Ostaci podmornice Titan u kojoj je poginulo pet članova posade nakon implozije na putu do olupine Titanika izvučeni su na kopno, prenosi RTS.

Komadi oštećene podmornice izvučeni su u Njufaundlendu u Kanadi, u nadi da će pomoći u istrazi nesreće i odgovoriti na pitanja o eksperimentalnom dizajnu, bezbednosnim standardima i nedostatku sertifikata, prenosi Gardijan.

Obalska straža SAD saopštila je prošlog četvrtka da je pronađen krmeni deo nestale podmornice na dubini od oko 500 metara od ostataka „Titanika“.

Veruje se da je došlo do implozije zbog pritiska na podmornici.

„Odmah smo obavestili porodice i izrazili im saučešće“, saopštila je Obalska straža SAD.

Prerano je da se kaže kada je došlo do implozije, a podvodni roboti ostaju u zoni pretrage da utvrde kako je došlo do tragedije, rečeno je na konferenciji za novinare Obalske straže SAD.

Za plovilom se tragalo na dubini do četiri kilometra.

U potragu su bili uključeni brodovi, podmornica i sofisticirana oprema, uključujući i francuskog robota „Viktor 6000“ koji može da zaroni do 6.000 metara i ima daljinski kontrolisane „ruke“ za presecanje kablova ili izvođenje drugih manevara za oslobađanje zaglavljenog plovila.

Plovila na daljinsko upravljanje opremljena kamerama skenirala su morsko dno.

Kapetan Obalske straže Džejmi Frederik saopštio je prošle srede da je kanadski avion u više navrata registrovao podvodnu buku, ali je teško razaznati kakvi su to zvukovi i nije poznato odakle tačno dopiru.

U podmornici i osnivač kompanije OceanGate’s

Podmornica „Titan“ je izgubila komunikaciju sa brodom u nedelju, sat i 45 minuta nakon što je zaronila i nije se vratila na površinu u očekivano vreme.

Porodica britanskog milijardera Hemiša Hardinga potvrdila je da je on bio jedan od putnika. U podmornici je bio i Stokton Raš, izvršni direktor i osnivač kompanije OceanGate’s koja organizuje turističke ture do olupine „Titanika“. Ostali članovi posade su jedan francuski istraživač i dvojica bogatih Pakistanaca – otac i sin.

Olupina čuvenog broda „Titanik“ nalazi se na dubini od 3.800 metara na dnu Atlantika, na oko 600 kilometara od obale kanadske pokrajine Njufaundlend.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.