Program “Energija znanja” Naftne industrije Srbije (NIS) krajem prošle godine obeležio je jubilej – deset godina saradnje sa obrazovnim i naučnim institucijama u zemlji i inostranstvu. Saradnje koja je donela poboljšane uslove za realizaciju nastave u školama i na fakultetima u Srbiji, podršku razvoju prirodnih nauka i stipendiraniranje najboljih studenata u skladu sa kadrovskim potrebama NIS-a i tržišta u celini.

NIS je 2012. godine pokrenuo ovaj program kako bi doprineo unapređenju obrazovnog sistema u Srbiji i približila se akademskoj zajednici i mladima, prenosi kvartalni Bilten Nacionalnog naftnog komiteta Srbije.

U okviru programa kompanija je uspostavila saradnju sa četiri univerziteta u Srbiji i regionu, sedam univerziteta u Ruskoj Federaciji, više od trideset fakulteta, četiri stručna naučna društva i deset različitih naučnih institucija.

Uz podršku NIS-a renovirano je i opremljeno više od 60 učionica, kabineta i laboratorija na fakultetima i u školama širom Srbije. Podržano je učešće srpskih mladih matematičara, fizičara i hemičara na domaćim i međunarodnim olimpijadama znanja. U okviru programa “Energija znanja” svake godine se organizuje i više od 250 studentskih praksi i poseta kompaniji i više od 30 gostujućih predavanja NIS-ovih stručnjaka na partnerskim fakultetima.

U NIS-u navode da su putem ovog, kao i kroz druge društveno odgovorne programe, pokroviteljstva i donacije, u oblast obrazovanja i nauke od 2009. godine do danas uložilu oko 6,3 miliona evra.

Stipendirano više od 130 studenata, a polovina dobila posao u NIS-u

Do sada je kroz program stipendiranja NIS-a prošlo oko 130 studenata na srpskim i ruskim fakultetima, na programima od interesa za poslovne procese kompanije, kao što su: inženjerstvo nafte i gasa, geofizika, geologija, tehnologija i prerada nafte, hemija nafte, industrijsko inženjerstvo u eksploataciji nafte i gasa… I dosad je više od 60 njih dobilo posao u NIS-u.

Među njima su Ilija Baković i Emil Tatić. Ilija se sa „Energijom znanja“ upoznao 2013. godine na trećoj godini studija smera Inženjerstvo nafte i gasa na Rudarsko-geološkom fakultetu kada je NIS organizovao testiranje najboljih studenata u cilju odabira stipendista. Imao je, kako kaže, sreću i znanje da bude među najboljih 16 koji su potpisali ugovore sa NIS-om čime su sebi osigurali zaposlenje nakon završenih studija.

Pogodnost da o zaposlenju ne mora da se razmišlja davala mu je dodatni motiv za učenjem i usavršavanjem koje je bilo podržano stipendijom NIS-a u vidu poseta naftnim poljima u Srbiji, praksama na Univerzitetima Ruske Federacije, kursevima ruskog jezika i mesečnim stipendijama.

Emil Tatić

„Program Energija znanja predstavlja sjajnu priliku mladim ljudima sa različitih univerziteta da se priključe odabranom timu i grupi koja ima za cilj konstantno usavršavanje i motiv za rad u različitim oblastima biznisa koji je zastupljen u našoj kompaniji“, poručio je Baković.

„Posmatrajući period od jedne decenije iza nas i sve ostvarene rezultate u vidu broja stipendiranih studenata, zaposlenih koji su nakon programa počeli sa radom i ulaganja u mladih od strane kompanije NIS i u toku perioda globalne krize program „Energija znanja“ zaslužuje ocenu deset“, kaže Baković.

Emil Tatić nema dilemu da je “Energija znanja” imala ogroman uticaj na njegovo stručno obrazovanje, usavršavanje, a takođe i na njegovu karijeru posle studija.

