče zabrinutost oko suzbijanja slobode govora, piše Gardijan.

Prema informacijama koje poseduje Observer, pojam ekstremizma „redefinisali“ su civilni službenici koji rade za kabinet ministra Majkla Gova. Predlog se susreo s oštrim protivljenjem grupe zvaničnika koji strahuju da bi, nova,  široka definicija mogla dovesti do označavanja legitimnih grupa i pojedinaca kao ekstremista.

Ovo je izazvalo bes kod građanskih grupa za ljudska prava, pri čemu neki od njih upozoravaju da ovo  može da dovede do ozbiljnog suzbijanja slobode govora.

Jedan zvaničnik iz Bele kuće rekao je da postoji zabrinutost da je ovo udar na slobodu govora. „Definicija je previše široka i mogla bi obuhvatiti legitimne organizacije i pojedince.“

Gove-ovo ministarstvo za „izjednačavanje, stanovanje i zajednice“ (Gove’s Department for Levelling Up, Housing and Communities) započelo je „pretres“ nenasilnog ekstremizma u proleće ove godine, a nacionalni plan za koheziju i suzbijanje ekstremizma, svoje redefinisanje takođe očekuje uskoro.

Prema internim dokumentima, predložena definicija bi mogla „oblikovati novi i ujedinjeni odgovor na ekstremizam“. Dokumenti navode i nekoliko organizacija koje bi, prema ovoj definiciji, bile „uhvaćene“, uključujući Muslimanski savet Britanije (MCB), Palestinsku akciju i Mend (Muslimansko angažovanje i razvoj).

Nova definicija ekstremizma, kako se navodi u dokumentima, obuhvatala bi one koji „promovišu ili podrivaju bilo koju ideologiju koja ima za cilj obaranje sistema parlamentarne demokratije Velike Britanije, njenih institucija i vrednosti.“

Zvaničnici Govea su, navodno, razgovarali sa čelnicima iz Ministarstva unutrašnjih poslova. Nedavno je ministarka, Suela Brejverman, opisala pro-palestinske demonstracije u Londonu kao „marševe mržnje“, što je izazvalo nezadovoljstvo mnogih učesnika.

Grupa za ljudska prava upozorava da uvođenje šire definicije ekstremizma može ugroziti slobodu izražavanja i da nije bilo javne konsultacije o ovoj novoj definiciji.

Martin Brajt, iz „Indexa cenzure“, smatra da je ovo „neopravdan napad na slobodu izražavanja“, dok Akiko Hart iz organizacije Liberty upozorava da bi ovakva promena bila „neodgovorna i cinična“ i da bi mogla ozbiljno suzbiti slobodu govora.

Očekuje se dalji razvoj ove priče, dok se javnost i građanske grupe bore da se osigura očuvanje slobode govora i izražavanja u Velikoj Britaniji.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.