Predstavnici Studentskog parlamenta Filozofskog fakulteta u Novom Sadu izdali su saopštenje u kojem zahtevaju da Etička komisija fakulteta sankcioniše docenta dr Dinka Gruhonjića zbog, između ostalog, izjava kojima „duboko diskriminiše studente na nacionalnoj i verskoj osnovi“ i „širi mržnju“.
I to je samo jedan u nizu događaja koji se ovih dana nižu oko Dinka Gruhonjića, čiji slučaj pomalo podseća na (montiran) Proces.

Sve je počelo pre nekoliko dana kada se na društvenim mrežama pojavio montirani snimak sa prošlogodišnje tribine u okviru festivala „Rebedu“ koji se održava u Dubrovniku a na kojem je govorio i Gruhonjić, piše Euronews. Pomenuti snimak traje 59 sekundi i u njemu se nalaze isečene izjave koje je Gruhonjić izgovorio na tribini. Između ostalog, nalazi se i sledeća izjava, koja je izazvala najviše pažnje:

„Pa su mi čak izmislili ime Sabahudin. Iako ja imam jedno lepo ime – Dinko, kao Dinko Šakić“ (Dinko Šakić je bio komandant ustaškog logora Jasenovac).

Na području duboko neosetljivom na autoironiju, stvari su brzo eskalirale.

Nakon objavljivanja sekvence njegove izjave sa festivala „Rebedu“ gde tvrdi da nema potrebe da ga zovu Sabahudin kad već ima „lepo ime“ kao komandant ustaškog logora, Gruhonjić kaže da svakoga dana dobija pretnje smrću.

U Skupštini Srbije vodila se rasprava o tome da li Gruhonjić slavi ustaške zločine, a na društvenim mrežama brojne su „nacionalno osvešćene“ stranice i „nacionalno osvešćeni“ političari, zahtevali njegovo izbacivanje sa fakulteta.

Iako, naravno, niko nije pažljivo poslušao šta je tačno rečeno.

Transkript

Gruhonjić: „Meni se penju po tom rodoslovnom stablu pa ne mogu nikako da skontaju od kojih sam pa su mi čak izmislili i ime Sabahudin, iako ja imam jedno lepo ime, Dinko, kao Dinko Šakić“.

Moderator: „Spominjali smo ga juče (Šakića)“.

Gruhonjić: „Štrecao sam se juče – Dinko, te Dinko… a ja dižem glavu. Ali eto, nisu se setili, nije im mašta dobacila dotle nego su mi morali Sabahudina dati. “

Tom je rečenicom, uz dopuštenu interpretaciju, Gruhonjić želeo da kaže da već u njegovom imenu ima materijala za podsmeh, da nije niko ni morao da mu smišlja pogrdan nadimak.

To je i sam potvrdio u izjavi za Euronews.

„To se zove sarkazam. Šala na sopstveni račun. Ja sam ukazao na to da su imali zicer zbog imena (Dinko kao Dinko Šakić) i da mi nije jasno zašto su morali da izmisle ime Sabahudin“, navodi Gruhonjić.

Kada se na sve to doda kako su brojni mediji preneli da je Dinko Gruhonjić sve to izgovorio na ovogodišnjem izdanju festivala, a da je sporni snimak zapravo sa prošlogodišnjeg izdanja, čitav proces dobija još jedan sloj zle namere.

Ko se oseća ugroženo?

U utorak, 19. marta, ovim povodom se oglasio i Studentski parlament Filozofskog fakulteta u Novom Sadu, gde je Gruhonjić zaposlen.

Njihovo zvanično saopštenje postavili su na društvene mreže tek nekoliko sati nakon što su dali izjavu za jedan lokalni, novosadski portal Nsuživo.

U svojoj izjavi predsednica Studentskog parlamenta Ivana Macak rekla je da su se oglasili nakon „mnogobrojnih poruka i zahteva studenata“ da se „osudi govor mrženje profesora Dinka Gruhonjića“. Takođe, ona je pozvala Etičku komisiju kojoj su prosledili dopis sačinjen na sednici da „osudi ovaj sraman čin i proglasi ga za govor mržnje“.

Pored Macak, izjavu za pomenuti mediji dao je i Nemanja Vujić, student prodekan, koji je rekao da su „studenti nezadovoljni“ i da „takav govor mržnje predstavlja uvredu za sve naše studente, za sve slobodnomisleće ljude i našoj zemlji, za sve nas potomke jasenovačkih žrtava i žrtava genocida u NDH“.