Posle srednje škole dobio je ponudu za stipendiranje na jednom od najprestižnijih univerziteta u sferi nafte i gasa “Ruskom državnom univerzitetu za naftu i gas I. M. Gubkin” u Moskvi, a po završetku osnovnih studija ponuđen mu je master program na “Državnom univerzitetu u Tjumenu” – Konceptualni inženjering nafte i gasa, koji je do te godine bio namenjen isključivo građanima Ruske Federacije, jer su na studijama predavali eksperti kompanija kao što su Gazprom, Gazprom Njeft, Novatek i mnogi drugi. Njihova predavanja su se zasnivala na iskustvu i praksi dugogodišnjeg rada u najvećim energetskim kompanijama.

Emil kaže da je ključna stvar to što su posle svake godine studija organizovane stručne prakse, na kojima su se upoznali sa svim segmentima poslovanja NIS-a od geoloških istraživanja, bušenja, proizvodnje, pa sve do ekonomskih proračuna, planiranja i strategije.

Posle okončanja studija u razgovorima sa rukovodiocima različitih organizacionih jedinica NIS-a upoznao se sa poslom koji se u sklopu tih celina obavlja i izabrao je, kako kaže, optimalno mesto za nastavak razvoja i početak profesionalne karijere.

„Mislim da je ovaj program izuzetna mogućnost za mlade ljude da se edukuju na najvećim svetskim univerzitetima i pokupe savremeno i korisno znanje, koje će dalje moći da primenjuju na svom radnom mestu“, ističe Tatić.

Ilija Baković

Novi studijski program na fakultetu Mihajlo Pupin

U okviru „Energije znanja“ NIS je na domaćim fakultetima i srednjim školama inicirao unapređenje nastavnog plana i programa i prilagođavanje studijskih programa delatnostima kompanije i potrebama tržišta rada, kao i kreiranje savremenijih uslova za rad.

Tako je na Tehničkom fakultetom “Mihajlo Pupin” u Zrenjaninu podržano kreiranje novog studijskog programa osnovnih studija “Industrijsko inženjerstvo u eksploataciji nafte i gasa”.

Dragica Radosav, dekan Tehničkog fakulteta “Mihajlo Pupin” u Zrenjaninu, naglašava da je veoma važno reći da NIS smatra svojom obavezom i odgovornošću investiranje u obrazovni sistem. To radi kroz ulaganje u institucije koje obrazuju visokokvalifikovane stručnjake u oblasti deficitarnih zanimanja koja su potrebna NIS-u, a to su najviše tehnički i inženjerski kadar. Sa tim ciljem, počela je saradnja sa ovim fakultetom, i 2013. sklopljen je Memorandum o saradnji.

Od tada do danas na Fakultetu je rekonstruisana i opremljena informatička učionica, formirana je Laboratorija za fiziku i hemiju, organizovana su predavanja eksperata NIS-a i profesora sa Državnog tehničkog univerziteta u Uhti, i podeljeno više od 20 stipendija za darovite studente.

Kruna saradnje je kreiranje novog studijskog programa osnovnih studija “Industrijsko inženjerstvo u eksploataciji nafte i gasa”. U okviru ovog programa studenti prve, druge i treće godine imaju obavezne stručne prakse, a NIS je obezbedio trening centre u Zrenjaninu i Elemiru, kao i potrebne laboratorije i aparate za izvođenje prakse.

Studijski program je prvi put akreditovan školske 2014/2015 godine, a 2021/2022 je prošao ponovnu akreditaciju.

Radosav kaže da je ovaj studijski program nastao kao odgovor na ukazane potrebe iz prakse, a na inicijativu kompanije NIS i u saradnji sa Univerzitetom Uhta iz Rusije.

NIS je, navodi ona, ukazao na potrebe za visokokvalifikovanim kadrom u oblasti eksploatacije nafte i gasa na teritoriji srednjeg Banata i obezbeđivanje ključnog kadrovskog potencijala u Srbiji za dugoročni razvoj kompanije.

