I pre nego što se Džek Tešeira pojavio na sudu u petak ujutro, čitava afera sa procurelim Pentagonovim dokumentima i njegovim skrivenim identitetom postala je fascinantni misteriozni roman.

Među glavnim ulogama bila je onlajn grupa Bellingcat, koja je 9. aprila javno identifikovala privatni Discord server gde je Tešeira, kako se priča, postavio poverljiva dokumenta; i Njujork Tajms, koji je upario slike porodične kuhinje u kojoj su navodno fotografisani strogo poverljivi papiri sa profilom 21-godišnjeg optuženog na društvenim mrežama.

Dodatnu intrigu dodala je tvrdnja Tajmsa da su njihovi novinari već bili tu u rezidenciji Tešeire u Dajtonu u Masačusetsu, ubrzo nakon što je u četvrtak objavljen njegov identitet, kada je šestočlani tim federalnih agenata stigao i „provalio u kuću“.

Ali, izgleda da je i FBI bio na tragu Tešeiri, barem prema sudskim dokumentima objavljenim u petak u kojima se detaljno navodi krivična prijava protiv njega.

Izjava pod zakletvom, koju je potpisao specijalni agent FBI Patrik Lukenhof, ne otkriva mnogo detalja oko toga šta je dovelo biro do mladog pripadnika vazdušne nacionalne garde Masačusetsa. I ne otkriva kakvu su ulogu Bellingcat i drugi imali u čitavoj zavrzlami. To, međutim, pokazuje da su istražitelji vodili sopstvene istrage koje su bile u najmanju ruku paralelne, i koje su se već usredsredile na njihovog osumnjičenog.

Izjava citira razgovore između FBI i korisnika takozvane grupe za ćaskanje Thug Shaker Central na Discord-u 10. aprila, u kojoj je korisnik rekao da je Tešeira objavljivao poverljivi materijal još u decembru 2022. Napominje se da kada je FBI pozvao Discord za detalje o Tešeirinom računu, zapisi proizvedeni 12. aprila pokazuju da je on stavio svoje ime i adresu kao podatke za naplatu.

Takođe je otkriveno da je neimenovana „druga američka vladina agencija, koja može da prati određene pretrage sprovedene na njenim poverljivim mrežama“, otkrila da je Tešeira 6. aprila koristio svoj vladin kompjuter da pretraži reč „curenje“.

U tvitu objavljenom u petak ubrzo nakon njegovog pojavljivanja pred sudom, Aric Toler, Bellingcat-ov direktor istraživanja i obuke, čije se ime takođe pojavljuje u izveštaju Tajmsa, rekao je da je FBI bio ispred krivulje u identifikaciji Tešeire.

„Ovo je trebalo da bude očigledno, ali ne, naša priča nije pomogla federalcima da ga pronađu“, napisao je Toler. „Već su znali najmanje dan pre nego što smo ga identifikovali.”

Ipak, ono što su Bellingcat i Tajms pokazali jeste koliko je deljenje dokumenata postalo široko rasprostranjeno. Osvetljen je i Tešeirin očigledan nemar pošto je ostavio mnoštvo digitalnih mrvica koje su dovele do otkrivanja njegovog identiteta.

Pored grupe Thug Shaker Central, kopije nekih dokumenata pojavile su se i na drugom Discord serveru čiji je domaćin bio istaknuti jutjuber po imenu Vau Mao. Mogao je da ih tamo podeli i Tešeira, ali je još verovatnije da su to učinili drugi koji su pokupili dokumente, međutim, svi su oni svakako bili razotkriveni.

Tagovi

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.