Takođe, dva dana kasnije se, putem portala Nsuživo, oglasio i Studentski parlament Univerziteta u Novom Sadu.

Navode da su doneli jednoglasnu odluku u kojoj pozivaju upravu Filozofskog fakulteta da „najoštrije i otkazom sankcioniše govor mržnje profesora Dinka Gruhonjića“.

Upravi fakulteta su dali rok do 27. marta da se izjasni i „otkazom sankcioniše govor mržnje Dinka Gruhonjića“.

Veliki broj studenata i profesora sa Univerziteta u Novom Sadu, izrazio je želju da podrži Gruhonjića i osudi one koji „govore u njihovo ime“.

Ko je stvarno ugrožen?

Dr Dinko Gruhonjić je docent na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu, novinar i programski direktor Nezavisnog društva novinara Vojvodine (NDNV).  U svojim javnim nastupima često ističe da je veliki zagovornik borbe protiv nacionalizma i govora mržnje.

Neistinitim kostrukcijama da se „Ana Lalić protivi izgradnji srpkih crkava“ i da se Dinko Gruhonjić „poistovećuje sa jasenovačkim zločincem Dinkom Šakićem“, poslanik Milenko Jovanov direktno ugrožava ne samo njihovu bezbednost, već i živote njih i članova njihovih porodica, konstatovalo je NDNV u saopštenju.

Milenko Jovanov je, uzgred, šef poslaničke grupe Srpske napredne stranke.

„Strahujem za svoj život i to veoma ozbiljno strahujem. Jer ovo zaista više nije normalno“, kaže Gruhonjić za Euronews Srbija.

Nakon što su na njegovoj zgradi ispisani uvredljivi grafiiti, Nezavisno društvo novinara Vojvodine organizovalo je javnu akciju krečenja. Tako se u petak, 22. marta ispred Gruhonjićeve zgrade okupilo stotinak građana kako bi mu pružili podršku i prekrečili preteće natpise.

Gruhonjić naglašava da je istorija pretnji koje dobija duga tridesetak godina, koliko je u novinarstvu, ali da ovoga puta „zaista strahuje za svoj život i život svoje porodice“.

Upitan kako gleda na saopštenje Studentskog parlementa gde se navodi da diskriminiše studente i širi mržnju, Gruhonjić odgovara da nije u poziciji da komentariše s obzirom da na to da još nije održano saslušanje pred Etičkom komisijom.

„Ja mogu samo da kažem da je celi moj život – akademski i javni, posvećen borbi protiv nacionalizma i dokle god budem disao i pisao ja ću se boriti protiv te aveti. Želim da podsetim da zbog moje napisane ili izgovorene reči nijedna majka nije zavijena u crno, nijedno dete nije zaplakalo, niko nije poginuo, niko nije silovan zbog toga, niko nije raseljen … “, objasnio je on.

Dobro, a kako je stvarno Gruhonjić dobio ime?

Gostujući u emisiji „Da sam ja neko“, Gruhonjić je objasnio kako je zapravo dobio ime. Spojler: to nema nikakve veze sa ustašama.
„U jednom procesu koji se vodio, sud je tražio da dostavim sve izmene iz matične knjige, da se vidi kako se zovem jer su me zvali Sabahudinom. Problem je bio što nije bilo nikakvih izmena. Meni je moja mama Nadežda dala ime Dinko i ja se zovem Dinko“, rekao je Gruhonjić gostujući u „Da sam ja neko“.
„Ja sam dete iz meštovitog braka, otac mi je muškarac, a majka žena. Moja majka je kao devojčica proživela teror pod ustašama u Drugom svetskom ratu u Banja Luci… Ime mi je dala po književniku Dinku Šimunoviću, objasnio je Gruhonjić.
U međuvremenu, objavljene su slike fotografisane ispred njegovog ulaza u zgradu i poruka da se džabe krečilo.
„Dinko Šakiću, za večni dom si spreman“, piše na zidu i u potpisu stoji „Srpska Vojvodina“.
Gruhonjić, navikao na borbu protiv vetrenjača, kaže da je miran.
„Meni je savest mirna – vi pucajte ja ću i dalje da držim čas“, zaključuje Gruhonjić.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.