U centru Dženina i na glavnom ulazu u izbeglički kamp, zemlja je podrhtavala od eksplozija – rafali artiljerije i mitraljeza su nadjačavali sirene ambulanti, uzvike i krike. Putevi su bili pretrpani čaurama metaka i razbijenim staklom, a vazduh je bio ispunjen suzavcem i gustim crnim dimom od zapaljenih guma, postavljenih da blokiraju izraelski pristup i vidljivost.

Dženin, siromašan grad na severu okupirane Zapadne obale, bio je uporište nekih od najgorih sukoba tokom druge intifade – palestinskog ustanka tokom 2000-ih godina. Dve decenije kasnije, punom silinom rat se vratio na ulice ovog grada, izazivajući stare traume kod starijih generacija i otvarajući oči mlađim, piše Gardijan.

Žestoki sukobi su besneli širom klaustrofobičnog izbegličkog kampa Dženin, doma u kom živi oko 11.000 ljudi, od ranog jutra u ponedeljak, kada su Izraelske odbrambene snage (IDF) pokrenule Operaciju Dom i Vrt, svoju najveću ofanzivu na Zapadnoj obali u poslednjih 20 godina. Do kasnog popodneva, najmanje osam Palestinaca je poginulo u prvim velikim napadima dronovima na Zapadnoj obali u poslednjih 15 godina, uz kopneni sukob u kojem je uključeno do 2.000 izraelskih vojnika. Buldožeri – još jedan povratni simbol druge intifade – uništili su ili oštetili kuće, automobile i ulice. IDF je rekao da su se koristili kako bi očistili puteve od improvizovanih eksplozivnih naprava.

Situacija u lokalnoj bolnici je bila haotična, sa povremenim nestankom električne energije: krv je bila razmazana po podu, dok su ljudi koji su tražili utočište pokušavali da se odmore u praznim hodnicima.

„Ovo je jedna od najgorih smena koje sam ikada imao“, rekao je dr Mahmoud Baslit, ortopedski hirurg koji je radio u vladinoj bolnici u Dženinu poslednje četiri godine. Rekao je da bolnica leči 35 osoba povređenih u napadu, od kojih 10 čeka operaciju.

Dženin, grad u kom se nalazi jedan od najvećih izbegličkih kampova na Zapadnoj obali, dugo vremena je bio centar otpora prema 55-godišnjoj izraelskoj okupaciji palestinskih teritorija. Danas i dalje pati od visoke stope siromaštva, kriminala i nezaposlenosti, a pucnjava između izraelskih snaga i palestinskih militantnih grupa na uskim ulicama je uobičajena pojava.

Kamp je epicentar novog talasa nasilja koje zahvata Izrael i palestinske teritorije. Prema IDF-u, 50 napada na Izraelce u poslednje dve godine poteklo je iz Dženina, a 19 osumnjičenih se trenutno skriva tamo.

U martu 2022. godine, vojska je pokrenula Operaciju Breakwater, fokusirajući se na Dženin i obližnji grad Nablus, kao odgovor na niz palestinskih terorističkih napada. U proteklih 15 meseci, oba grada su doživela noćne napade IDF-a i neke od najgorih krvoprolića na Zapadnoj obali u poslednjih nekoliko decenijama.

Situacija se iz dana u dan samo pogoršava, a palestinski napadi postaju smrtonosniji: četiri Izraelca su ubijena na benzinskoj pumpi na Zapadnoj obali prošlog meseca.

Najmanje 133 Palestinca i 24 Izraelca su ubijena od početka 2023. godine, pa ova godina ima izglede da bude najkrvavija u Izraelu još od 2005. Ovome su doprinele i dve iznenadne izraelske operacije u blokiranom pojasu Gaze.

Borbe u Dženinu su se tokom proteklih nekoliko nedelja intenzivirale. IDF je prošlog meseca poslala topovski helikopter, po prvi put u dvadeset godina, kako bi spasila kopnene jedinicekoje su naišle na neočekivano žestok otpor eksplozivnih naprava.

Ispaljena je još jedna raketa prema Izraelu iz Dženina prošle nedelje.

Operacija “Kuća i bašta” ciljala je komandni centar u Dženin kampu koji je bio korišćen kao sigurna kuća i centar za strategiju, oružje i komunikacije.

Troje preživelih koji se nalaze u bolnici u Dženinu, izjavilo je da veruje da Izraelci nasumično napadaju. „Pogodio je čoveka koji je bio 5 metara od mene“, tvrdi Abu Ajham, vatrogasac iz kampa, koji je govorio o šteti izraelskih udara.

“Donja polovina njegovog tela bila je prekrivena povredama od gelera. Doktori nisu imali vremena da ga detaljno pregledaju”, rekao je, “rekli su da će morati na operaciju jer ne može da hoda.”

„I mene je u drugom napadu pogodila raketa u nogu“, rekao je Džihad Hasan, koji je bio sa sinom u  prostoriji u kojoj se oporavljao vatrogasac. „Vidite, 20 godina kasnije, moj sin je ovde, u skoro istom krevetu, sa istom povredom. Istorija se ponavlja.“

Zapravo nije ni jasno zašto se u Dženinu odvija operacija takvih razmera. Izraelski mediji sugerišu da je dugo planirana, ali da je odložena zbog prošlonedeljnog Bajrama. 

U novoj izraelskoj vladi prisutan je moćan ekstremno desničarski elementi.

Za sada je nasilje na Zapadnoj obali ograničeno na Dženin i Nablus. Palestinske vlasti i polovina  podeljene vladajuće frakcije protivi se povratku potpunim borbama, a sofisticirana izraelska tehnologija otežava organizovanje nove generacije militanata.Ova runda krvoproli ća  još nije eskalirala u potpuni rat, ali događaji od  prošle godine začeli su novo poglavlje u višedecenijskom sukobu . N ikada nije jasno šta će  zapaliti iskru. Za ljude u Dženinu  rat je postao svakodnevica.

Tagovi

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.