Predsedik Srbije, koji boravi u dvodnevnoj poseti Češkoj, obratio se medijima nakon sastanka s predsednikom Češke Milošem Zemanom.

Na početku je ipak reč uzeo češki predsednik Miloš Zeman koji je za Srbiju rekao da je „tradcinionalni prijatelj Češke“,

„Srbija nam je izrazila podršku, a mi smo je bombardovali. Odmah da kažem da se izvinjavam za bombardovanje SRJ. Bila je to greška. Ja bih kao čovek zamolio srpski narod da nam oprosti. Sve vreme me je to mučilo“, kazao je Zeman.

Češka je, kako je objasnio, želela i tražila način da se to NATO bombardovanje ne dogodi ali u tome nije imala podršku.

„Rekao sam i spasio sam svoju dušu, a sad mi dozvolite da pređemo na ono o čemu smo razgovarali“, kazao je Zeman.

Nakon Zemana medijima se obratio i predsednik Srbije Aleksandar Vučić, koji se zahvalio Zemanu na rečima podrške i izvinjenja zbog NATO bombardovanja SRJ.

„Znam da nije popularno govoriti o tradicionalnom i iskrenom prijateljstvu, Ali ono što sam danas doživeo ovde u Pragu i gostroprimstvo koje je Srbija mogla da vidi i šta nam je priređeneo, je nešto što me je duboko dirnulo“, rekao je na početku obraćanja Vučić.

„Reči predsednika Zemana, jednog hrabrog čoveka koji je drugačiji i koji se ne dodvorava, a video sam i koliki mu je ugled i pomalo sam zavidan, ja želim da mu se zahvalim za ove divne reči koje je uputio Srbiji. Srpski narod će Češki narod doživljati, ne kao prijateljski, već kao bratski.“, dodao je on.

Komentar(1)

  1. Bobby
    19. maja 2021. 09:32

    "Srpski narod će Češki narod doživljati, ne kao prijateljski, već kao bratski.”, dodao je on." Онако какоје министар иностраних послова Чешке окарактерисао то извињење, тако бих и ја госн' председнику поручио да много обазривије користи то "братски", а свакако да то изражава само у своје име, како је то Земан иначе у својој изјави више пута поновио. Јер ако Чешку са све тим бременом одобреног злочина против Србије (СРЈ), као и признањем дела суверене територије Србије за независну државу, ставимо "раме уз раме", са земљама типа: Русије, Кине, Индије... итд., онда су то сулуде ствари, које не приличе органзованим друштвима, већ аутократским деспотијама, где сам дестпот, сходно свом расположењу одређује свом народу како неки други да доживљава. Критеријума мора бити, а основно је да ми нисмо братски народи. Сви они, по председнику, данас нама "братски", а који су у НАТО, то не могу по дефиницији бити. Осим уколико Србија у међувремену није прихватила да дели и те "вредности": међународног тероризма, злочина, кршења међународног права и слично. Стога, имају они своју "браћу" тамо где они мисле да треба да буду и немојмо себи допуштати да се "ваљамо" у том блату које су та "браћа" изабрала. А да се направи потпуна дистинкција од тог (међународног) олоша, за то ће већ бити потребно и много паметније политичко руководство.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.