Nova društvena mreža Threads nedavno je objavila Web verziju koja korisnicima omogućava da pretražuju sadržaje i koriste različite funkcije sa svojih desktop uređaja. Prema Similarweb statististici, Threads koristi oko 13,2 miliona korisnika svakog meseca.

Stručnjaci kompanije Kasperski pripremili su nekoliko saveta za sadašnje i buduće korisnike, kako da bezbedno koriste Treads, zaštite lične podatke i izbegnu prevarante.

  1. Važne stvari koje treba da znate o bezbednosnim postavkama u Threads-u:
  2. Threads nudi bezbednosnu proveru. Ova funkcija prikazuje ključne bezbednosne podatke na Threads, Instagram ili Facebook profilima – povezane email adrese, brojeve mobilnih telefona, poslednju promenu lozinke, kao i da li je uključena dvofaktorska autentifikacija (2FA).
  3. Ne zaboravite da podesite 2FA. Threads je povezan sa vašim Instagram profilom i koristi iste login podatke, pa imajte na umu da jedna lozinka omogućava pristup na dva naloga! Uvek je bezbednije koristiti 2FA kao dodatnu zaštitu koja čuva vaše naloge od neovlašćenog pristupa. Savremeni menadžeri lozinki su pouzdani, mogu da generišu i čuvaju jedinstvene jednokratne lozinke za 2FA, pa ne morate da instalirate posebno rešenje za autentifikaciju.
  4. Pažnja! Ne možete da izbrišete samo Threads profil – povezani Instagram profil će takođe biti obrisan, jer korisnici mogu samo da deaktiviraju svoje naloge (account), što znači da će svi vaši podaci biti sakriveni od drugih korisnika, a to se, u praksi, ne razlikuje mnogo od brisanja podataka.

Ako želite ovo da uradite, idite na opciju Settings -> Account -> Deactivate profile i onda selektujete Deactivate Threads profile.

  • Što se privatnosti tiče, možete ograničiti korisnike koji mogu da vas kontaktiraju preko opcija mute, restict ili blcok. Aktiviranjem jedne od ovih opcija onemogućavate neželjene kontakte da dobiju obaveštenja o vašim objavama ili drugim interakcijama.
  • Ako ne želite da vidite nečiju objavu, možete aktivirati opciju mute na njihovom profilu. Ukoliko ne želite da dobijate obaveštenja o nečijim interakcijama, poput lajkova ili odgovora, možete ograničiti korisnika opcijom restrict. Ako blokirate korisnika, ta osoba neće moći da pronađe vaš profil ili nalog – lista blokiranih korisnika se deli između Threads i Instagrama.

Da biste aktivirali mute, restrict ili block, idite na profil dotične osobe, kliknite na tri tačke u gornjem desnom uglu i izaberite jednu od opcija.

  • Ukoliko želite više privatnosti na Threads profilu, ovo vam može koristiti:
    • Možete da nadgledate i podesite ko sve može da vas pominje u objavama sa „@“ simbolom
    • Threads se aktivno bori protiv uvredljivog sadržaja,  pa korisnici mogu da filtriraju uvredljive komentare kao odgovor na njihove postove. Platforma nudi nekoliko alatki koje mogu da vam pomognu, poput automatskih filtera uvredljivih reči i fraza koje možete da dopunjujete.

„Pojava nove društvene mreže je brzo kreirala potrebu da se istraži nešto novo – šeruju tekstovi, fotografije ili video klipovi, kroz interakciju sa milionima ljudi širom sveta. Ipak, pre registracije, svako ko koristi Threads treba da odvoji par minuta da izuči nove alatke koje ova društvena platforma nudi. Preporučujemo korisnicima da obrate pažnju na mogućnost brisanja i podešavanja nivoa zaštite naloga (2FA, privacy settings). Treba proveriti šta piše u Politici privatnosti (Privacy policy) da biste razumeli šta se dešava sa vašim objavama i fotografijama nakon što ih okačite, a treba da znate i koliko ih biti lako izbrisati. Imajte na umu da su krađe informacija, hakovanje naloga ili analitičko prikupljanje podataka zarad marketinških aktivnosti prilično uobičajene pojave, što nije uvek bezopasno. Da biste smanjili rizik da ne postanete žrtva, kao i da ne povećavate svoj digitalni otisak, potrebno je da proučite pravila korišćenje nove usluge, pre nego što se registrujete“, kaže Ana Larkina, ekspertkinja za analitiku web sadržaja iz kompanije Kaspersky.

OVDE možete saznati više o podešavanju postavki privatnosti i bezbednosti na Threads.

OVDE imate više informacija o digitalnim otiscima i šta sa njima da radite.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.