(Beta-AFP) – Boris Džonson je „namerno“ lagao britanski Parlament više puta u slučaju „partigejt“, zaključila je danas parlamentarna istražna komisija u izveštaju zbog koga je bivši britanski premijer već dao ostavku na svoj poslanički mandat.

Bivši konzervativni vođa obavešten je prošle nedelje o poražavajućim zaključcima 14-omesečne istrage o proslavama organizovanim u Dauning stritu u vreme strogog zaključavanja u zemlji zbog kovida.

Kada je čuo zaključke Džonson (58) je besno napustio svoje mesto u parlamentu osuđujući „lov na veštice“ i napadajući svog naslednika na mestu premijera Rišija Sunaka.

„Komisija nije našla ni najmanji dokaz protiv nas“, reagovao je Boris Džonson u dugačkom, izrazito agresivnom saopštenju, potvrđujući da ne misli da je uradio išta loše i osuđujući „laži“ i „bolesne“ zaključke komisije.

Optužio je komisiju da je želela da zada „poslednji udarac nožem u jednom produženom političkom ubistvu“.

Pošto više nije poslanik u donjem domu britanskog parlamenta Boris Džonson ne rizikuje više mnogo. 

U izveštaju se navodi da bi komisija preporučila 90 dana suspenzije da  Džonson nije sam izašao. To je teška kazna koja bi verovatno izazvala nove delimične izbore.

U izveštaju koji još treba da bude podnet poslanicima na glasanje ipak se traži da se Džonsonu oduzme dozvola ulaska u prostorije Parlamenta, što je obično dozvoljeno bivšim premijerima.

Godinu dana posle njegove ostavke iz Dauning strita gde je proveo tri godine obeležene skandalima, njegov bučni odlazak sprečava bilo kakav povratak na vlast u očekivanju mogućeg reizbora na parlamentarnim izborima predviđenim iduće godine.

On je iznad svega oživeo interne ratove unutar Konzervativne stranke, koja je 13 godina na vlasti i gde Boris Džonson ima uticajne saveznike. On i dalje uživa znatno  poštovanje u bazi zbog istorijske pobede na izborima 2019. godine, a zatim realizovanja Bregzita, kada je izgledalo da je izlazak Britanije iz Evropske unije u blokadi, navodi agencija Frans pres.

Iako je i dalje u centru političke i medijske pažnje neizvestan je njegov stvarni  kapacitet da nešto uradi imajući u vidu da ni njegovi pokušaji povratka na vlast ni pokušaji da vodi pobune protiv vlade oko nekih projekata nisu poslednjih godinu dana imali uspeha. 

I samo dva poslanika podnela su ostavke iz parlamenta u poslednjih nedelju dana dok su neki strahovali da će ovim izveštajem biti izazvan talas odlazaka što bi mogao da oslabi vladu Rišija Sunaka.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.