Tehnologija je dokazala da je stub dalje konkurentnosti i razvoja država širom sveta. Zemlje koje su u stanju da iskoriste moć tehnologije, posebno Cloud tehnologija, mogu da povećaju produktivnost, podstiču inovacije i ostvaruju uštede, i javni sektor nudi jaču podršku svojim građanima. Nedavna istraživanja pokazuju da postoji jasna korelacija između Vladine upotrebe digitalnih tehnologija i većeg rasta bruto domaćeg proizvoda (BDP).

„Ispostavilo se da je osnova za uspešnu digitalizaciju javnog sektora postojanje nacionalne strategije koja sadrži upotrebu Cloud tehnologija kao prioritet, okvir za klasifikaciju podataka, rešenje digitalnog identiteta, funkcija centralizovane nabavke, fleksibilna i prilagodljiva finansijska pravila, pristup saradnje među zainteresovanim stranama, program digitalne kulture i tehnoloških veština.“, naveo je Panajotis Joanu, regionalni direktor za javni sektor za CEE i „Multi-Country“ regiju, koja uključuje i Srbiju u kompaniji Microsoft. „Zemlje koje najbolje koriste digitalne usluge i podatke biće agilnije. Daljim unapređenjem digitalizacije, javni sektor može biti bolje opremljen da odgovori na prilike i neizvesnosti sadašnjosti i da izgradi nova rešenja koja su nam potrebna da bismo se uhvatili u koštac sa onim što nas čeka u budućnosti.“

Panajotis Joanu, regionalni direktor za javni sektor za CEE i „Multi-Country“ regiju, Microsoft

U Srbiji odličan je primer državno preduzeće Elektroprivreda Srbije, koje je unapredilo i optimizovalo proces predviđanja potrošnje, kombinujući Microsoft Azure Machine Learning sa Power Apps i Power BI. Zahvaljujući analizi i automatizaciji podataka u realnom vremenu, predviđanje potrošnje električne energije sada traje 15 minuta umesto dva sata, a ušteđeno vreme se koristi za optimizaciju trgovanja. Takođe primeri dobre prakse digitalizacije javnog sektora u regionu je grad Zagreb, gde je, kao rezultat Microsoft Azure sistema, upis dece u vrtiće postao lakši, a budžetiranje i izveštavanje brže, jednostavnije i ceo sistem je više transparentan.  U Sloveniji, kada je pandemija COVID-19 pogodila zemlju, Inspektorat za rad Republike Slovenije (IRSD) morao je da prati sprovođenje Zakona o zaraznim bolestima (ZNB). Koristeći aplikaciju zasnovanu na Microsoft Power Apps i integrisanu sa Microsoft timovima, IRSD je modernizovao svoje digitalizovane procese, a njegovi inspektori su obavljali svoje dnevne zadatke 30% brže i sa bilo kog mesta.

„Globalni događaji u poslednjih nekoliko godina doneli su promene bez presedana u fizički i digitalni svet. Pretnja od sajber kriminala je u stalnom porastu – usmerena protiv pojedinaca, kompanija, upravnih agencija, istraživačkih centara i nevladinih organizacija. Mere bezbednosti koje su bile dovoljne pre nekoliko godina više nisu dovoljne. Tehnologije koje se pokreću u oblaku, kao što su veštačka inteligencija (AI), Internet stvari (IoT), mašinsko učenje i usluge u oblaku nude organizacijama neuporedivu agilnost i efikasnost, ubrzavaju inovacije i čine bezbednost sveobuhvatnom, istovremeno podstičući rast i unapređivanje obaveza u pogledu održivosti“, zaključio je Panajotis Joanu.

Kao što je nedavno Microsoft istraživanje, Digital Future Index pokazao, inovacije su proizvod povezanog ekosistema: koji obuhvata poslovanje, digitalni sektor, digitalnu infrastrukturu, novoosnovane kompanije, talente i sam javni sektor. Digitalno napredne zemlje su dokazano zelenije, bogatije, inovativnije i konkurentnije. Vlada koja je najbolje u stanju da iskoristi digitalne usluge i podatke biće agilnija i otpornija za dobrobit celog društva.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.