Dragica Radosav, dekan Tehničkog fakulteta “Mihajlo Pupin” u Zrenjaninu

A, studentima se, kako kaže Radosav, pruža mogućnost da postanu vrhunski stručnjaci za eksploataciju nafte i gasa u evropskim i svetskim okvirima i da nakon studija imaju izvesniju budućnost za rad u struci.

Jedan od posebnih ciljeva, koji je u skladu sa ciljevima obrazovanja stručnjaka na Tehničkom fakultetu “Mihajlo Pupin” je razvijanje svesti kod studenata za potrebom permanentnog obrazovanja, razvoja društva u celini i zaštite životne sredine.

„Dualno obrazovanje spaja formalno, univerzitetsko obrazovanje i neformalno sticanje primenljivih stručnih znanja i veština, radom studenta na praktičnim problemima u kompanijama, a upravo se ovom saradnjom to i ostvaruje“, naglašava Radosav.

Na pitanje kako bi ocenila saradnju privrede i obrazovnih ustanova u Srbiji, ona odgovara da će za primenu dualnog principa u modernizovanom sistemu visokog stručnog obrazovanja u Srbiji od ključne važnosti biti privlačenje poslodavaca i preduzeća, kao i uvođenje mehanizama podrške kojima bi se osigurao kvalitet procesa učenja u oba okruženja za učenje.

Ona smatra da je potrebno prepoznati privredne sektore i zanimanja pogodne za transformaciju na dualne programe, ubediti poslodavce i preduzeća da učestvuju u njima, pomoći u uspostavljanju mreža i zajednica za deljenje primera dobre prakse među preduzećima, kao i učestvovati u procesima analize kvalifikacija i njihovom uključivanju u nastavne planove i programe.

Od školske 2022/2023. godine, na Tehničkom fakultetu će biti angažovana tri predavača iz prakse u delu aktivne nastave na stručno-aplikativnim predmetima sa ciljem obezbeđenja još boljeg kvaliteta nastave.

Za naš Fakultet ovo će biti primer dobre prakse koji pokazuje koliko je važna kontinuirana saradnja obrazovanja i privrede, istakla je Radosav.

Saradnja sa četiri srednje škole

Kada je reč o srednjim školama, NIS je zajedno sa Ministarstvom prosvete i Zavodom za unapređenje obrazovanja i vaspitanja akreditovao nove i prilagodio postojeće četvorogodišnje obrazovne profile u četiri škole. Osnovna namera je bila da se prilagode postojeći i kreiraju novi programi za potrebe budućih kadrova u Rafineriji nafte Pančevo, kao i u Naftnim servisima.

U Mašinskoj školi “Pančevo” to je profil Tehničar mehatronike, u Tehničkoj školi “23. maj” Tehničar za preradu nafte i gasa, a u Elektrotehničkoj školai “Nikola Tesla” profil Elektrotehničar procesnog upravljanja. Takođe u Tehničkoj školi Zrenjanin je ponovo pokrenut profil trogodišnjeg obrazovanja Rukovalac postrojenjima za dobijanje nafte i gasa, za čije učenike je kreiran i program stručne prakse.

Prva generacija učenika po akreditovanim obrazovnim programima upisana je 2018/19. školske godine, pa je ove godine posle završetka školovanja započela praksu u trajanju od šest meseci.

Na praksi su od juna učenici tri pančevačke škole: Mašinske škole “Pančevo”, Tehničke škole “23. maj” i Elektrotehničke škole “Nikola Tesla“, kao i Tehničke škole “Zrenjanin.

U Rafineriji su raspoređena 22 polaznika, a u Naftnim servisima još dva. Posle završetka prakse polaznici će imati priliku da se zaposle u kompaniji ukoliko za to postoji obostrani interes.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.