Bivši američki državni sekretar Henri Kisindžer sastao se sa kineskim predsednikom Si Đinpingom. Poseta je upriličena u Diaojutaju, državnoj vili kineske vlade u Pekingu i kako je opisuju „intimnijoj od Narodne sale u kojoj se obično održavaju zvanični sastanci sa stranim diplomatama“.

Taj prostor ima posebnu simboliku kada je u pitanju Kisindžer, inicijator istorijskog zbližavanja Kine i SAD – tu je pre 50 godina primljen kada je radio na zbližavanju dve zemlje.

Si Đinping je više puta pohvalio Kisindžera kao „legendarnog diplomatu“ i ukazao na njegove zasluge i dostugnuća u posredovanju u dijalogu ove dve zemlje. Američki diplomata je izjavio da je „prijatelj Kine“ i da „ni Sjedinjene Države ni Kina ne mogu sebi priuštiti da se jedna prema drugoj ponašaju kao prema protivnicima“.

Nije poznato da li američka vlada ima veze sa ovim putovanjem.

Portparol Stejt Departmenta je rekao da su upoznati sa njegovom posetom i da su kineski zvaničnici obavestili državnog sekretara Antonija Blinkena kada je posetio Peking u junu.

Ako izuzmemo Blinkena, Kisindžer je jedina američka ličnost sa kojom se kineski predsednik sastao poslednjih nedelja.

Kako je preneo kineski javni servis, odnosi ove dve zemlje su na najnižem nivou, uprkos nizu poseta američkih diplomata. Ministarka finansija Dženet Jelen i specijalni izaslanik SAD za klimu Džon Keri bili su u Pekingu, ali nisu imali priliku da se sastanu sa kineskim predsednikom.

Kisindžer je krenuo na svoje iznenadno putovanje kako bi se sastao sa zvaničnim vrhom Kine. U sredu se sastao kineskim zvaničnikom Vang Jijem sa kojim je razgovarao o diplomatskim odnosima Kine i SAD.

„Američkoj politici prema Kini potrebna je diplomatska mudrost kao Kisindžerova i politička hrabrost kao što je bila Niksonova“, rekao je Vang.

Onda se u utorak sastao sa kineskim ministrom odbrane Li Šangduom koji je pod američkim sankcijama.

Izjave kineskih zvaničnika imale su pomirljiv ton, i u njima je posebno naglašena „potreba za međusobnim poštovanjem i saradnjom i mirnom koegzistencijom između dve sile“.

Zašto su kineski zvaničnici prijateljski nastrojeni prema Kisindžeru?

U julu 1971. godine, kada SAD i Kina zvanično nisu imale diplomatske veze, Kisindžer je tajno otputovao u Peking kako bi pokušao da izgradi odnose sa Kinom i kako bi otvorio put za istorijsku posetu predsednika Ričarda Niksona koja se dogodila naredne 1972. godine.

Nikson je sleteo na kinesku aerodromsku pistu i tada je počelo ono što je nazivao „nedeljom koja je promenila svet“. Američki predsednik je saopštio svom narodu da će posetiti Kinu „radi normalizacije odnosa dve zemlje“. I kineski javni servis je emitovao slično: „predesednik Nison je izrazio želju da poseti Narodnu Republiku Kinu“.

To je bilo vreme Hladnog rata, i trenutak kada su odnosi između Kine i Sovjetskog Saveza počeli da se hlade, pa su, procenivši da je bolje sarađivati sa azijskim gigantom, Amerikanci doneli odliku da prekinu napetost.

Nikson se sastao sa najvišim liderima, uključujući Mao Cedunga i tada je otvoren put američko-kineskih diplomatskih odnosa i otvaranja Kine prema svetu.

Od tada su u Pekingu više od sto puta upriličili svečane prijeme Kisindžeru. Godinama unazad, kineski mediji ovog stogodišnjeg američkog diplomatu veličaju i spominju u pozitivnom svetlu, a kineski zvaničnici mu upućuju rođendanske čestitke.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.