U konkurenciji još devet gradova Srbije koji su dobili kišnu baštu, a ostalo je svega nekoliko dana da se glasa za najlepšu

Sa ciljem da doprinese zaštiti životne sredine, kompanija A1 Srbija je uspešno završila sadnju 10 kišnih bašti u 10 gradova širom Srbije. Ove bašte predstavljaju ključni deo društveno odgovornog projekta „Niklo kao ja“, koji ima za cilj smanjenje negativnih posledica klimatskih promena u urbanim sredinama. Svi zainteresovani sada mogu da daju svoj doprinos tako što će glasati za najlepšu kišnu baštu na sajtu www.svetkakavzelis.rs, a rok za glasanje je produžen do 29. oktobra. Kišna bašta u Beogradu nikla je u Gastrošoru, nekadašnjem industrijskom delu grada, sada transformisanom u stambene objekte, restorane i galerije. Volonteri iz Gastrošora su pomogli ozelenjavanje bašte koja sada nudi povrće za restorane u distriktu.

 

Kišne bašte su do sada nikle u 10 gradova Srbije – Beogradu, Novom Sadu, Subotici, Novom Pazaru, Smederevu, Kragujevcu, Čačku, Nišu, Bečeju i Somboru. Projekat „Niklo kao ja“ realizovan je uz podršku evropske organizacije Propulsion i Šumarskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, kao i lokalnih samouprava u odabranim gradovima.

Kako naglašava Amela Greksa, pejzažna arhitektica projekta, kišne bašte predstavljaju inovativni odgovor na izazove ubrzane urbanizacije, a njihova svrha je smanjenje katastrofalnih posledica padavina, poplava i pojava klizišta u urbanim sredinama.  Sadnjom odgovarajućih biljaka, ove zelene površine usvajaju višak atmosferske vode nastale velikim padavinama, čime omogućavaju smanjenje opterećenja kanalizacijskog sistema, očuvanje vode i poboljšanje njenog kvaliteta, mikroklime i podsticanje biodiverziteta.

 

Dejan Turk, generalni direktor A1 Srbija i A1 Slovenija, istakao je: „Ne moramo biti klimatski eksperti da bismo primetili negativne posledice. Tropske noći, suše, ekstremne padavine, oluje, poplave, zagađenje vazduha… Svet u kom smo odrastali se promenio. Zato je svima nama u A1 važno da damo aktivan doprinos očuvanju životne sredine, ali i podršku lokalnim sredinama u borbi protiv negativnih klimatskih promena. Verujem da kišne baste stižu u pravom trenutku i da će sa stečenim znanjem i ekspertizom njihova primena biti još rasprostranjenija u Srbiji u narednim godinama, a mi svakako nastavljamo sa njihovom izgradnjom.“

 

U Beogradu, kao i u ostalim gradovima, lokalno stanovništvo imalo je priliku da  zajedno sa profesionalnim baštovanima, ali i uz pomoć zaštitnih lica projekta, glumice Mione Marković i putopisca i TV autora Andreja Maričića, radi na istom zadatku: kreiranje i uređenje kišne bašte, u skladu sa potrebama svakog grada ponaosob.

Sve bašte su sada prikazane na sajtu www.svetkakavzelis.rs, na kom građanke i građani do 29. oktobra mogu da glasaju za najlepšu.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.