Španiji predstoje nedelje političkih pregovora. Iako je opoziciona konzervativna Narodna stranka osvojila najviše poslaničkih mesta na upravo održanim izborima, trka za formiranje desničarske koalicije će biti tesna. Jučerašnje izbore je pratio strah da bi krajnja desnica mogla da uđe u vladu, prvi put posle pet decenija i povratka demokratije posle smrti generala Franka, prenosi Gardijan.

Iako su ankete predviđale da će Narodna stranka (PP) „prešišati“ špansku Socijalističku radničku partiju (PSOE) i odneti ubedljivu pobedu na izborima, ubrzo se pokazalo da je borba mnogo žešća.

Prebrojano je 100 odsto glasova i PP je osvojila 136 mesta, a PSOE 122. Potencijalni koalicioni partner konzervativaca, krajnje desničarska stranka Vox, osvojila je 33 mesta, znatno manje u odnosu na 52 koja je imala na poslednjim izborima, dok su saveznici PSOE, Sumar obezbedili 31 mesto.

Sada se levi i desni blok trkaju da osvoje što je moguće više mesta i približe se brojki od 176. Kako su se glasovi prebrojavali, PP i Vox su prikupili 169 mesta, dok su PSOE i Sumar osvojili 153.

Pregovori dva bloka o formiranju vlade će početi 17. avgusta. Kralj Felipe VI će razgovarati sa liderom PP Albertom Nunjeza Fejoom, kada će se vidti da li može da obezbedi većinu. Španci su imali sličnu situaciju 2015. godine, kada je lider PP Marijano Rahoj odbio poziv kralja, rekavši da ne može da obezbedi podršku.

Ako Fejo odbije, kralj se može obratiti aktuelnom premijeru Pedru Sančezu sa istim zahtevom. Za ovaj proces ne postoji ograničeni zakonski rok, ali ako nijedan kandidat ne obezbedi većinu u roku od dva meseca od prvog glasanja o premijeru, održaće se novi izbori.

Lider PP se zahvalio glasačima koji su pomogli njegovoj stranci da pobedi i rekao da će pokušati da formira vladu što pre.

„Naša dužnost je da zaustavimo neizvesnost u Španiji. Kao kandidat stranke koja je osvojila najviše glasova, smatram da je moja dužnost da što pre započnem dijalog i da pokušam da upravljam našom državom u skladu sa izbornim rezultatima i izbornom pobedom.“

Sančez, koji se praktično kockao na ovim vanrednim izborima, posle potresa koji je PSOE pretrpeo na regionalnim i opštinskim izborima u maju, ocenio je izbore kao oštar odabir između snaga napretka i snaga reakcionarnog konzervativizma. Tvrdi da samo stranka PSOE i alijansa Sumar, koja uključuje Podemos i koju vodi potpredsednica vlade i ministarka rada Jolanda Diaz, mogu da ponude progresivnu agendu koje se držao u protekle četiri godine.

U nedelju uveče, Diaz je rekla pristalicama Sumara: „Pobedili smo. Od danas ćemo imati novu zemlju, a od sutra nastavljamo da osvajamo prava. Više prava za žene, za pripadnike LGBT i za radnike“.

Lider stranke Vox, Santjago Abaskal, čestitao je Fejou pobedu i dodao: „Želeo bih da kažem i jednu lošu vest… uprkos gubitku na izborima, Pedro Sančez može da blokira formiranje nove vlade. Što je još gore, Pedro Sančez bi uz pomoć komunista, katalonskih pristalica nezavisnosti i terorizma mogao da postane čak i premijer“.

Iako je prema anketama PP dosledno bila na prvom mestu i vodila agresivnu kampanju, poslednja nedelja nije bila tako sjajna jer se fokus javnosti pomerio na samog lidera partije. Njegove tvrdnje o dosadašnjim zaslugama PP u vezi sa penzijama su se ispostavile kao netačne, a bio je i kritikovan za seksizam nakon što je na predizbornom skupu komentarisao šminku podpredsednice vlade Diaz.

Ipsosova anketa pokazala je da za Špance najveći problem predstavlja ekonomija koju je 31 odsto anketiranih stavilo na vrh liste. Nezaposlenost je navelo 10 odsto građana, a zdravstvo 9 odsto, dok je imigracija, jedna od omiljenih tema partije Vox bila najvažnija za samo 2 odsto Španaca.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.