Dan 26. april kao svetski dan intelektualne svojine, kreativna industrija dočekuje u vrhuncu polemike u vezi sa veštačkom inteligencijom (artificial intelligence – AI) i nejasnim odgovorima na brojna pitanja.

Da li se autorstvo može priznati mašini?  Ko je autor dela generisanog od strane AI? Kakva prava imaju oni na čijim se kreacijama „trenira“ AI?

Da li smo zakasnili sa ovim pitanjima i kome pogoduje mutna voda nejasne regulative?

Zanimljivo je da kreatori AI sistema stiču sopstvena prava intelektualne svojine na tako stvorenim sistemima, te sve deluje kao familijarna borba smene generacija.

AI za stvaranje kreacija koristi već stvorena autorska i zaštićena dela dostupna na internetu, putem sistema „učenja“ ili „treniranja“. U drugoj i svakoj sledećoj generaciji će sve više „učiti“ preko sopstvenih kreacija koje su stvorili upravo AI sistemi, a njihovi praprapreci – ljudske kreacije lako mogu postati samo rariteti.

Razlozi za preferiranje AI su vrlo prirodni – AI kreacija je brža, jeftinija i lakše udovoljava specifičnim zahtevima. Još prirodnije – profit u početnoj fazi inovacije odlazi u ruke onih koji su brzi, mudri i spremni na rizik, te su tehnološki lideri uveliko u trci za zauzimanje pozicija.

Da udarac ipak nije zaobišao ni gigante, govori i tužba New York Times protiv OpenAI i Microsoft zbog neovlašćenog korišćenja njihovih tekstova putem Chat gpt. Sa druge strane, Open AI tvrdi da je New York Times hakovao Chat gpt kako bi došao do podataka za tužbu.

Parelelno, dok se regulativa u kontekstu AI u Sjedinjenim Državama iščekuje, ostavljajući velikim igračima šanse da (dokle god mogu) uvećavaju profit, u EU smo dobili pionirski projekat stavljanja veštačke intelegencije u zakonske okvire, čije ćemo domete tek videti.

Da li je zakonodavstvo ipak moglo da bude malo brže, obzirom da AI i nije tako nova stvar kako se čini?

Ono što međutim ne treba izgubiti iz vida je da AI obećava dosta koristi za čovečanstvo, uz početnu cenu koju svaka revolucija sa sobom donosi.

Možda je rešenje pronaći dovoljno fer dogovor između AI koristi i onih koji su joj to omogućili.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.