„Mladi su zainteresovani da se bave istraživanjem politika koje utiču na rešavanje nekog društvenog problema, bilo da je reč o temama socijalne zaštite, radnih prava ili socijalnog preduzetništva. Prošla generacija mladih istraživača je razvila sjajne predloge praktičnih politika na ove tri različite teme koje su bile u vezi sa zagovaračkim ciljevima organizacija sa kojima smo ih spojili. Za svoje angažovanje mladi su najmanje motivisani novcem, a najviše ih vuče entuzijazam, vera i želja za društvenim promenama“, izjavila je Nataša Konstantinović, koordinatorka programa javnih politika u Trag fondaciji, koja je nedavno objavila drugi konkurs za program za mlade istraživače/ -ice „Pokret Polet“. 

 

  1. Šta je „Pokret Polet“? Da li reč POKRET označava političku, možda sindikalnu organizaciju?

Naziv „Pokret Polet“ može imati sindikalni ili politički prizvuk, što uopšte ne smatram lošom asocijacijom jer su oba legitimni načini učešća u procesima donošenja odluka. Ipak, „Pokret Polet“ je trogodišnji program Trag fondacije kojim pružamo finansijsku i ekspertsku podršku organizacijama civilnog društva i mladim istraživačima da se bave istraživanjem socio-ekonomskih javnih politika i da kroz procese javnog zagovaranja iste unapređuju. Ovaj program je finansiran od strane Evropske unije i s tim u vezi trudimo se da kroz njega naše socio-ekonomske politike približimo standardima evropskih zemalja. Mi ovim programom zaista stvaramo jedan pokret udruženja građana koji je posvećen sistemskom unapređenju politika iz oblasti socijalne zaštite, radnih prava i socijalnog preduzetništva. Mladi istraživači unose polet svojim znanjima i idejama, koje koriste da pomognu organizacijama da što bolje istraže nacionalne i lokalne politike, koje utiču na rešavanje nekog od problema u zajednici. Ovim programom hvatamo zalet ka pokretanju jednog pravednijeg društva.

  1. Na koji način motivišete mlade da uzmu učešće u programu? 

Verujte mi da je samo postojanje jednog ovako osnažujućeg edukativno-istraživačkog programa za mlade dovoljno da ih podstakne da se prijave za učešće. Koncept programa, koji uključuje brojne edukacije, rad u vršnjačkim multidisciplinarnim grupama uz podršku mentora, povezivanje sa organizacijama civilnog društva i istraživački rad kao krajnji produkt programa, je ono što mlade posebno zainteresuje za prijavu na program. 

Ono što vidim kao najveću dugoročnu korist programa i motivaciju za prijavu, a što se pokazalo i u praksi, jeste povećavanje šansi tih mladih za trajnim zaposlenjem. Neki su se zaposlili u organizacijama sa kojima smo ih povezali, neki su u skladu sa našim preporukama i zbog učešća u ovom programu dobili priliku u nekim organizacijama civilnog društva iz Beograda, dok su neki nastavili da pružaju istraživačku podršku organizacijama sa kojima su sarađivali. 

  1. U okviru programa namenjenog mladim istraživačima predviđena je plaćena stručna praksa. Da li to znači da mladi nisu zainteresovani da se angažuju ukoliko nisu plaćeni?

Apsolutno ne, mladi su najmanje motivisani novcem, a najviše ih vuče entuzijazam, vera i želja za društvenim promenama. Ipak, mi se vrednosno ne slažemo sa bilo kojom vrstom besplatnog rada ili iskorišćavanja potencijala mladih, osim volontiranja koje se temelji na dobrovoljnom davanju svog vremena za rad za neku društvenu svrhu koju ta osoba percipira kao važnom. Šta više, kroz program „Pokret Polet“ trudimo se da se radna prava u Srbiji unaprede. Imajuću sve to u vidu mi obezbeđujemo novčanu nadoknadu u visini od 800 EUR bruto i pokrivamo putne troškove vezane za saradnju sa organizacijama u različitim lokalnim zajednicama. Ovo može zvučati malo, ali osim te novčane nadoknade koju istraživači dobijaju direktno vrednost samog programa je mnogo veća, jer istraživači dobijaju brojne edukacije i mentorsku podršku koje im za budući profesionalni razvoj znače mnogo više od novčane nadoknade. 

  1. Iz vašeg iskustva koje su teme za koje su mladi najviše zainteresovani, odnosno spremni da se angažuju?

Preferencija ka temama je zaista stvar ličnog afiniteta, formalnog obrazovanja i profesionalnog opredeljenja svakog istraživača posebno. Interesantan je podatak da su mladima koji su se prijavljivali na naš konkurs gotovo sve teme bile podjednako zanimljive. Mladi teže inovacijama, te je stoga tema socijalnog preduzetništva nekima delovala najatraktivnije i nju su posebno isticali. Ipak, u većini prijava navodili su da su im sve tri treme podjednako interesantne, jer suština sve tri teme jeste unapređenje socio-ekonomskih politika u Srbiji i približavanje naših zakona standardima koji postoje u zemljama Evropske unije. 

Mi svakako detaljno gledamo sve prijave i trudimo se da povežemo interesovanja istraživača sa temom kojom se bavi organizacija. Na primer, u prošloj generaciji imali smo projekte koji su se bavili unapređenjem propisa koji se tiču mentalnog zdravlja stanovništva koje može da se unapredi inovativnim uslugama socijalne zaštite i takve projekte smo povezivali sa istraživačima koji su studirali psihologiju i imaju iskustva i znanja da istražuju na te teme. 

U Trag fondaciji uvek smo posvećeni poštovanju želja istraživača i organizacija koje podržavamo i izlaženju u susret koliko god je to moguće zarad postizanja uspeha i sistemskih promena u našem društvu. 

Konkurs za program za mlade istraživače/-ice, namenjen akademskim građanima starosti do 30 godina je otvoren do 22. oktobra 2023. godine, a više informacija može se pronaći na sledećem linku: https://pokretpolet.tragfondacija.org/pokret-polet-otvoren-je-poziv-za-mlade-istrazivace/

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.