Izaslanica Ujedinjenih nacija za seksualno nasilje u ratnim konfliktima Pramila Paten navela je u izveštaju da postoji „razuman osnov“ da se smatra da je palestinski borbeni pokret Hamas pribegao silovanjima, „seksualizovanoj torturi“ i drugim oblicima okrutnog i nehumanog postupanja prema ženama tokom napada na južni Izrael 7. oktobra prošle godine čime je počeo rat u Pojasu Gaze.

Postoji i „razuman osnov da se smatra da to nasilje možda i dalje traje“, rekla je Pramila Paten koje je posetila Izrael i Zapadnu obalu od 19. januara do 14. februara sa devetočlanim timom stručnjaka.

Ona je u izveštaju navela da je tim „došao do jasnih i ubedljivih informacija“ da je među taocima bilo nekih koji su bili izloženi istovetnim formama seksualnog nasilja obično povezanog sa konfliktima, uključujući silovanje i „seksualizovanu torturu“.

Po izveštaju, poseta po svojoj prirodi „nije imala ni nameru ni mandat da se bavi istraživanjem“.

Paten je navela da njen tim nije uspeo da se sastane ni s jednom žrtvom seksualnog nasilja „uprkos organizovanim naporima da se one ohrabre da kažu šta im se desilo“.

Međutim, tim je imao 33 sastanka sa izraelskim vlastima i razgovarao sa 34 osobe, uključujući preživele i svedoke napada 7. oktobra, oslobođene taoce, zdravstvene radnike i druge.

Po prikupljenim podacima, rekla je Paten, „postoje razuman osnovi da se smatra da se seksualno nasilje vezano za konflikt dešavalo tokom napada od 7. oktobra na više lokacije duž periferije Gaze, uključujući silovanja i grupna silovanja na najmanje tri lokacije“.

Na nekoliko lokacija, dodala je ona, nađeno je „nekoliko potpuno nagih ili delimično nagih tela od struka nadole – uglavnom ženskih tela – sa vezanim rukama i više prostrelnih rana, najčešće u glavu“.

Primenjivani šablon svlačenja i vezivanja žrtava „može biti pokazatelj da je došlo do nekih oblika seksualnog nasilja“, rekla je Paten.

Osnovano se sumnja da je na napadnutom muzičkom festivalu Nova na jugu Izraela i u njegovoj okolini bilo „višestrukih incidenata sa seksualnom nasilju“ i da su žrtve bile podvrgavane „silovanju i/ili grupnom silovanju“ a potom ubijanju ili „ubijanju tokom silovanja“.

Po kredibilnim izvorima tima, tamo je bilo ubijenih žrtava, mahom žena koje su bile gole od struka nadole, mnoge ustreljene u glavu.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.