U godini koja je proglašena Međunarodnom godinom osnovnih nauka za održivi razvoj, Beograd će biti domaćin najvećeg naučnog skupa – Svetske konferencije o osnovnim naukama i održivom razvoju. Ovaj događaj od 19. do 22. septembra otvoriće prostor da se kroz 68 izlaganja predstave napredna osnovna istraživanja u matematici, fizici, hemiji i biologiji, veze osnovnih nauka sa drugim naukama, inovacijama i inženjerstvom, i sa energetskim tehnologijama, delovanjem na klimu i zaštitom okoline, kao i doprinosi osnovnih nauka medicini, zdravlju, osiguranju vode i hrane i naprednom obrazovanju.

U ime domaćina, pozdravnu reč na otvaranju skupa imaće Vladimir Kostić, predsednik Srpske akademije nauke i umetnosti, koji je neposredno pred održavanje ovog značajnog događaja istakao značaj i mogući doprinos Konferencije razvoju nauke u Srbiji.

„Sastanak se održava u godini koju je UNESKO posvetio doprinosu osnovnih, bazičnih nauka održivom razvoju i, sa velikim brojem naučnika iz celog sveta (više od 60 njih će održati svoja predavanja u 19 tematskih celina), pridružićemo se promišljanjima ovih problema. Nijedna pojedinačna konferencija ne može sama po sebi da unapredi nauku bilo gde, pa ni u Srbiji. Mi u SANU više verujemo u značaj kontinuiranih razgovora i neprekinutog bavljenja ovim temama. U tom smislu ova konferencija je izuzetno važna. Ali, da ilustrujem svoju tvrdnju o posvećenosti SANU ovim pitanjima, navešću samo da će se u poslednja četiri meseca ove godine u SANU održati 17 naučnih konferencija i skupova, a bukvalno dan nakon završetka Svetske konferencije o osnovnim naukama i održivom razvoju, održaće se u okviru ciklusa Strateški pravci razvoja Srbije, dvodnevni domaći skup ’Nauka: stanje i perspektive’. Ne usuđujem se međutim da prognoziram u kojoj meri će preporuke ovih skupova biti saslušane i prepoznate“, istakao je Kostić.

Na Konferenciji će učestvovati i pet članova Akademije.

„Prvo, nije čudno, niti je u pitanju kurtoazija organizatora što na ovoj Konferenciji učestvuju naši naučnici. Bojim se da je naša nauka, uz sva svoja ograničenja, poštovanija u inostranstvu, nego u samoj Srbiji. Kada je reč o njenoj međunarodnoj konkurentnosti, na osnovu rangiranja 232 zemlje (entiteta) koje obavlja SCImago Journal&Country Rank, Srbija je u 2021. godini zauzela 56. mesto u svetu. Bez neke hijerarhije navešću neke naše članice i članove: akademik Ivan Gutman će postaviti pitanje šta je to matematička hemija, dopisna članica Tanja Ćirković-Veličković će održati predavanje iz oblasti hrane i spoljne sredine, dopisni član Slobodan B. Marković će govoriti o Milutinu Milankoviću i dinamici klime u budućnosti, a uz izvinjenje preskočenima, naši akademici će biti i moderatori niza sesija.“

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.