Kako idu cene umetničkih dela u Srbiji?

Za Lubardu i Konjovića cene su sledeće: crteži su od 4.000 do 5.000 evra. Slike idu i do 80.000 ili čak 100.000 evra. I te cene ne mogu više da rastu. Lubarda je jugoslovenski slikar, ali neće nikada imati visoku cenu u svetu niti će biti njegova retrospektiva u MoMA. Ali će se odlično prodavati u celoj bivšoj Jugoslaviji.

Interesantno je da je sve više mladih srpskih umetnika koji prodaju svoja dela u Londonu, Njujorku i na drugim mestima u svetu. To su Đorđe Ožbolt, Vesna Pavlović, Maja Đorđević… Nisu to lude cene, ali su pare s kojima umetnik može da živi. To ranije nije bio slučaj.

A sada ovi mladi srpski umetnici imaju prilike da prodaju svoja dela u svetu, a da sasvim pristojno žive u Srbiji. I to je velika stvar, mada bi trebalo regulisati još dosta toga jer ovde sve dosta liči na crno tržište…

***

Poznati galerista David Laufer za Nedeljnik priča zašto danas dela Džefa Kunsa imaju veću cenu od Rembranta, šta je najtraženije i najskuplje od savremenih srpskih umetnika, kako je Endi Vorhol predvideo šta će se desiti, zašto je danas interesantno baviti se umetnošću u Beogradu…

CEO TEKST U NOVOM NEDELJNIKU KOJI JE NA KIOSCIMA OD ČETVRTKA 13. JUNA, ILI U DIGITALNOM IZDANJU DOSTUPNOM NA NOVINARNICA.NET



Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.